Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
3 stycznia 2012 in Porady by Ewa Nieckuła

Antybiotyki nie leczą przeziębień

Blisko jedna czwarta ludzi nadal tkwi w przekonaniu, że antybiotyki pomagają na kaszel, katar i inne dolegliwości związane z tym, co nazywamy przeziębieniem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Antybiotyki nie działają na wirusy, które są winne większości infekcji górnych dróg oddechowych. Ale ten fakt z trudem dociera do powszechnej świadomości. Według sondaży przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii co dziesiąta osoba przechowuje pozostałe po leczeniu leki i ponad połowa z tych osób  wykorzystuje je, gdy się przeziębi. Postępuje tak mimo prowadzonych od wielu lat akcji uświadamiających, że ani grypy, ani mniej groźnych infekcji nie należy leczyć antybiotykami.

Nieuzasadnione stosowanie tych środków powoduje groźne mutacje chorobotwórczych bakterii. W ich efekcie zarazki coraz słabiej reagują na leki. To sprawia, że oporność bakterii staje się jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia w krajach Unii Europejskiej. Według szacunków European Centre for Disease Prevention and Control z powodu skutków infekcji wywołanych przez bakterie, na które leki przestały działać, co roku umiera blisko 25 tys. Europejczyków.

W większości przeziębienie wystarczy leczyć środkami, które kupuje się bez recepty, antybiotyki nie przyspieszają zdrowienia. Lekarze przestrzegają, że ból gardła, katar i mokry kaszel to objawy infekcji, na którą te leki nie działają. Gdy natomiast chorobie towarzyszy wysoka temperatura, czerwone gardło i poczucie silnego rozbicia, może być potrzebny antybiotyk. Ale o tym powinien decydować lekarz internista.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI