Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Gdzie leży sekret długowieczności?

123rf.com
3 września 2015 in Zdrowie by redakcja
Wspólne badania angielskich i japońskich naukowców dowodzą, że dzisiejsi 100- (i więcej) latkowie są bardziej odporni na choroby od młodszych pokoleń.

W serwisie ebiomedicine.com ukazały się wyniki badań prowadzonych wspólnie przez uniwersytet w Newcastle i uniwersytet medyczny w Tokyo. Przebadano 1554 osób w wielu 50-115 lat, wśród nich 684 osoby co najmniej stuletnie i 167 dzieci stulatków. Naukowcy analizowali czynniki potencjalnie odpowiadające za starzenie, takie jak funkcjonowanie niektórych narządów czy liczba komórek. W efekcie ogłosili, że kluczem do długiego życia w dobrym zdrowiu jest odporność na stany zapalne, które są reakcją immunologiczną organizmu przyjmującą różne formy.

Udowodniono, że chroniczne infekcje zwiększają ryzyko zgonu, utraty funkcji kognitywnych i problemów wieku starczego, ale nie muszą prowadzić do mnogości schorzeń. Z kolei długie telomery, fragmenty chromosomu, zapewniające mu stabilność i wraz z wiekiem naturalnie się skracające, mogą być ważne dla osiągnięcia wieku 100 lat, ale nie gwarantują tego procesu. Dzisiejsi stulatkowie są mnie podatni na choroby, ubytki funkcjonalne i zespoły geriatryczne niż pozostała część populackji. Dlaczego? Tego nie wiadomo.

Doktor geriatrii, Thomas von Zglinicki, szef projeku przyznał „Stulatkowie i starsi są inni, mówiąc krótko: lepiej się starzeją się, są w stanie uchronić się przed chorobami o wiele dłużej niż reszta populacji”.  Wyeliminowanie chronicznych infekcji może być kluczowe dla jakości zdrowia publicznego i długości życia.


Konkurs Briju na Dzień Mamy

Biżuteria to często drobny, a jednak wyjątkowy element, kropka nad „i” każdej perfekcyjnie przygotowywanej stylizacji. I nie tylko. Nadaje indywidualnego charakteru, podkreśla styl i wyróżnia. ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI