Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

13 czerwca 2011 in Będę mamą, Porady by redakcja.

Zadbaj o kręgosłup w czasie ciąży!

Bóle kręgosłupa to dolegliwość, która spotyka wiele przyszłych mam. Dodatkowe kilogramy i zmiany w organizmie to ogromny wysiłek. Jest jednak kilka sposobów, które pomogą odciążyć i zrelaksować plecy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Oczekiwanie na dziecko to przede wszystkim wielka radość. Do tego dochodzą przygotowania pokoju, zakup ubranek oraz innych potrzebnych rzeczy oraz sprawdzanie stanu zdrowia malucha. Nie mniej ważna jest jednak troska o siebie samą, gdyż od kondycji przyszłej mamy zależy bardzo wiele.

Co się dzieje z kręgosłupem?

Wraz z rosnącym brzuszkiem, rośnie również waga, dlatego w czasie ciąży szczególnie narażony jest kręgosłup. Plecy muszą bowiem wykonywać cięższą pracę. Największy nacisk jest na odcinek lędźwiowy i krzyżowy. Ból w tej części pojawia się mniej więcej w 5 miesiącu, co spowodowane jest dwoma zmianami w organizmie. Po pierwsze – wytwarzany jest hormon o nazwie relaksyna, który rozluźnia wiązadła kręgosłupa oraz mięśnie przykręgosłupowe. Przesuwa się też, bardziej do przodu, środek ciężkości. W późniejszym okresie może również wystąpić ból w odcinku piersiowym. Powodem jest powiększający się biust i niewygodna pozycja siedząca.

Optymalny ubiór

Aby zmniejszyć dolegliwości w okolicach krzyża i odcinka lędźwiowego, należy zaopatrzyć się w wygodne, płaskie obuwie. Wysokie obcasy (powyżej 3cm) nie są najlepszym pomysłem, gdyż obciążają kręgosłup. Dodatkowo mogą spowodować bóle stóp, karku oraz kolan. Dolegliwości, które mogą się pojawić w odcinku piersiowym pomoże zmniejszyć dobrze dobrany biustonosz. W wyborze optymalnego modelu pomogą osoby pracujące w sklepach z bielizną.

Sport to zdrowie?

Ulgę przyniesie odpoczynek. Jednak nie chodzi tylko o odpoczynek bierny. Uprawianie sportu jest jak najbardziej wskazane, trzeba tylko wiedzieć, jaka forma ruchu jest optymalna. Najlepsze będzie pływanie na plecach oraz ćwiczenia relaksacyjne, na przykład joga dla kobiet. Zanim jednak na coś się zdecydujemy, wskazana jest konsultacja z lekarzem lub innym specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni rodzaj sportu. Warto też pamiętać o tym, że długie stanie lub siedzenie w jednej pozycji powoduje ból. Przyszła mama powinna często zmieniać ułożenie ciała, nie schylać się za dużo i pamiętać o wyprostowanych plecach.

Zdrowy sen

Niezwykle istotna jest troska o komfortowy sen. Chodzi tu o dobór optymalnego materaca, który będzie podparciem dla pleców. Powinien być przede wszystkim elastyczny oraz sprężysty. Dobrym wyborem będzie model Forte firmy Janpol, kieszeniowy materac z wkładem typu multipocket, zrobiony z tzw. pianki leniwej. Dostosowuje się ona, pod wpływem ciężaru i temperatury, do kształtu ciała. Forte rozkłada punkty nacisku, przez co zapewnia pełne podparcie dla kręgosłupa. Dodatkowo poprawia krążenie oraz zmniejsza bóle stawów. Aby wyrównać krzywiznę pleców, można podkładać pod odcinek lędźwiowy podpórkę w postaci np. niewielkiej poduszki.

Dobre samopoczucie przyszłej mamy jest niezwykle istotne dla rozwoju dziecka. Dlatego trzeba pamiętać o unikaniu nadmiernych obciążeń i stresów, a kiedy pojawi się ból – nie lekceważyć go. Przemyślany ubiór, odpowiedni ruch oraz wygodny sen mogą wiele zdziałać.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI