Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

1223rf.com
1223rf.com
13 lutego 2016 in Parenting by redakcja

Komu najbardziej ufają mamy?

Pielęgnacja dziecka to jedno z podstawowych wyzwań świeżo upieczonego rodzica. Prawie połowa mam wspomina pierwsze próby pielęgnacji dziecka jako trudne doświadczenie, a co 5 mama wskazuje na problem z pielęgnacją okołopieluszkową.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

W ankiecie przeprowadzonej w kwietniu 2015 przez portal dla rodziców MamaDu wzięło udział ponad 500 osób:

  • kobiety w ciąży stanowiły 10% badanych,
  • matki dziecka/dzieci w wieku 0-12 miesięcy – 50 %
  • matki dziecka/dzieci w wieku 12-36 miesięcy – 1/3
  • matki dziecka/dzieci powyżej 3 roku życia –  38%

Kobietom zadano 10 pytań z tematyki związanej z pielęgnacją małego dziecka i poszukiwaniem informacji na jej temat.

Prawie 45% mam dobrze wspomina swoje pierwsze próby pielęgnacji dziecka i opisuje je słowami: „nie bałam się”, „czułam się pewnie”. Jednak podobna liczba mam, ponad 45%, wspomina je jako mało przyjemne doświadczenie, a swoje uczucia opisuje mówiąc: „czułam się zagubiona”, „czułam się bardzo zagubiona”. Jak widać, opinia mam jest podzielona – na taki wynik może wpływać fakt, że część kobiet miała już wcześniejsze doświadczenia z opieką nad niemowlęciem.

Opisując najtrudniejsze obszary opieki i pielęgnacji nad dzieckiem, mamy najczęściej wspominały o karmieniu dziecka (32%) i kąpieli maleństwa (28%). Co 5 mama miała jednak największy problem z pielęgnacją okołopieluszkową (20%).

Mamy odpowiadały także na pytania związane z najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy na temat pielęgnacji dziecka. Wyniki pokazały, że ich zaufanie budzi przede wszystkim położna (58%), lekarz pediatra (50%) oraz opinia koleżanek/przyjaciółek, które mają dzieci (40%). Jedynie co piąta mama ufa teściowej i internetowi.

Poszukując porad, kobiety najczęściej biorą pod uwagę opinię lekarza pediatry (55%) i/lub koleżanki/przyjaciółki, która ma dzieci (55%). Drugim najczęstszym medium jest internet (50%) i położna (34%).

Mamy nie uznają internetu za dobre źródło informacji, ponieważ tylko 21% z nich uważa je za rzetelne. Jednak wyniki świadczą o tym, że to właśnie tutaj szukają odpowiedzi na swoje wątpliwości, co prawdopodobnie wiąże się z szybkim dostępem do internetu.

„Wyniki badań napawają optymizmem, gdyż nadal najważniejszym źródłem wiedzy dla polskich matek jest ekspert: pediatra i położna. Chętnie korzystają też z doświadczenia innych kobiet. Jednak rosnącym kompendium wiedzy staje się internet. Tam w szybki i łatwy sposób mamy mogą sprawdzić co robić w nagłych sytuacjach, a także wesprzeć się informacjami z forów dyskusyjnych. Wszyscy jednak wiemy, jak ważne jest, by umieć odróżniać wiedzę fachową od potocznej i jak szerokie mogą być konsekwencje nieumiejętnego korzystania z informacji. Jedyną tarczą, która może chronić matki jest zdrowy rozsądek i poczucie własnej kompetencji, aby w sytuacji wahania odwoływać się jednak do własnej matczynej intuicji”, komentuje wyniki badania Małgorzata Ohme, psycholog i redaktor naczelna MamaDu.

mat. pras. bayer.com.pl


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI