Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
3 lipca 2015 in Styl Życia by Hanna Samson

Hanna Samson: Supermenki są zmęczone

Czy można w pełni angażować się w pracę zawodową i jednocześnie zajmować się dziećmi? I jeszcze świetnie przy tym wyglądać? Kobiety od lat próbują tego dokonać. A może lepiej przyjąć do wiadomości, że się nie da, i inaczej postawić problem?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Każde spotkanie grupy kobiet zaczyna się od rundki początkowej. Uczestniczki opowiadają o tym, co im się niedawno zdarzyło, co przeżywają, co zajmuje ich myśli i uwagę. Kiedy ostatnio kolejka doszła do Martyny, zaczęła od błahego z pozoru zdarzenia. Znów spóźniła się z dzieckiem do przedszkola, wychowawczyni była niezadowolona, wygłosiła pogadankę o tym, że przez te spóźnienia synkowi trudniej włączyć się do zajęć, jakby Martyna sama o tym nie wiedziała i nie starała się zdążyć. I nagle tama puściła. Martyna zaczęła płakać i przez łzy wykrzykiwać, że już nie daje rady spełniać tych wszystkich oczekiwań, które są wobec niej kierowane. Oczekiwania dzieci, nauczycieli, pracodawcy – chciałaby spełnić każde, ale nie jest w stanie.

– Tego wszystkiego nie da się pogodzić! – stwierdziła zrezygnowana, a kobiety z grupy przytaknęły. One też chciałyby perfekcyjnie wypełniać swoje obowiązki, chciałyby, żeby wszyscy byli z nich zadowoleni. Robią, co mogą, ale i tak mają poczucie winy, że coś zaniedbały.

Właśnie ukazała się książka Debory L. Spar „Supermenki”, której autorka – rektorka Barnard College przy Columbia University, matka trojga dzieci, mężatka z 25-letnim stażem – opowiada o doświadczeniach pokolenia kobiet, które uwierzyły, że mogą mieć wszystko, i codziennie dokonują rzeczy niemożliwych. Godzą karierę zawodową z byciem zaangażowaną matką, atrakcyjną kochanką, dobrą gospodynią. Rzecz dzieje się w Ameryce, ale ta książka jest także o nas oraz o naszych problemach i dylematach. My też jesteśmy supermenkami. Pełnimy role zawodowe i społeczne, a jednocześnie wciąż spełniamy odwieczne oczekiwania kierowane pod adresem kobiet. Płacimy za to zmęczeniem i poczuciem winy.

Feminizm miał wyzwolić kobiety ze sztywnego gorsetu oczekiwań odnoszących się do naszej płci. Paradoksalnie, „pół wieku później kobiety zmagają się z wciąż rosnącymi i coraz bardziej uciążliwymi oczekiwaniami” – stwierdza Spar.

I każda z nas na własną rękę próbuje im sprostać.

To jest możliwe! – przekonują media, prezentując sylwetki kobiet sukcesu, którym się to wszystko udało. Przekaz jest jasny: można mieć dzieci, karierę, seks, władzę, pieniądze i świetnie wyglądać. Mamione tym obrazem staramy się jeszcze bardziej i obwiniamy siebie za wszelkie niepowodzenia. Mamy wyrzuty sumienia, że nie realizujemy się zawodowo, albo poczucie winy, że zaniedbujemy rodzinę. W dodatku w wielu z nas tkwi perfekcyjna pani domu i nie odpuszcza. Niby prościej dziś prowadzić dom, bo technika przyszła nam z pomocą, ale niewiele z tego wynika. Na sprzątanie, opiekę nad dziećmi, zakupy kobiety poświęcają 40 godzin tygodniowo – tyle samo co poprzednie pokolenia! Po przyjściu z pracy zaczynamy „drugą zmianę”. No i jeszcze musimy zadbać o urodę, tu standardy też są coraz bardziej wyśrubowane.

– Dajcie spokój – mówi Debora L. Spar. – Tego wszystkiego się nie da pogodzić! „Supermenki” warto przeczytać, żeby zobaczyć, gdzie tkwi błąd, a właściwie błędy. Niektóre z nich możemy same naprawić.

W czasie studiów mieszkałam razem z małżeństwem, które miało małe dziecko. On skończył już studia i pracował, ona – nazwijmy ją Jolka – pisała pracę magisterską, dzieckiem zaś zajmowali się wspólnie. Pamiętam moje zdziwienie, gdy jemu coś wypadało w pracy, więc chętnie zostałby dłużej, ale ona nie zgadzała się na to.

– Dziś jest twój dyżur – mówiła i była w tym nieugięta.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI