Gdy dni stają się krótsze, a powietrze nabiera chłodnego jesiennego zapachu, nie ma nic lepszego niż wieczór spędzony pod kocem z gorącą herbatą i dobrym filmem. Wszak jesień to idealny czas na odrobinę nostalgii, romantyzmu i magii. Oto produkcje, które sprawdzą się w sam raz na nadchodzącą porę roku.
Ten amerykański dramat, uważany za klasykę kina, idealnie wpisuje się w jesienną aurę swoją refleksyjną, melancholijną atmosferą. „Medycyna, prawo, biznes, inżynieria, to szlachetne cele, niezbędne do podtrzymania życia. Ale poezja, piękno, romans, miłość, są tym, dla czego żyjemy” – przekonuje John Keating (w tej roli fenomenalny Robin Williams), nowy nauczyciel angielskiego w szkole dla chłopców, który w niekonwencjonalny sposób zmienia życie swoich uczniów. Zamiast funkcjonowania według utartych schematów zachęca ich do samodzielnego myślenia, wyrażania siebie i szukania własnej drogi w życiu. „Carpe diem, chwyćcie dzień chłopaki, sprawcie, aby wasze życie było niezwykłe”. Popularność filmu sprawiła, że na podstawie jego scenariusza, autorstwa Toma Schulmana (notabene nagrodzonego za niego Oscarem) Nancy H. Kleinbaum napisała książkę o tym samym tytule.
„I znowu sobie powtarzam pytanie:/ Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?” – czy te wersy, które wszyły spod pióra Adama Mickiewicza, nie pasują jak ulał do tej komedii romantycznej? Drogi dwójki młodych bohaterów rozchodzą się po zakończeniu studiów, jednak los ma dla nich inne plany i ponownie łączy ich ze sobą pięć lat później na pokładzie samolotu. Od tego czasu bohaterowie spotykają się co przy różnych okazjach i chociaż początkowo są wobec siebie niechętnie nastawieni, z czasem zaczynają się przyjaźnić. Jednak czy na pewno to tylko przyjaźń? Dobrze wiemy, jaka jest odpowiedź… W rolach głównych świetni Meg Ryan i Billy Crystal. Na plus jest także Nowy Jork w jesiennych barwach!
Czytaj także: Miłość w komediowym stylu. Rozbieramy komedię romantyczną na czynniki pierwsze
„Małe kobietki” w reżyserii Grety Gerwig to adaptacja XIX-wiecznej powieści Louisy May Alcott, w której wystąpili m.in. Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Timothée Chalamet, Meryl Streep i James Norton. Akcja rozgrywa się w Ameryce lat 60., w czasie wojny secesyjnej, i opowiada historię czterech sióstr March. Ich mama, Marmee, wyraźnie wyprzedzając swoją epokę, inspiruje je do tego, by znalazły własną drogę w życiu. I chociaż każda z nich zmaga się z różnymi wyzwaniami i przeciwnościami losu, wszystkie zarażają swoim entuzjazmem, który udziela się także samotnemu chłopcu z sąsiedniego domu i jego tajemniczemu dziadkowi.
W naszych poleceniach filmowych na jesień nie mogło zabraknąć produkcji Tima Burtona. Tak naprawdę każdy z jego filmów wpasuje się swoim klimatem do październikowo-listopadowej aury za oknem. My jednak mamy słabość do „Jeźdźca bez głowy” z Johnnym Deppem w roli głównej. Aktor wciela się tu w młodego policjanta, który przybywa do miasteczka Sleepy Hollow, by rozwiązać sprawę kilku morderstw, które – jak twierdzą mieszkańcy – są popełniane przez tajemniczego jeźdźca bez głowy. Jaka jest prawda?
Czytaj także: Nostalgia, humor i mrok. „Sok z żuka” wrócił do kin po 36 latach. Czy Tim Burton jeszcze zachwyca? Recenzja filmu
Kolejna pozycja obowiązkowa na jesienne wieczory to „Uśmiech Mony Lizy” z Julią Roberts w roli głównej, której na ekranie partnerują m.in. Kirsten Dunst, Maggie Gyllenhaal czy Julia Stiles. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. na elitarnej uczelni dla kobiet, gdzie nowa nauczycielka historii sztuki – młoda, pełna ideałów Katherine – stara się nauczyć swoje studentki twórczego spojrzenia na sztukę, a przy okazji zainspirować je do odrzucenia stereotypów i walczenia o niezależność. Jej entuzjazm jednak szybko zostaje wystawiony na próbę.
Dla tych, którzy mają ochotę na odrobinę magii i już teraz chcą wprowadzić się w halloweenowy nastrój, polecamy kultową komedię fantasy „Hokus Pokus” o trzech czarownicach z Salem. W 1693 zasądzono ich egzekucję, jednak chwilę przed wykonaniem wyroku jedna z sióstr wypowiada zaklęcie, które w przyszłości ma im pozwolić powrócić do świata żywych – wystarczy, że w noc Halloween dziewica lub prawiczek zapalą płomień czarnej świecy… 300 lat później nadarza się ku temu idealna okazja. W rolach ekscentrycznych i zabawnych sióstr Sanderson wystąpiły Bette Midler, Sarah Jessikę Parker oraz Kathy Najimy. Film doczekał się w 2022 roku kontynuacji, którą znajdziecie na platformie Disney+.
Czytaj także: Filmy o czarownicach i magii – na Halloween i nie tylko
Dla wielu jesień równa się maraton filmów z serii „Harry Potter”, czyli ośmiu części powstałych na podstawie siedmiu powieści pisarki J.K. Rowling (siódmy ton został zekranizowany w dwóch filmach). Jeśli właśnie podsunęłam wam pomysł na weekend – nie dziękujcie. Równolegle do świata ludzi (zwanych mugolami) istnieje świat magii, w którym żyją czarodzieje, skrzaty, gobliny, centaury, smoki, hipogryfy, jednorożce i wiele, wiele więcej fantastycznych istot, o których istnieniu mugole nie mają pojęcia. Jest też Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, w której uczą się m.in. Ron Weasley, Hermiona Granger i, oczywiście, Harry Potter. To oni są głównymi bohaterami serii, którym będziemy towarzyszyć w przygodach, miłostkach czy… walkach. Znany jako „chłopiec, który przeżył” Harry musi bowiem stawić czoła swojemu największemu wrogowi – Lordowi Voldemortowi.
Czytaj także: „Harry Potter” – seria, która podbiła świat. W jakiej kolejności oglądać filmy?
Jesienny Nowy Jork (Ach! Te złote liście w Central Parku…) staje się tłem dla pełnej emocji, romantycznej historii, w której główne role zagrali Richard Gere i Winona Ryder. Will Keane jest zbliżającym się do pięćdziesiątki właścicielem renomowanej nowojorskiej restauracji i… playboyem lubiącym niezobowiązujące przygody erotyczne. Na jego drodze niespodziewanie pojawia się 22-letnia Charlotta, która pragnie posmakować dorosłości. Wkrótce jednak przelotny romans przeradza się w burzliwy związek.
Głównym bohaterem „Wielkich nadziei”, ekranizacji opartej na arcydziele światowej literatury autorstwa Charles’a Dickensa, jest Pip, żyjący w ubóstwie sierota wychowywany przez siostrę, który niespodziewanie otrzymuje od tajemniczego darczyńcy olbrzymią fortunę. Pieniądze zaś otwierają mu drzwi do wielkiego świata – teraz Pip jest bogatym londyńczykiem, który swoją nową pozycję wykorzystuje, by zdobyć serce pięknej arystokratki Estelli, w której potajemnie kochał się już jako mały chłopiec. Jednak szokująca tajemnica, kryjąca się za bogactwem mężczyzny, raz jeszcze odmieni jego losy, a także wszystkich, którzy są mu bliscy… Jesienny nastrój filmu, pełen tajemnic i romantyzmu, oddaje melancholijny ton powieści, na ekranie zaś, w wersji z 2012 roku w reżyserii Mike’a Newella, podziwiać możemy m.in.: Helenę Bonham Carter, Ralpha Fiennesa, Jeremy’ego Irvine’a czy Holliday Grainger.
Remake filmu z 1968 roku, w którym wystąpili Charlize Theron jako Sara Deever i Keanu Reeves jako Nelson Moss. Ona jest czarującą młodą dziewczyną, która co miesiąc zmienia partnerów. On jest pracoholikiem, który zawzięcie broni się przed bliższymi związkami z kobietami. Przynajmniej dopóki nie spotyka Sary, z którą spędzi słodki listopad – poznając smak swobody i na chwilę zapominając o pracy. Jak sprawdzi się taki układ?