Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
10 maja 2012 in Porady by Ewa Nieckuła

Leki, które powodują tycie

Część leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych, nadciśnienia, cukrzycy mogą sprawić, że przytyjesz.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Stosując niektóre leki przez dłuższy czas można nabrać dodatkowych kilogramów. Ich działanie polega na tym, że spowalniają przemianę materii, więc mimo że sposób naszego żywienia nie zmienił się zaczynamy się zaokrąglać. Inne leki zatrzymują wodę w organizmie i choć w gruncie rzeczy nie prowadzą do tycia, jednak zmieniają wygląd na niekorzyść. Jeśli takie skutki obserwujesz u siebie, należy porozmawiać z lekarzem, który może skorygować leczenie.

Oto lista substancji aktywnych, które czasami stają się przyczyną nadmiarowych kilogramów.

Paroksetyna zawarta w środkach przeciwdepresyjnych jest wyjątkiem w tej grupie leków (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniy), ponieważ zwykle nie powodują one tycia, gdyż zmniejszają łaknienie. Paroksetyna działa odwrotnie.

Kwas walproinowy przepisywany osobom z chorobą dwubiegunową afektywną oraz epilepsją, oddziałuje na apetyt i metabolizm. Po roku brania leków zawierających tę substancję 44 proc. kobiet i 24 proc. mężczyzn średnio przybierało na wadze5 kg.

Fluoksetyna składnik leków przeciwdepresyjnych zwykle powoduje chudnięcie, ale przyjmowana długo może mieć skutek odwrotny.

Amitryptylina – środek przeciwdepresyjny – zapisywany czasami osobom cierpiącym na migreny, nawet w niskich dawkach stosowanych przy bólach głowy w ciągu 26 tygodni powoduje przyrost masy ponad 5 proc.

Prednizon (kortykosteroid) ma działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Wszystkie kortykosteroidy w tabletkach, stosowane przewlekle, silniej przyczyniają się do tycia niż te same leki tyle że w formie do inhalacji. Wyższe dawki prednizonu, takie jakie przepisywane są chorym na astmę czy z nieswoiste zapalenie jelit powoduje większy przyrost masy niż dawki stosowane na reumatologiczne zapalenie stawów.

Chorzy na cukrzycę typu II-go zażywający insulinę już po  pierwszych trzech miesiącach jej stosowania widzą różnice na wadze. To pewien paradoks – leczenie choroby będącej skutkiem nadmiarowych kilogramów – często powiększa nadwagę. Podobnie na objętość w talii przekłada się kuracja lekami zawierającymi chlorpropamid, który obniżając poziom cukru we krwi zwiększa apetyt.

Atenolol, składnik leków przepisywanych na nadciśnienie także nie sprzyja utrzymaniu szczupłej linii, zwalniając tempo metabolizmu. Nowsza generacja leków nie ma takich skutków ubocznych.

I dobra wiadomość dla kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Wbrew utartym powszechnie poglądom środki te nie powodują tycia!


zdjecie tytulowe

5 największych trendów w modzie na sezon jesień-zima 2016/17

Jak oswoić topowe trendy nadchodzącego sezonu? Styliści Balladine mają na to swój sposób – proponują ubrania polskich marek odzieżowych. Są modnie skrojone, uszyte z wysokogatunkowych ...
Young pregnant woman packing on a sofa

Co kupić przed porodem, czyli wyprawka dla mamy do szpitala

Niezależnie od tego, czy jako perfekcjonistka kupisz wszystko i spakujesz na dwa miesiące przed porodem, czy zrobisz to kilka dni przed terminem, wyprawka dla ...
900-p-rim

Doświadczenia dla dzieci, czyli jak wychować geniusza

Zabawy edukacyjne nie muszą wymagać trudno dostępnych rekwizytów ani specjalnych umiejętności. Możemy cieszyć się nimi wspólnie z dziećmi nawet podczas codziennych, zwykłych zajęć. Jak stymulować ...
Newsleter_Header_01

Warsztaty i szkolenia miesiąca

zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI