Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Komu najbardziej ufają mamy?

1223rf.com
13 lutego 2016 in Parenting by redakcja
Pielęgnacja dziecka to jedno z podstawowych wyzwań świeżo upieczonego rodzica. Prawie połowa mam wspomina pierwsze próby pielęgnacji dziecka jako trudne doświadczenie, a co 5 mama wskazuje na problem z pielęgnacją okołopieluszkową.

W ankiecie przeprowadzonej w kwietniu 2015 przez portal dla rodziców MamaDu wzięło udział ponad 500 osób:

  • kobiety w ciąży stanowiły 10% badanych,
  • matki dziecka/dzieci w wieku 0-12 miesięcy – 50 %
  • matki dziecka/dzieci w wieku 12-36 miesięcy – 1/3
  • matki dziecka/dzieci powyżej 3 roku życia –  38%

Kobietom zadano 10 pytań z tematyki związanej z pielęgnacją małego dziecka i poszukiwaniem informacji na jej temat.

Prawie 45% mam dobrze wspomina swoje pierwsze próby pielęgnacji dziecka i opisuje je słowami: „nie bałam się”, „czułam się pewnie”. Jednak podobna liczba mam, ponad 45%, wspomina je jako mało przyjemne doświadczenie, a swoje uczucia opisuje mówiąc: „czułam się zagubiona”, „czułam się bardzo zagubiona”. Jak widać, opinia mam jest podzielona – na taki wynik może wpływać fakt, że część kobiet miała już wcześniejsze doświadczenia z opieką nad niemowlęciem.

Opisując najtrudniejsze obszary opieki i pielęgnacji nad dzieckiem, mamy najczęściej wspominały o karmieniu dziecka (32%) i kąpieli maleństwa (28%). Co 5 mama miała jednak największy problem z pielęgnacją okołopieluszkową (20%).

Mamy odpowiadały także na pytania związane z najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy na temat pielęgnacji dziecka. Wyniki pokazały, że ich zaufanie budzi przede wszystkim położna (58%), lekarz pediatra (50%) oraz opinia koleżanek/przyjaciółek, które mają dzieci (40%). Jedynie co piąta mama ufa teściowej i internetowi.

Poszukując porad, kobiety najczęściej biorą pod uwagę opinię lekarza pediatry (55%) i/lub koleżanki/przyjaciółki, która ma dzieci (55%). Drugim najczęstszym medium jest internet (50%) i położna (34%).

Mamy nie uznają internetu za dobre źródło informacji, ponieważ tylko 21% z nich uważa je za rzetelne. Jednak wyniki świadczą o tym, że to właśnie tutaj szukają odpowiedzi na swoje wątpliwości, co prawdopodobnie wiąże się z szybkim dostępem do internetu.

„Wyniki badań napawają optymizmem, gdyż nadal najważniejszym źródłem wiedzy dla polskich matek jest ekspert: pediatra i położna. Chętnie korzystają też z doświadczenia innych kobiet. Jednak rosnącym kompendium wiedzy staje się internet. Tam w szybki i łatwy sposób mamy mogą sprawdzić co robić w nagłych sytuacjach, a także wesprzeć się informacjami z forów dyskusyjnych. Wszyscy jednak wiemy, jak ważne jest, by umieć odróżniać wiedzę fachową od potocznej i jak szerokie mogą być konsekwencje nieumiejętnego korzystania z informacji. Jedyną tarczą, która może chronić matki jest zdrowy rozsądek i poczucie własnej kompetencji, aby w sytuacji wahania odwoływać się jednak do własnej matczynej intuicji”, komentuje wyniki badania Małgorzata Ohme, psycholog i redaktor naczelna MamaDu.

mat. pras. bayer.com.pl


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI