Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
18 maja 2016 in Parenting by redakcja

Jak uchronić dziecko przed próchnicą?

Raporty ministerstwa zdrowia są alarmujące – polskie sześciolatki mają próchnicę częściej niż ich rówieśnicy w Bośni, Wietnamie czy RPA. O tym, jak wspierać rodziców i uczyć dzieci dobrych nawyków, opowiada dr n. Med. Emma Kiworkowa.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Jak narodził się pomysł powołania fundacji zajmującej się profilaktyką stomatologiczną?

Moja mama, Dżuilietta Kiworkowa, jest stomatologiem i wiele lat temu została poproszona o pomoc choremu dziecku, którego rodzicie nie mieli środków na sfinansowanie leczenia dentystycznego. Potem współpracowała charytatywnie m.in. z podopiecznymi z domów dziecka. A ponieważ próśb o diagnostykę i bezpłatne leczenie było coraz więcej, w 2005 roku założyłyśmy z mamą Fundację Villa Nova Dzieciom. W 2012 roku zmieniłyśmy nazwę na Fundacja Wiewiórki Julii. Do dziś przebadaliśmy i wyleczyliśmy ponad 20 tysięcy dzieci w całym kraju. Dużo, ale w dalszym ciągu to kropla w morzu potrzeb.

Czy spodziewały się panie, że będzie aż tak wiele do zrobienia?

Tak to już jest, że dopiero kiedy zaczynamy coś robić, widać, jak wiele jest do zdziałania. Niestety, „beznadziejnych” przypadków dzieci z próchnicą jest coraz więcej. W szkołach zlikwidowano gabinety stomatologiczne, pediatrzy praktycznie nie zwracają uwagi na stan uzębienia dzieci, a rodzice często nie zdają sobie sprawy, że ich maluch ma próchnicę. Do tego dochodzi, zwłaszcza w niewielkich miejscowościach, problem z dostępem do stomatologów. W większych miastach zresztą nie jest lepiej. Proszę sobie wyobrazić, że np. w Skierniewicach, 70 km od Warszawy, są dzieci, które mają 24 zęby i 18 ubytków.

Co jest przyczyną tak złych wyników?

Głównym powodem jest brak świadomości wśród rodziców, którzy często są zaskoczeni, że zęby mleczne trzeba szczotkować czy leczyć. Nikt ich nie edukuje, nie wspiera – brakuje świadomości, że nawet malutkie dzieci muszą myć zęby i powinien to być codzienny zdrowy nawyk. Pod koniec zeszłego roku, podczas akcji w Słupsku przebadaliśmy około 4 tysięcy dzieci. Okazało się, że większość z nich nie czyści zębów regularnie. Na pytanie, kiedy ostatnio myły zęby, odpowiadały, że wczoraj wieczorem, przedwczoraj albo nie mogły sobie przypomnieć kiedy. Nic dziwnego, że w Europie jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o profilaktykę. 

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI