Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

stopa
19 stycznia 2016 in Zdrowie by redakcja

Ostroga – bolesny problem stóp

Problem ostrogi piętowej nie dotyczy wyłącznie osób starszych, ale także młodych i w wieku średnim. Schorzenie to może przydarzyć się każdemu, niezależnie od prowadzonego trybu życia.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nazwa choroby jest nieco myląca. Dolegliwości określane jako tzw. ostroga piętowa to tak naprawdę zapalenie przyczepu powięzi podeszwowej do kości piętowej. Schorzenie powstaje na skutek nadmiernego rozciągania więzadła stopy (powięzi podeszwowej), czemu sprzyja koślawienie pięty, na przykład w wyniku noszenia zbyt luźnego, niestabilnego obuwia. Pojawia się również w efekcie zbyt dużego obciążania przedniej części stopy w takich sportach jak tenis, badminton czy siatkówka. Otyłość i związane z nią przeciążenia stóp również są jednymi z głównych przyczyn ostrogi piętowej. Wszystkie te rzeczy są niezwykle istotne i warto o nich pamiętać, by nie mieć problemów z ostrogą piętową.

Nieleczony stan zapalny prowadzi do powstania złogów wapiennych, a w konsekwencji narośli na spodzie stopy, którą nazywa się ostrogą piętową. „Ból, który odczuwa chory, jest spowodowany jednak nie wyrostkiem kostnym, który jest widoczny na zdjęciu RTG tylko u 50% pacjentów, ale stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego. I to właśnie ono wymaga leczenia” – mówi dr n. med. Cezary Michalak ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Ostroga piętowa w życiu codziennym to problemy z chodzeniem czy dobraniem butów. Gdy stan zapalny wiązadła stopy jest naprawdę nasilony, normalne funkcjonowanie jest niemożliwe, gdyż wiąże się z bardzo silnym bólem.

Podobne schorzenia

Niemalże identyczne objawy do ostrogi piętowej daje tzw. choroba Haglunda. Schorzenie to, w większości wypadków wrodzone, powstaje w wyniku deformacji pięty w miejscu styku ze ścięgnem Achillesa. Inną dolegliwością dającą podobne symptomy jest cieśń kanału stępu, która jest skutkiem podrażnienia gałęzi nerwowej w okolicach pięty. W tym wypadku zalecane są zazwyczaj prawidłowe obuwie, specjalistyczne wkładki i fizjoterapia, w ostateczności zabieg chirurgiczny. Zapalenie ścięgna Achillesa lub przyczepu ścięgna Achillesa daje również dolegliwości pięty, ale zlokalizowane wyżej niż ostroga piętowa. Ból pięty może wystąpić również w przebiegu różnorakich chorób ogólnoustrojowych, jak na przykład łuszczyca czy zespół Reitera albo być efektem urazu, np. stłuczenia.

Leczenie

„Pierwszym etapem leczenia jest wizyta u specjalisty ortopedy. Na podstawie wywiadu i palpacji stopy, czyli badania dotykiem, można zlokalizować faktyczne źródło bólu. W przypadku ostrogi piętowej będzie ono w okolicach środka pięty. W chorobie Haglunda, czasem mylonej z ostrogą piętową, bolesność odczuwana jest ponad piętą, w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa. Diagnozę potwierdza zdjęcie RTG lub badanie ultrasonograficzne” – mówi specjalista.

Terapia przy ostrodze piętowej w pierwszej kolejności polega na:

  • noszeniu specjalistycznych wkładek amortyzujących piętę – najlepiej żelowych,
  • używaniu wkładek korekcyjnych, o ile deformacja stopy tego wymaga,
  • zmianie obuwia na buty na niskim obcasie i z elastyczną, amortyzującą podeszwą,
  • przyjmowaniu doraźnie doustnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych wskazanych przez lekarza prowadzącego (niestety skuteczność farmakoterapii jest ograniczona),
  • fizykoterapii (np. laseroterapia, ultradźwięki – w tym tzw. fala uderzeniowa (ESWT), pole magnetyczne) oraz kinezyterapii (ćwiczenia),
  • w niektórych wypadkach terapii manualnej, czyli rodzaju specjalistycznego masażu stóp,
  • czasami stosuje się na noc szynę (ortezę) albo tzw. taping, czyli opatrunek z plastrów.

Leczenie tzw. ostrogi piętowej trwa nawet do roku. Jak pokazują statystki, jest ono skuteczne w około 90%.

W przypadku, gdy powyższe działania nie przynoszą zamierzonego skutku, wskazane są dodatkowe formy terapii. Doraźnie, stosuje się zastrzyk z leku miejscowo znieczulającego oraz ze sterydu, co niekiedy przynosi ulgę. W ostatnich latach popularność zdobyła terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP), zabieg stymulujący gojenie, polegający na wstrzyknięciu w przyczep rozcięgna zagęszczonego czynnika wzrostu uzyskanego z krwi chorego.

W przypadku pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, zaleca się operację. „Zabieg chirurgiczny konieczny jest jedynie w bardzo nielicznych przypadkach” – mówi dr Michalak. Spośród kilku metod operacyjnych, najczęściej wykonuje się wycięcie bolesnej zmiany; jest to zabieg bezpieczny i zwykle przynoszący trwałą poprawę.

Ostroga piętowa jest niestety schorzeniem nawracającym, dlatego tak istotne jest zastosowanie się do rad specjalisty, w tym między innymi: noszenie prawidłowego obuwia, tj. na podeszwie elastycznej, wykonywanie ćwiczeń stóp czy zachowanie prawidłowej wagi ciała.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI