Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
27 czerwca 2012 in Wychowanie by Ewa-Nowak

Pierwszy samodzielny wyjazd twojego dziecka

Jeśli masz wątpliwości, czy twoje dziecko jest wystarczająco samodzielne na wyjazd — puść je. Nie obrażaj się, ale właśnie dla mało samodzielnych dzieci każdy wyjazd bez ciebie jest ogromną wartością.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Miejsce w grupie

Po co wysyłać dzieci na wyjazdy? Cel, jakim kiedyś było zwiedzanie Wawelu lub obejrzenie filmu 3D, dziś jest już nieaktualny. Dziś celem zielonych szkół i kolonii jest stworzenie dzieciom przestrzeni, gdzie będą wolne od nieustannego dozoru swoich rodziców. Mówiąc wprost— to jedyna szansa, żeby dziecko od ciebie odpoczęło.Gdy ty jesteś z dzieckiem, wszystko jest inaczej. Twoja obecność wszystko zmienia. Tylko, gdy dziecko jest bez ciebie, w grupie, może przećwiczyć samodzielne zachowania, style rozwiązywania problemów i konfliktów, a także przetestować, czy wartości, które wy mu wpajacie, mają w świecie zastosowanie.

Wielu rodziców widzi w wyjazdach szansę na podniesienie poziomu samodzielności, ale nie chodzi o to, żeby pilnowało swoich rzeczy, wybierało sobie ubrania czy pamiętało o myciu rąk. Chodzi o to, żeby pobyło kilka dni (wieczorów i nocy) wśród ludzi, dla których nie jest najważniejsze na świecie. Po to głównie je wysyłasz — dla podniesienia jego samodzielności społecznej. Nad samodzielnością czynnościową możesz pracować w domu, nad społeczną dziecko musi pracować bez twojej stałej obecności.

Wypadki

Nie wpadaj w obsesję przykazywania dziecku, że bez ciebie musi się bardzo pilnować. Najwięcej wypadków ma miejsce w domu pod okiem rodzica. Na wyjazdach dziecko samo wie, że ciebie nie ma za plecami iże musi o siebie samo dbać. Nie reaguj paniką na każdy smutny esemes. To dobrze, że popłacze, że przegra, że coś zgubi, że ktoś mu sprawi przykrość, że zedrze skórę z kolana lub obetrze stopę. Nie odmawiaj dziecku prawa do samodzielnego zbieranie doświadczeń. Twoje dziecko ma prawo nabić sobie guza.

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI