Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

11 lutego 2015 in nie-bo-rak by Anna Bimer

Zintegrujmy medycynę – wywiad z Andrzejem Krajewskim

Małgorzata Braunek pozostawiła po sobie nie tylko wspaniałe role i przykład życiowej drogi samorozwoju i duchowości, ale także refleksje płynące z choroby nowotworowej. A dotyczące leczenia. Chodzi o wspieranie idei medycyny zintegrowanej, łączącej to, co najlepsze w konwencjonalnej sztuce leczenia, oraz wszystko, co skuteczne i bezpieczne w medycynie ekologicznej, a także w dorobku duchowym i psychologicznym. Jak bliscy i przyjaciele aktorki chcą zrealizować tę koncepcję mówi mąż Andrzej Krajewski.

ROZMAWIAJĄ ANNA BIMER, BEATA PAWŁOWICZ

Skąd wziął się pomysł wspierania idei rozwoju medycyny holistycznej, zwanej obecnie zintegrowaną?

Z doświadczenia. W chwili gdy Małgosia zachorowała, byliśmy, jak to zwykle bywa, totalnie zaskoczeni diagnozą. Zwróciliśmy się do przyjaciół w konwencjonalnej służbie medycznej, a oni zrobili, co mogli w ramach tego, czym dysponują. Dostaliśmy prawdopodobnie najlepszą opiekę medyczną. A jednak pomimo nadzwyczajnej troski profesora Cezarego Szczylika, którą żona była otoczona w szpitalu, oraz tego, że to była opieka specjalnie dedykowana żonie, mieliśmy poczucie, że jest niewystarczająca i niepełna. Zderzyliśmy się z tym, z czym wszyscy pacjenci, czyli z niedoinformowaniem, niezaopiekowaniem, niedoleczeniem. W konwencjonalnej medycynie leczenie sprowadza się do kilku podstawowych metod: chemioterapii, radioterapii, zabiegów chirurgicznych. To wszystko odbywa się w szpitalu. Ale potem człowiek idzie do domu i pies z kulawą nogą się o niego nie troszczy. Jest zostawiony sam sobie. Nie ma pojęcia, jak się zachowywać pomiędzy chemioterapiami. Nie ma nikogo, kto by mu doradził. Konwencjonalna medycyna leczy konkretne chore organy podczas pobytu w szpitalu. Chory słyszy tylko: „Proszę przyjść za trzy tygodnie”.

I nie ma pojęcia, czy mógłby coś dla siebie zrobić w tym czasie.

Ja pytałam lekarzy onkologów w różnych szpitalach warszawskich, czy jest coś za granicą, może nielegalne, co można dodać do leczenia. Usłyszałam: „Absolutnie nic”.

Myśmy się też z tym spotkali. Wysokiej klasy specjaliści nie widzą, jak sądzę, szerzej niż poza ich specjalnością. Profesor, który uczestniczy we wszystkich naukowych konferencjach, wie, że w jego specjalności nie dzieje się nic więcej, niż on wie. Jeżeli człowiek jest ukierunkowany wyłącznie na swoją dziedzinę czy szkołę, nie ma pojęcia, czy pozostałe punkty widzenia są coś warte. Co więcej, ma tendencję do odrzucania wszystkiego, co inne, ponieważ opiera się to na innych kryteriach. A kryterium dla medycyny konwencjonalnej stanowią naukowe badania, statystyki, środki, dzięki którym wiemy, co jest skuteczne, a co nie. Reszta dla konwencjonalnej medycyny to z palca wyssane zabobony. Rynek oszustów, szalbierzy, oszołomów… itd. Przy czym zastrzegam, że nie chodzi o to, żeby walczyć z medycyną konwencjonalną, lecz żeby rozszerzać punkt widzenia, doprowadzić do jakiejś rozmowy na taki temat. Otóż z kontaktów Małgosi z medycyną konwencjonalną wynikało, że lekarz konwencjonalny czuje się bezpieczny, również etycznie, jak długo się trzyma swoich procedur.

Jednak następuje kolizja interesów: bezpieczeństwo lekarza przeciw bezpieczeństwu pacjenta.

Toteż szybko przekonaliśmy się, że opieka konwencjonalna – chociaż wydawało się, że jest wystarczająca i jedyna – okazała się niewystarczająca. Przede wszystkim żona, która była bardzo świadoma od strony medycznej, czuła duży niedosyt opieki pomiędzy pobytami w szpitalu. Nikt jej nie mówił, jakie będą skutki różnych ingerencji w jej ciało. Sami zaczęliśmy szukać, co skończyło się marnie, bo zostaliśmy zalani tsunami informacji z Internetu, z „doktora Google”. Również różni obcy ludzie, gdy się dowiedzieli, że Małgosia choruje, zaczęli przesyłać porady. Niektórzy dlatego, że ktoś w rodzinie został wyleczony jakąś metodą. Inni dlatego, że sami prowadzą takie usługi, i proponowali je nam. Jeszcze inni gdzieś tam coś usłyszeli… Spływały setki porad. Tonąłem w tym, bo jak te informacje sprawdzić? Każdy utrzymuje, że ma supermetodę. Z dobrego serca ktoś nam załatwiał amigdalinę (witaminę B17). Czytam więc na jej temat, ale się na tym nie znam. Rozmawiam więc z profesorami. Oni mówią: „Nic na ten temat nie wiemy”. Albo: „Zostaw to, bo to trucizna”. Ja im na to: „Dobrze, ale przecież chemia też jest trucizną”. „Ale my wiemy, jak ją podawać – słyszę. – A tu nie ma żadnej jasności, jak to działa”.

Przestraszyliśmy się, zwłaszcza że lekarze medycyny konwencjonalnej domagali się, by ich terapie doprowadzić do końca. Oni nie chcieli ryzykować podawania czegoś, o czym nic nie wiedzieli. Tymczasem na mnie spadały oferty wszystkiego, co tylko ktoś gdzieś zastosował. Na przykład metoda z wprowadzeniem pod skórę ziarna cieciorki. Próba omówienia tego z lekarzami konwencjonalnymi to żart. Oni uważają, że jesteśmy ofiarami rynku. Rzeczywiście bywa i tak. Spotkałem się z próbami zastawienia pułapki na nas, żebyśmy kupili książkę za 29,95 dolarów. Cała rozmowa była przygotowaniem do lokowania produktu. Tak było wiele razy, więc zacząłem być podejrzliwy wobec tych wszystkich cudownych metod, które ludzie przesyłali. Ale też nie sposób było rozeznać się w nich, nie sposób ocenić. Jak się nie ma kompetencji, człowiek nie ma szansy. Dodatkowo było jasne, że rzucić się w medycynę niekonwencjonalną oznacza nadwyrężenie stosunków z medycyną konwencjonalną. A więc wstrzymaliśmy się.

Więcej artykułów o tematyce onkologicznej znajdziesz w marcowym numerze magazynu Zwierciadło

Strony: 1 2 3 4


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI