Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf

Jak zmienić scenariusze pisane przez lęki?

Przy wewnętrznej pracy z lękiem zadawaj sobie zawsze trzy pytania:

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl
  • Jakich uczuć doświadczam codziennie w związku z tym, czego się boję?
  • Jak te uczucia na mnie wpływają?
  • Jak działają na moje otoczenie?

Boję się, że nie poradzę sobie z nadmiarem obowiązków

Z czego może wynikać lęk? Z braku umiejętności asertywnego stawiania granic. Z tego, że boimy się, że jeśli odmówimy, to ktoś o nas źle pomyśli, albo mamy przekonanie, że nie odmawia się, bo to niegrzeczne. Dużo zadań może też zapewniać pozorne poczucie bezpieczeństwa, bo wydaje się nam, że jesteśmy potrzebni i niezastąpieni. Może mamy w sobie męczennika, który lubi być przywalony stosem papierów i w ten sposób dążymy do tego, żeby być nieskutecznym? Albo bronimy się przed świadomością, że nasza kariera stoi w miejscu, a my obiecujemy sobie, że jak tylko uporamy się z bieżącymi sprawami, wreszcie się tym zajmiemy, ale nie robimy kroku naprzód.

Co można zrobić? Jeśli brakuje nam asertywności, małymi krokami uczmy się, jak obronić się przed nawałem zadań. Jeżeli jest dla nas za trudne, żeby komuś powiedzieć, że czegoś nie zrobimy, bo nie mamy czasu bądź nie leży to w zakresie naszych obowiązków – powiedzmy: „Zrobię to dopiero w przyszłym tygodniu”. Spróbujmy zobaczyć się w nowym wariancie wydarzeń. Chodzi o to, żeby zrobić coś inaczej niż zwykle. Jeśli powodem problemu jest nasza obawa, że nie jesteśmy tacy dobrzy, jak nam się wydaje, albo boimy się zmiany, warto wyobrażać sobie sytuację, w której przestajemy się tego bać. Wizualizujmy sobie, co by było, gdybyśmy nie byli już tak obłożeni pracą. Jak byśmy się czuli, co by się wtedy działo? Szukajmy takiej opcji, żeby poczuć się komfortowo w wyobrażanej sytuacji.

Boję się zwolnienia z pracy

Z czego może wynikać lęk? Z tego, że czujemy się gorsi od innych, porównujemy się i myślimy sobie: „Ten jest mądry, ten sprytny, ten dobrze mówi po angielsku, a mnie pewnie zwolnią”. Może mamy poczucie, że praca nas ratuje przed kryzysem finansowym? Albo mamy tak dużo zobowiązań, że to nas przytłacza i podnosi poziom lęku. Warto wpuścić nieco światła w to, co dokładnie dodaje lękowi energii.

Co można zrobić? Wizualizować odwrotne do zwolnienia scenariusze. Wyobrazić sobie, że jesteśmy w naszej pracy bardzo potrzebni i że kiedy do niej przychodzimy, wszyscy oddychają z ulgą i się cieszą z naszej obecności. Możemy też wyobrazić sobie swoje życie za rok czy za dwa lata, kiedy ciągle jesteśmy w tej pracy, w której jest nam dobrze, świetnie zarabiamy i rozwijamy się. Możemy podpowiedzieć swojej podświadomości, że utrata pracy nie musi oznaczać jej braku, bo może się okazać, że czeka na nas jeszcze lepsza posada. Warto wtedy odczuć tę radość i ekscytację z powodu nowego zajęcia, które nas uskrzydla i daje poczucie bezpieczeństwa.

Ekspert Joanna Godecka life coach, praktyk Integracji Oddechem i Integrującej Obecności


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI