Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
3 września 2015 in Zdrowie by redakcja

Gdzie leży sekret długowieczności?

Wspólne badania angielskich i japońskich naukowców dowodzą, że dzisiejsi 100- (i więcej) latkowie są bardziej odporni na choroby od młodszych pokoleń.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

W serwisie ebiomedicine.com ukazały się wyniki badań prowadzonych wspólnie przez uniwersytet w Newcastle i uniwersytet medyczny w Tokyo. Przebadano 1554 osób w wielu 50-115 lat, wśród nich 684 osoby co najmniej stuletnie i 167 dzieci stulatków. Naukowcy analizowali czynniki potencjalnie odpowiadające za starzenie, takie jak funkcjonowanie niektórych narządów czy liczba komórek. W efekcie ogłosili, że kluczem do długiego życia w dobrym zdrowiu jest odporność na stany zapalne, które są reakcją immunologiczną organizmu przyjmującą różne formy.

Udowodniono, że chroniczne infekcje zwiększają ryzyko zgonu, utraty funkcji kognitywnych i problemów wieku starczego, ale nie muszą prowadzić do mnogości schorzeń. Z kolei długie telomery, fragmenty chromosomu, zapewniające mu stabilność i wraz z wiekiem naturalnie się skracające, mogą być ważne dla osiągnięcia wieku 100 lat, ale nie gwarantują tego procesu. Dzisiejsi stulatkowie są mnie podatni na choroby, ubytki funkcjonalne i zespoły geriatryczne niż pozostała część populackji. Dlaczego? Tego nie wiadomo.

Doktor geriatrii, Thomas von Zglinicki, szef projeku przyznał „Stulatkowie i starsi są inni, mówiąc krótko: lepiej się starzeją się, są w stanie uchronić się przed chorobami o wiele dłużej niż reszta populacji”.  Wyeliminowanie chronicznych infekcji może być kluczowe dla jakości zdrowia publicznego i długości życia.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI