Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

14 września 2015 in Kultura by redakcja

„Świadek”, Robert Rient. Opowieść o wykluczeniu

Jako chłopiec bohater jest odrzucony przez swoich rówieśników z powodu przynależności do Świadków Jehowy, jako młody mężczyzna zostaje wykluczony z grupy religijnej. „Świadek” to zapis ucieczki od zniewolenia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

– Urodziłem się pierwszego dnia ostatniego miesiąca 1980 roku. Miałem być dziewczynką, Martą, albo chociaż psem, czego życzył sobie mój starszy brat – opowiada Łukasz, który jednak okazał się chłopcem. W dodatku chłopcem innym niż większość jego rówieśników. Nie częstuje się cukierkiem, gdy jakiś solenizant przynosi je do klasy. Nie śpiewa kolęd. I ma swoją wersję historii. W wieku czternastu lat zostaje ochrzczony na stadionie w Wałbrzychu – wraz z innymi świadkami Jehowy.

Jeśli nie masz z nimi wiele wspólnego – wolno ci przeczytać książkę Roberta Rienta. Jeśli należysz do zboru – pewnie już wiesz, że „Świadek” znajduje się na nieformalnej liście książek, których czytać nie możesz. Tak jak i innych publikacji wypowiadających się negatywnie o świadków Jehowy oraz tych napisane przez byłych wyznawców. Bo Rient jest właśnie „były”.

W powieści, która nie do końca jest fikcyjna, opisuje, jak to jest być innym w katolickiej Polsce. A potem jak to jest być innym w swojej rodzinie, gdy podejmuje się decyzje o wystąpieniu ze zboru. Przy okazji wyjaśnia, dlaczego świadkowie nie częstują się urodzinowymi cukierkami, nie śpiewają kolęd i mają swoją wersję historii. Bardzo ciekawe.

„Świadek”, Robert Rient, Fundacja Instytut Reportażu (Dowody na Istnienie), Warszawa 2015, s.184


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI