Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

11 lipca 2014 in Kultura by Robert-Rient

Urządzanie siebie: wywiad z Agnieszką Glińską

„Punktem zwrotnym w moim życiu okazała się ciężka depresja i próba wyjścia z niej” – reżyserka Agnieszka Glińska w rozmowie z Robertem Rientem opowiada o procesie terapii podobnym do gruntownego remontu domu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dyrektorowanie, reżyserowanie, aktorstwo – co z tego jest najprzyjemniejsze?

Reżyserowanie, bo to ważne spotkania z ludźmi. Proces jest najcenniejszy, codzienne próby i wszystko, czego w ciągu pracy się dowiadujemy o sobie nawzajem, to cała przygoda. A potem spotkanie spektaklu z widzami.

Ma pani szczęście do ludzi?

To się dzieje naturalnie, ludzie się jakoś wyczuwają. Intuicyjnie przecież wiemy, z kim chcemy się zadawać. Kiedyś ufałam intuicji w dużo mniejszym stopniu. W pewnym momencie doszło do mnie, że jeśli nie chcę z kimś utrzymywać kontaktów, to nie warto. Poziom relacji, czystości komunikacji między ludźmi, swobodnego przepływu energii – jest dla mnie najważniejszy. Nigdy nie jest idealnie, ale troszczę się o to, by w pracy było czyste pole. Bez tego mnóstwo radości twórczej, zapału i potencjału się eliminuje. Lubię wymianę i lubię pracować, jak jest miło. Nie umiem egzystować w napięciu i w konfliktach. Wierzę, że atmosfera, w jakiej powstaje spektakl, przekłada się na efekt.

Od zawsze miała pani takie podejście?

Na początku było to nieświadome i wynikało z lęku, by nie stworzyć sobie warunków, w których słabo funkcjonuję. Myślę, że umiem wyczuwać ludzkie nastroje, napięcia, potrzeby. To, co robię w teatrze, jest dla mnie sposobem na życie, czy raczej formą spędzania życia. A skoro tak, to dlaczego nie sprawić, by było z tego jak najwięcej korzyści dla wszystkich? Nie jakichś spektakularnych, ale tych tzw. ludzkich.

Kiedyś wracałam z córką z przedszkola i ona powiedziała: „Zobacz, mamo, wszyscy ludzie są tacy sami, a każdy jest inny”. Codzienne uświadamianie sobie tego, budowanie więzi, relacji na różnych dystansach ma sens. Do tego dochodzi spotkanie z literaturą, z autorem, z bohaterami i ich problemami, motywacjami, lękami, marzeniami. To ciągłe poruszanie się w tej najbardziej skomplikowanej machinie, jaką jest człowiek.

„Tradycjonalistka”, „reżyserka teatru środka”, „autorka sztuk zgrabnych”, „matka stołecznych teatrów” – pani się przywiązuje do którychś z tych określeń?

Nie, i nie lubię ich. To medialna potrzeba, nie uważam, by te określenia cokolwiek wyjaśniały, raczej ograniczają. By z tego, co o mnie powiedziano lub napisano, się wyzwolić, muszę stoczyć walkę, by dla samej siebie wiedzieć, jak jest naprawdę.

Szefuję teraz publicznej instytucji, siłą rzeczy staję się osobą publiczną, to trudne, nie zawsze mi to wychodzi. Trzeba mieć w pogotowiu różne twarze do różnych sytuacji. Znosić to, że media tworzą jakiś mój obraz, i nie mam na to wpływu. Na szczęście bycie dyrektorem to tylko etap, nie traktuję tego jak dożywocia. Myśl, że nie wiem, gdzie będę za parę lat, uspokaja mnie, lubię to uczucie.

Kiedy się pani urodziła, mama miała 18 lat, a tata – 19. Jak na obecne realia, byli młodymi rodzicami. Jak wpłynęło na panią dzieciństwo?

Każdy tak ma, że te bardzo dobre i te złe strony życia oraz to, jak się z nimi zmagamy, jest zakorzenione w tym pierwszym okresie. Moi rodzice są wspaniałymi, mądrymi ludźmi. Gdy się urodziłam, byli młodziutcy, często zastanawiam się, jak w ogóle dali radę. To, co od nich dostałam, daje mi siłę, to, czego nie dostałam, jest katalizatorem moich zmian.

Strony: 1 2 3 4


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI