Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf

Czy Polacy biorą udział w wyborach?

Wolne wybory są jednym z najważniejszych elementów demokratycznego porządku społecznego. Jednak w różnych społeczeństwach poziom społecznego zainteresowania wyborami (a również ogólnego zainteresowania polityką) jest bardzo zróżnicowany. Frekwencja wyborcza zależy od tradycji kulturowej kraju, jego historii, ale także od rodzaju wyborów i systemu wyborczego: na przykład od sposobu przeliczania głosów na mandaty – czyli miejsca w parlamencie – wyjaśnia prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska z Katedry Psychologii Społecznej SWPS.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Najnowsze sondaże przedwyborcze (z końca kwietnia) wskazują, że tylko 28% Polaków zamierza na pewno stawić się przy urnie wyborczej 10 maja, a 41% deklaruje, że „raczej tak”. Rzeczywista frekwencja w poprzednich wyborcach prezydenckich w Polsce wynosiła nieco ponad 60 %. I jest to więcej, niż w innych wyborach (parlamentarnych i samorządowych).

Wybory prezydenckie są łatwiejsze niż pozostałe: są spersonalizowane, wybieramy jednego z kilku (najwyżej kilkunastu) kandydatów, ogólnopolskie media poświęcają ich prezentacji dużo uwagi, a do funkcji prezydenta przywiązujemy duże znaczenie (nawet wtedy, gdy formalnie nie ma on tyle władzy, co premier) – zaznacza prof. Skarżyńska i wylicza jakie elementy sprzyjają większej frekwencji podczas wyborów:

Ogólnie rzecz biorąc, bardziej masowo głosujemy wtedy, gdy:

  • wybory mają duży potencjał mobilizacyjny, czyli „startują” w nich bardzo wyraziste, dobrze rozpoznawalne osobowości,
  • różnice między kandydatami (czy partiami – w wyborach do Sejmu i Senatu) są znaczące i wyraźnie artykułowane lub gdy sondaże pozwalają przypuszczać, że bardzo prawdopodobna jest zmiana rządzącej opcji politycznej.
  • Głosujemy także tym częściej, im udział w wyborach jest mniej kosztowny (materialnie, czasowo, psychologicznie): gdy lokale wyborcze są blisko naszych domów, gdy nie pada deszcz, gdy procedury głosowania są łatwe, wiemy „kto jest kto” i czego się można po danych kandydatach spodziewać.
  • Także wtedy, gdy wierzymy, że nasze głosy będą rzetelnie policzone, że żadnych „cudów przy urnie” nie będzie. Podważanie uczciwości wyborów znacząco obniża frekwencję.

Gdy wyniki wyborów są łatwe do przewidzenia – różnica głosów między liderem sondaży a pozostałymi kandydatami jest bardzo duża – demobilizuje to wyborców. Ludzie zostają w domu, bo myślą, że ich udział jest bez znaczenia.

Wielu Polaków nie traktuje udziału w wyborach jako autentycznego udziału w demokracji i wywieraniu wpływu na końcowy ich wynik, czyli na kształt polityki. Uważają, że na wybory szkoda państwowych pieniędzy i czasu obywateli na udział w nich (w r. 2009 sądziło tak 39% dorosłych obywateli).

A dzieje się tak pomimo tego, że w ostatnich dekadach Polacy wielokrotnie doświadczyli poważnej zmiany polityki właśnie w wyniku wolnych wyborów. – Dla wielu z nas wolne wybory są raczej obowiązkiem niż świętem demokracji, dniem w którym naprawdę jesteśmy zdolni wywrzeć realny wpływ na politykę. – dodaje prof. Skarżyńska. – Sami politycy, kandydujący na różne państwowe lub lokalne urzędy, są w pewnym stopniu temu winni. Często są bezbarwni, zajmują się sobą a nie wyborcami, słabo komunikują się z ludźmi. Dają się prowadzić specom od wizerunku, a ludzie widzą sztuczność ich zachowania, brak autentyczności, a to obniża wiarygodność kandydatów.

Prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska: Kierownik Katedry Psychologii Społecznej SWPS.
Kierownik Pracowni Psychologii Politycznej Instytutu Psychologii PAN.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI