Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

„Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze” – recenzja

materiały prasowe
materiały prasowe
12 kwietnia 2012 in Film by Kasia Kazimierowska
Wyobraźcie sobie świat bez prądu, bez telefonów, bez telewizji, bez podatków, gdzie ludzie są pozostawieni sami sobie, ale i bez żadnej urzędniczej kontroli. Mówimy o XXI wieku. Raj? Taki świat istnieje - znalazł go Werner Herzog w syberyjskiej tajdze.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Dzięki współpracy Herzoga z legendarnym niemieckim Studiem Babelsberg, które produkowało filmy Fritza Langa, Friedricha Wilhelma Murnaua czy Alfreda Hitchcocka, powstał zjawiskowy film o szczęśliwych ludziach.

Bohaterami filmu „Szczęśliwi ludzie: Rok w Tajdze”, bo tak się nazywa dokument, który ten kultowy reżyser chorwackiego pochodzenia zrobił razem z Dmitrijem Wasiukowem, są syberyjscy traperzy, myśliwi i wędkarze. Spędzamy z nimi cały rok w Bakhtia, głęboko w tajdze, gdzie można dostać się tylko za pomocą helikoptera, a przez 3 miesiące w roku, kiedy trwa wiosna – lato – także statkiem.

Kamera jest naszymi oczami – podąża za ruchami traperów, za łapami ich psów i za płozami ich sań, sunących szybko po zamarzniętej i zasypanej śniegiem rzece. Poznajemy naszych bohaterów na wiosnę, kiedy mróz – dochodzący do minus 50 stopni w zimie – odpuszcza, śnieg topnieje i z białego krajobrazu zaczynają wyłaniać się zielone trawy i drzewa. Myśliwi, którzy mieszkają na tych terenach od lat, stosują metody przetrwania swoich przodków. Ich życie to nieprzerwany ruch, to wyznaczona rytmem pór roku i ciężkich warunków życia, praca, która jest konieczna, by przetrwali oni, ich psy, rodziny i wioski.

Dla Wernera Herzoga, który jest drugim reżyserem i narratorem w filmie, świat, jaki zobaczył, musiał budzić wspomnienia: on sam wychował górskiej wiosce w Bawarii i jako dziecko nigdy nie miał do czynienia z filmami, telewizją ani telefonami. Gdy miał 14 lat, zaczął swe piesze wędrówki. Mając 17 lat, odbył pierwszą rozmowę telefoniczną. Po latach pojechał do tajgi, gdzie przez rok obserwował pracę ludzi, których los zależy tylko od nich samych. Są narażeni na zimno, samotność, głód, niebezpieczne zwierzęta, a często ich jedynym sprzymierzeńcem jest pies. A jednocześnie są wolni, tą nieskończoną wolnością, jaką daje nieujarzmiona przyroda z dala od cywilizacji. I są cudownie szczęśliwi.

Herzog w swoich dokumentach często dociera do miejsc, gdzie życie wydaje się ekstremalne, jak w Spotkaniach na krańcach świata, często też szuka odpowiedzi na nurtujące go pytanie o wszelkie przejawy i zagadki życia. Tym razem trafił na ludzi, których praca, przyroda i wolność czyni szczęśliwymi. Nie oglądamy przemocy, tylko konieczne zabijanie dla jedzenia, nie oglądamy walki o władzę; władza przejawia się w absurdalnej wizycie lokalnego polityka, który stara się o reelekcję. Jego obecność budzi raczej śmiech i zdziwienie niż poruszenie i szacunek. Bakhtia, mimo codziennie wkładanego w przeżycie kolejnego dnia trudu, okazuje się krainą szczęśliwości, gdzie – gdy po długich zimowych miesiącach zakwita przyroda – oglądamy najpiękniejsze lato na kuli ziemskiej. Bez prądu, bez telefonu i telewizji. Czy to jest raj? Jedno jest pewne: gdy dopadnie nas totalna katastrofa cywilizacyjna, mieszkańcy tajgi będą jedynymi, którzy jej nie zauważą i będą żyli dalej, bo jako jedni z niewielu na świecie, zupełnie nas nie potrzebują.

 


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI