Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

1 września 2016 in Zdrowie by redakcja

Wrzesień – Miesiąc Budowania Świadomości o Raku Tarczycy

Wrzesień na całym świecie jest Miesiącem Budowania Świadomości o Raku Tarczycy. Z tej okazji stowarzyszenie Polskie Amazonki - Ruch Społeczny zaprasza do zapoznania się z zasadami zapobiegania tej choroby oraz skorzystania z badań profilaktycznych USG tarczycy.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Każdego roku rak tarczycy dotyka około 3 tysięcy osób. W podwyższonej grupie ryzyka znajdują się kobiety. To właśnie one trzykrotnie częściej zmagają się z tym nowotworem niż mężczyźni. Choć w 90% przypadków terapia kończy się sukcesem, choroba ma znaczący wpływ na życie osób, które dotyka. Kluczem do zdrowia jest wczesna diagnoza i świadomość objawów.

„Mimo że rak tarczycy to stosunkowo rzadka choroba, jej rozpoznania stanowią 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20 a 40. rokiem życia. W przeciwieństwie do innych typów nowotworów, o raku tarczycy mówi się stosunkowo niewiele, a poziom zachorowalności systematycznie wzrasta. By zbudować świadomość na ten temat oraz dostarczyć możliwości wykonania badań profilaktycznych, stowarzyszenie Polskie Amazonki – Ruch Społeczny po raz drugi aktywnie włącza się w obchody Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy” – mówi Elżbieta Kozik, Prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki – Ruch Społeczny, które jest organizatorem kampanii „Motyle pod ochroną”.

Czynniki ryzyka

Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić szczegółowych przyczyn powstawania raka tarczycy. Wśród czynników mogących mieć wpływ na rozwój choroby wyróżnia się:

  • zarówno nadmiar jak i niedobór jodu;
  • nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej – tyreotropiny, która stymuluje do pracy tarczycę;
  • narażenie na promieniowanie w wyniku radioterapii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej;
  • czynniki genetyczne, w przypadku historii choroby w rodzinie

Objawy

Do objawów towarzyszących chorobie należy m.in. powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu oraz trudności z przełykaniem. Najczęściej jednak są to wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi – tzw. guzki.

Badania USG tarczycy

Badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych jest USG tarczycy, które należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, jeśli lekarz nie zalecił innej częstotliwości.

„Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Niektóre z nich są niegroźne i wymagają jedynie dalszej obserwacji. Jeśli jednak wykryte zmiany budzić będą wątpliwości lekarza, potrzebna może okazać się wizyta u endokrynologa lub biopsja” – tłumaczy prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej w Warszawie.

Z okazji Miesiąca Budowania Świadomości o Raku Tarczycy stowarzyszenie Polskie Amazonki – Ruch Społeczny otwiera gabinet USG tarczycy w „Poradni z Apetytem na życie” działającej w ramach Lecznicy Onkolmed przy ul. Nowousrynowskiej 139 L w Warszawie. Badania odbywać się będą w każdą środę w godz. 14:00 – 15:00.
Na badanie zapisać się można pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”.

„Poradnia z Apetytem na życie” działa w systemie cegiełkowym. Wszystkie osoby korzystające z badań proszone są o wpłacenie symbolicznej kwoty w wysokości 20 zł. Zebrane środki pozwalają na fundowanie kolejnych badań dla następnych chętnych.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI