Pierwszy samodzielny wyjazd twojego dziecka

123rf.com

Jeśli masz wątpliwości, czy twoje dziecko jest wystarczająco samodzielne na wyjazd — puść je. Nie obrażaj się, ale właśnie dla mało samodzielnych dzieci każdy wyjazd bez ciebie jest ogromną wartością.

reklama

Miejsce w grupie

Po co wysyłać dzieci na wyjazdy? Cel, jakim kiedyś było zwiedzanie Wawelu lub obejrzenie filmu 3D, dziś jest już nieaktualny. Dziś celem zielonych szkół i kolonii jest stworzenie dzieciom przestrzeni, gdzie będą wolne od nieustannego dozoru swoich rodziców. Mówiąc wprost— to jedyna szansa, żeby dziecko od ciebie odpoczęło.Gdy ty jesteś z dzieckiem, wszystko jest inaczej. Twoja obecność wszystko zmienia. Tylko, gdy dziecko jest bez ciebie, w grupie, może przećwiczyć samodzielne zachowania, style rozwiązywania problemów i konfliktów, a także przetestować, czy wartości, które wy mu wpajacie, mają w świecie zastosowanie.

Wielu rodziców widzi w wyjazdach szansę na podniesienie poziomu samodzielności, ale nie chodzi o to, żeby pilnowało swoich rzeczy, wybierało sobie ubrania czy pamiętało o myciu rąk. Chodzi o to, żeby pobyło kilka dni (wieczorów i nocy) wśród ludzi, dla których nie jest najważniejsze na świecie. Po to głównie je wysyłasz — dla podniesienia jego samodzielności społecznej. Nad samodzielnością czynnościową możesz pracować w domu, nad społeczną dziecko musi pracować bez twojej stałej obecności.

Wypadki

Nie wpadaj w obsesję przykazywania dziecku, że bez ciebie musi się bardzo pilnować. Najwięcej wypadków ma miejsce w domu pod okiem rodzica. Na wyjazdach dziecko samo wie, że ciebie nie ma za plecami iże musi o siebie samo dbać. Nie reaguj paniką na każdy smutny esemes. To dobrze, że popłacze, że przegra, że coś zgubi, że ktoś mu sprawi przykrość, że zedrze skórę z kolana lub obetrze stopę. Nie odmawiaj dziecku prawa do samodzielnego zbieranie doświadczeń. Twoje dziecko ma prawo nabić sobie guza.