Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Meble w stylu folk

redakcja
30 sierpnia 2011 in Design by redakcja
Kufry pomalowane w papuzio kolorowe kwiaty, filcowe dywany w kurpiowskie kogutki lub kujawskie rozety, pufy, krzesła i fotele z łowickimi pasiakami. Design inspirowany polską sztuką ludową robi furorę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jeszcze kilka lat temu na pytanie o meble w stylu folk rodzimi projektanci odsyłali interesantów do salonów Cepelii, gdzie na klientów czekało rękodzieło przeniesione w skali jeden do jednego z wiejskich chałup na Mazowszu, Podlasiu albo Kujawach. Rustykalne zydle, ciężkie stoły z toczonymi nogami czy toporne skrzynie do nowoczesnych wnętrz pasowały jak pięść do nosa, nic więc dziwnego, że na zakup decydowali  się tylko nieliczni folkowi ortodoksi. I kiedy wydawało się, że użytkowa polska sztuka ludowa umrze wraz z ostatnimi rzemieślnikami  spod Grójca, Kraśnika i Myszyńca, a jej relikty będziemy oglądać tylko w muzeach skansenach, stał się cud. Na rynku pojawiło się nowe pokolenie projektantów, którzy inaczej niż ich zapatrzeni w kosmopolityczne trendy starsi koledzy zaczęli szukać inspiracji w kulturze lokalnej. Polska sztuka ludowa nie kojarzyła im się w cepeliowskim obciachem – wręcz przeciwnie, znaleźli w niej bogactwo motywów, technik i rozwiązań, które kapitalnie można łączyć z nowoczesnym wzornictwem.

Meble z folkowym designem można kupić w każdym szanującym się centrum wnętrzarskim lub w wyspecjalizowanych sklepach on line. Ciągle jest to spory wydatek, ale jeśli ktoś dysponuje środkami, to gra warta jest świeczki. Z dwóch powodów: płacimy za design wysokiej próby (folkowe projekty często są nagradzane na konkursach i fest iwalach) i materiały dobrej jakości. Przykładem choćby dywan „Pasanka” (4240 zł), autorskie dzieło Joanny Rusin, finalistki konkursu Dobry Wzór 2010.  To właściwie nie dywan, lecz rzeźba – paski z wełnianego filcu w kolorach tęczy tworzą formę przestrzenną, która wydaje się wibrować.

Więcej zdjęć w galerii

Tańszą wersję ubrania podłogi na ludowo proponuje Studio Loko. Sygnowany przez projektantów dywan „Koguciki” w formie wycinanki z wiejskim motywem, wykonany z wykładziny poliamidowej, kosztuje 499 zł. Rzecz tym bardziej atrakcyjna, że do kompletu można dobrać  utrzymane w stylistyce lat 60. lekkie fotele z siedziskiem  o identycznym wzornictwie (1099 zł). Na rynku jest też kilkadziesiąt wzorów puf (60 do 290 zł) z ludowymi wzorami – można przebierać w motywach kurpiowskich, łowickich, podhalańskich, kujawskich, podlaskich.

Każdą część  mieszkania da się urządzić nowym polskim designem ludowym, nie wyłączając łazienki. Za 699 zł można sobie zafundować wymalowaną w łowickie kwiaty, spełniającą wszystkie obowiązujące w XXI wieku normy hydrauliczne umywalkę z białej gliny (wykonawca – Opera Gliniana).  W salonie świetnie prezentują się bukowe krzesła Como z zaokrąglonym oparciem obitym tkaniną w łowickie pasiaki (595 zł) i owalny brzozowy stolik kanapowy z ornamentem ludowym (1754 zł).

Prawdziwym  hitem są zaprojektowane przez Katarzynę Herman-Janiec  folkowe lampy z serii „She!”, firmy UCCOI i Protein Design (380 zł).  „Łowiczanka” i „Góralka” – jak wskazują nazwy – wykorzystują wizerunki kobiecych postaci w strojach regionalnych. Przykuwają wzrok także wtedy, kiedy nie świecą. W „Łowiczance” podstawę lampki stanowią kozaki z czerwonej plexi, zaś klosz to pasiasta kiecka ze PCV z nadrukiem z UV. Folk wyrasta na jeden z najciekawszych nurtów w najnowszym polskim designie.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI