Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

21096477_m
19 maja 2014 in Praca i Finanse by redakcja

Pieniądze w związku. Kiedy kobieta zarabia więcej niż partner

Aż 75% pracujących Polaków rozmawia o swoich zarobkach z partnerem. Co więcej, większość z nas uważa, że ukrywanie zarobków wpływa negatywnie na relacje w związku – wynika z badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie serwisu Zarobki.pracuj.pl. Co trzecia kobieta (32%) i 15% mężczyzn chciałoby wiedzieć, ile zarabia osoba, z którą zaczyna się spotykać. Różnice w podejściu mężczyzn i kobiet do kwestii zarobków ukazuje Raport „Polacy mówią o płacy”*, element kampanii „Zarobki bez tabu”.
  • Zdaniem większości pracujących Polaków (67%) nie ma znaczenia, kto w związku zarabia więcej. Jednak taką odpowiedź częściej wskazywali mężczyźni niż kobiety (73% wobec 59%). Co dziesiąty badany uważa, że lepiej jest, gdy mężczyzna osiąga wyższe dochody. Tylko 1% respondentów wskazuje, że lepsza jest sytuacja, w której więcej zarabia kobieta.
  • W dalszym ciągu to mężczyźni zarabiają więcej od swoich życiowych partnerek. Przyznaje to ponad połowa pracujących panów (56%). Jednak już w co piątym związku (21%) to kobieta zarabia więcej niż partner. Badani na ogół wskazują, że nie odczuwają dyskomfortu związanego z różnicami pomiędzy zarobkami ich i partnera/ki (76%). Jednak co piąty badany uważa, że mężczyzna, który zarabia mniej niż partnerka, jest przez nią gorzej traktowany. Blisko co trzeci mężczyzna (32%) i co piąta kobieta (21%) nie czuje się komfortowo, otrzymując niższe wynagrodzenie niż partner/partnerka.
  • Jak mówi seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz, ekspert kampanii „Zarobki bez tabu”: „W gabinecie pacjentki nie mają oporów z podaniem informacji, kto w związku więcej zarabia. W przypadku pacjentów różnica jest wyraźna – mają opory z ujawnieniem większych dochodów partnerki. Stereotypy płci są wyraźne i nadal trwałe. Ponadto mężczyźni mający niższe od kobiet zarobki czują dyskomfort i są skłonni do nadinterpretowania zachowań partnerek wobec nich”.
  • Kobiety wykazują większe zainteresowanie zarobkami nowo poznanego partnera. Prawie co trzecia kobieta (32%) chciałaby wiedzieć, ile zarabia osoba, z którą zaczyna się spotykać. Dla porównania tą kwestią interesuje się tylko 15% mężczyzn. Polacy najchętniej rozmawiają o zarobkach właśnie ze swoimi partnerami (75% respondentów). Tylko 15% respondentów nie czuje się komfortowo, gdy musi poruszyć ten temat ze swoją „drugą połową”.
  • Aż 84% respondentów uważa, że ukrywanie zarobków wpływa negatywnie na relacje seksualne partnerów. Z obserwacji Zbigniewa Lwa-Starowicza wynika, że: „w większości związków partnerzy omawiają finanse, dzielą je, ustalają zasady wydatkowania. Niektórzy mężczyźni mają jednak skłonność do ukrywania części dochodów przed partnerką, która nie akceptuje wydawania pieniędzy ‘na głupoty’. Zdarza się, wprawdzie rzadko, że mężczyźni ukrywają znaczącą część dochodów i w przypadku ujawnienia tego faktu dochodzi do dużego kryzysu w związku. Dlatego ważna jest otwartość i szczerość również w finansowym aspekcie wspólnego życia„.
*Raport „Polacy mówią o płacy” przygotowano na podstawie badania opinii publicznej,
przeprowadzonego w marcu 2014 r., metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo,
przez TNS Polska, na próbie reprezentatywnej 1000 zawodowo czynnych Polaków.

Źródło: mat. pras. „Polacy mówią o płacy” raport z badania TNS Polska na zlecenie serwisu zarobki.pracuj.pl, marzec 2014.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI