Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
19 października 2011 in Joga i sport by Agata Berndt

Trening funkcjonalny czy kulturystyczny?

O tym, że istnieje wiele rodzajów treningu wiemy nie od dziś. Warto jednak sobie uzmysłowić, że inaczej trenujemy jak chcemy poprawić swoja sprawność, a inaczej gdy chcemy wyrzeźbić sylwetkę.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Trening funkcjonalny wyewoluował z ćwiczeń rehabilitacyjnych, których głównym celem był powrót pacjenta sprawności fizycznej po różnego rodzaju urazach. Podstawową zasadą, która obowiązuje w tego typu aktywności jest funkcjonalność ruchu, czyli możliwość jego wykorzystania w życiu codziennym.  Trening  funkcjonalny wpływa na poprawę koordynacji ruchowej i stabilizację stawów, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji podczas ćwiczeń oraz codziennych obowiązków. Bardzo ważna w tego rodzaju treningu jest praca nad mięśniami głębokimi (core muscels), które stabilizują całą sylwetkę. Do ćwiczeń funkcjonalnych najczęściej wykorzystuje się ciężar własnego ciała a także piłki, platformy, worki z piaskiem (Power bag), niestabilne powierzchnie pomagające w treningu równowagi  (BOSU), gumy, liny oraz kettlebells.

Trening kulturystyczny, z kolei ma głównie na celu poprawę wyglądu sylwetki. W przeciwieństwie do treningu funkcjonalnego, tu celem jest kształtowanie mięśnia i jego wyglądu, a nie siła i sprawność, które poprawiają się jakby „przy okazji”.  Typowy trening kulturystyczny podzielony jest na grupy mięśniowe, które ćwiczy się raz-dwa razy w tygodniu (np. poniedziałek: klatka i biceps, wtorek: plecy i triceps itd.). Do ćwiczeń wykorzystywane są zarówno wolne ciężary (hantle i sztangi) jak i maszyny pozwalające na ruch wyizolowany (np. wyprosty nóg na maszynie).

W tej chwili, świat fitness odchodzi od treningu kulturystycznego, zmieniając tendencję na ćwiczenia funkcjonalne. Większość trenerów jednak z powodzeniem łączy podczas zajęć oba rodzaje treningu.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI