Wszystko jest w porządku

Wszystko jest w porządku
123rf

Neuropsycholog Rick Hanson, autor książek o neuroplastyczności mózgu, pisze o tym, że mamy w nim „zaprogramowany” lęk. Nieprzydatny.
Naszym przodkom potrzebny był, żeby przetrwać w niebezpiecznych warunkach. Nam już jest zbędny, a jednak dalej żyjemy w przekonaniu, że coś lub ktoś nam zagraża. Żyjemy w napięciu i trudno nam się go pozbyć. Dlatego tak potrzebne nam są techniki relaksacyjne, dzięki którym lęk odchodzi, bo mózg wraz z głębokim oddechem, dostaje sygnał, że „wszystko jest w porządku”. Czy można coś zrobić, żeby jak najczęściej żyć w takim stanie? Wzbudzać w sobie wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa.

Spróbuj przez 5 minut siedzieć, odczuwając wewnętrzną miękkość i bezbronność. Według Hansona dla większości ludzi jest to niemożliwe do wykonania. Najczęściej nie jesteśmy w stanie stracić automatycznej czujności. Strużka niepokoju nas nie opuszcza, skanujemy świat w oczekiwaniu kłopotów, a one nadchodzą, bo i nich myślimy. Zanim ich sobie nie ściągniemy nie są prawdą, bo nie ma ich w naszej rzeczywistości. Jak temu zapobiec?