Nie bądź ofiarą przeszłości – jak się obronić, gdy ktoś wypomina ci błędy i winę

123rf.com

Sposobem na unikanie pułapek rozpamiętywania przeszłości jest czujność i trafne rozpoznanie co jest ważne tu i teraz. Pomogą ci w tym odwaga i asertywność. Oto siedem typowych zdań, wypowiadanych przez manipulatorów oraz własnego wewnętrznego krytyka, które odwołują się do przeszłości, by uczynić z ciebie ofiarę. Broń się.
Jak się obronić, gdy ktoś wypomina ci błędy, przypisuje winę? Jak przestać być ofiarą dawnych krzywd? Oto skuteczne strategie amerykańskiego psychiatry dr Wayne W. Dyera, które uwalniają cię od przeszłości.

  • Powinnaś była. Miej się na baczności, gdy słyszysz te słowa. Nie zmienią one przeszłości, ale mogą odwrócić twoją uwagę od tego, co możesz zrobić teraz. Co powinnaś była zrobić mówi manipulator. Chce wytrącić cię z równowagi, wzbudzić poczucie winy, uzyskując swoją korzyść. Gdy partner ci mówi: „Kochanie, powinnaś była powiedzieć mi wcześniej, że chcesz spędzić ze mną sobotnie popołudnie. Umówiłem się już na mecz tenisowy z Markiem”, możesz mu odpowiedzieć; „Jeśli załatwisz mi bilet powrotny do tego momentu, o którym mówisz, to z przyjemnością tam pojadę i zrobię tak, jak mówisz. Rozsądniej będzie porozmawiać o tym, co możemy zrobić tu i teraz. Możesz odwołać spotkanie z Markiem lub możemy zrobić razem coś fajnego w niedzielę”.
  • Dlaczego tak postąpiłaś? Obojętnie, jakiej odpowiedzi udzielisz, spotkasz się z ironią, brakiem akceptacji, próbą zapędzenia cię w ślepą uliczkę usprawiedliwień. Jeśli chcesz się wytłumaczyć, zrób to krótko i bardzo konkretnie, a następnie odmów dalszej rozmowy na ten temat.