Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

19 września 2015 in Kultura by redakcja

Festiwal Skrzyżowanie Kultur

W poniedziałek 21 września 2015 w Warszawie startuje 11. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Tegoroczna edycja, pod hasłem „Muzyczne świątynie”, potrwa do 27 września. Oto pięć rzeczy, które trzeba przeżyć!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

POSŁUCHAJ NAJSTARSZYCH INSTRUMENTÓW ŚWIATA

Festiwal zainaugurują fantastyczni instrumentaliści: trzykrotnie nominowany do Grammy wirtuoz gry na kemancze Kayhan Kalhor oraz mistrz gry na 96-strunowych cymbałach Ali Bahrami Fard. Obaj urodzili się w Iranie, miejscu uznawanym za kolebkę muzycznej cywilizacji. Stamtąd pochodzą najstarsze strunowe instrumenty świata. Tam od stuleci gra się melodie skłaniające do kontemplacji i namysłu nad otaczającym światem.

Ogród perski, poniedziałek, 21 września, godz. 19

DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ KOREAŃSKIM RYTMOM.

Aż trzy koncerty na scenie głównej w wykonaniu artystów z Republiki Korei to nie przypadek, ale dowód na, że z tego kraju pochodzą dziś najciekawsi twórcy world music. Są wierni starożytnym rytuałom, a przy tym niesamowicie kreatywni. Warto dobrze wsłuchać się w ich kompozycje, by odkryć, że muzyka koreańska bazuje na łudząco podobnej do polskiej, tzw. rytmice mazurkowej.

· Awangarda i tradycja, czwartek, 24 września, godz. 19
· Tajemnice rytuału, sobota, 26 września, godz.17
· Szamani i grioci, niedziela, 27 września, godz. 19

PO TRZECIE: ZATAŃCZ W SZALONYM RYTMIE AFRO-BEATU.

Sobotnia noc będzie gorąca. Na scenę wyjdzie Seun Kuti, nigeryjski muzyk i syn słynnego, multiinstrumentalisty, twórcy afrobeatu Feli Kutiego. Do muzycznej spuścizny ojca Seun dodaje współczesne rytmy, nowoczesne aranże i porywa publiczność na całym świecie. W Warszawie pojawi się na czele czternastoosobowego zespołu. Tego nie możecie przegapić! – zachęca Kuti.

· Trans afrobeatu, sobota, godz. 20.30

DOŁĄCZ DO KOLEKTYWU EUROPA.

Na jeden wieczór powołana zostanie wielka orkiestra Wschodu. Maciej Szajkowski z zespołu R.U.T.A. do wspólnego muzykowania zaprosił artystów z Ukrainy, Polski i Białorusi. Co razem zagrają? Pieśni ludzi żyjących w opresji, ludowe songi śpiewane jako wyraz buntu przeciwko systemowi feudalnemu. Niepowtarzalny koncert i niezwykła inauguracja „Kolektywu Europa”, czyli nowego cyklu Skrzyżowania Kultur.

· Kolektyw Europa, wtorek, 22 września, godz. 19

ZADAWAJ PYTANIA I ODKRYWAJ ŚWIAT

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to drzwi do uniwersum pełnego dźwięków, niezwykłych rytmów, nieznanych kultur. Można je odkrywać podczas koncertów na scenie głównej. Ale warto też zajrzeć do festiwalowego klubu Pardon To Tu na jedną z towarzyszących Skrzyżowaniu Kultur debat. Bądź ciekaw, szukaj odpowiedzi, bo jak mówi Kayhan, Kalhor world music pomaga przezwyciężyć ignorancję i agresję.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI