Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf

Uczuleni na gluten

Proszę mi powiedzieć czy to ciasto na pewno jest bezglutenowe? Jak przechowujecie mąkę? Czy w trakcie wypieku nie było ryzyka zanieczyszczenia? Ktoś stojący w tej samej sklepowej kolejce, przysłuchując się nie kończącym się takim i podobnym pytaniom, może stracić cierpliwość. Bardzo prawdopodobne, że pomyśli też, iż osoba usiłująca pozyskać istotne dla niej informacje traci rozum dla kolejnej, bezsensownej diety. Taki stereotyp zakorzenia się powoli w naszym społeczeństwie i niestety ma się coraz lepiej.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Szkoda, że nie wszyscy wiedzą, iż chorzy zmagający się z celiakią czy chociażby nietolerancją glutenu zmuszeni są myśleć w innych kategoriach niż ci, którzy bez konsekwencji w postaci uszczerbku na zdrowiu, na swoim talerzu mogą położyć niemal wszystko.

Moda na diety

Dziś można spotkać się ze stwierdzeniem, że dieta bezglutenowa, tak jak dziesiątki innych mających w przeszłości swoje przysłowiowe pięć minut, stała się modna. Nietolerancje pokarmowe doczekały się wielu mitów. Nie od dziś wiadomo, że białe pieczywo nie przysparza zdrowia. Mimo, że gluten w nim zawarty nie pomaga nikomu, niektórym białko to sprawiło znacznie więcej problemów niż można by sobie wyobrazić. Mowa o tych, którzy na własnym organizmie doświadczyli przykrych symptomów celiakii, począwszy od ostrych bólów, uciążliwych biegunek, wyjątkowo przykrych i nie poddających się żadnemu leczeniu zmian skórnych, poprzez problemy z płodnością, depresją, na porażeniu nerwu twarzowego czy padaczce kończąc. Po wielu wizytach u kolejnych specjalistów mają wreszcie w ręku kawałek papieru z diagnozą. Jedyne skuteczne lekarstwo – dieta bezglutenowa na całe życie.

Jeden okruszek jeszcze nikomu nie zaszkodził

Jak odnaleźć się w świecie gdzie większość produktów jest dla nich niedostępna? Podczas wizyty w ulubionej dotąd kawiarni muszą nierzadko poprzestać na filiżance herbaty. Zakupy w sklepie spożywczym często kończą się niemal pustym koszykiem. A rodzinny obiad u babci? Bywa, że zamienia się w prawdziwą katastrofę, bo ukochana ciocia podsuwa kolejną pszenną babeczkę, a sama gospodyni nie widzi nic złego w zaserwowaniu „bezglutenowej” wersji posiłku, usmażonego de facto w tym samym tłuszczu co panierowane, hojnie obsypane bułką tartą kotlety dla całej rodziny. Czy zatem tzw. bezglutenowcy zmuszeni są do końca życia głodować, marząc o produktach, o których na samą myśl dostają ślinotoku? Czy muszą unikać wszelkich towarzyskich spotkań uchodząc za osoby antyspołeczne? A może ulegając namowom „troskliwych” bliskich, twierdzących, że okruszek ciasta jeszcze nikomu nie zaszkodził, spędzać je w toalecie?

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI