1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Po pierwsze – kreatywność. Dlaczego warto ją rozwijać u dzieci?

Po pierwsze – kreatywność. Dlaczego warto ją rozwijać u dzieci?

(Fot. Materiały partnera)
(Fot. Materiały partnera)
Kreatywność to u dzieci naturalny stan. Ich mózgi są nieustannie skupione na wymyślaniu, tworzeniu, wypróbowywaniu i eksperymentowaniu. Ważne, by nie zatraciły tej umiejętności, a przeciwnie – by ją nieustannie rozwijały. „Kreatywność jest początkiem umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, takie niewinne «kombinowanie» w dzieciństwie sprawia, że dorosły człowiek jest elastyczny i z łatwością wchodzi w różne role” – mówi pedagożka i animatorka Dorota Jastrzębska-Sabała. W jaki sposób więc rozwijać kreatywność u dzieci?

Każdy z nas z pewnością wpadł chociaż raz w zachwyt nad tym, co potrafi wymyślić głowa dziecka. Świat pełen nietuzinkowych postaci, fascynujących wątków i nieprawdopodobnych emocji, który wykreować mógł tylko mały człowiek. Kilkulatek lub kilkulatka są naturalnie wyposażeni w umysł pełen pomysłów, nieposiadający jeszcze żadnych blokad spowodowanych przez doświadczenia i emocje „dorosłego człowieka”.

To, co Zbigniew Herbert nazwał „pudełkiem zwanym wyobraźnią” to bowiem jeden z najcenniejszych darów, z którymi się rodzimy. Pokłosiem tego jest kreatywność, o którą należy się troszczyć od najmłodszych lat. I to właśnie stało się powodem do stworzenia na antenie POLSAT JimJam cyklu bajek z odznaką „Kreatywność”, które mają jeszcze bardziej otwierać głowy najmłodszych i zachęcać ich do podróży w meandry wyobraźni. W cyklu możemy obejrzeć takie bajki jak „Gryzmołki Gryzmołka” czy „Messy jedzie do Okido”.

Celem POLSAT JimJam jest inspirowanie widzów do tworzenia, myślenia, mówienia i działania.

W ofercie kanału możemy znaleźć krótkie filmiki z serii „Bajki POLSAT JimJam oczami dzieci” oraz „Nasz świat oczami dzieci”, składające się z zabawnych i wzruszających przemyśleń małych widzów dotyczących wybranych bajek emitowanych na kanale oraz związanych z nimi wartości edukacyjnych, ilustrowanych ich własnymi rysunkami. Widząc prace rówieśników, dzieci zostają zainspirowane i zachęcone do realizowania swoich pomysłów, dzielenia się opiniami i tworzenia prac plastycznych.

Jakie korzyści u dzieci daje kreatywność?

Kreatywność rozwija umiejętność krytycznego myślenia i radzenia sobie z problemami, wykształca optymizm, pielęgnuje emocje i, jak podkreśla Dorota Jastrzębska-Sabała, pedagożka, absolwentka szkoły aktorskiej i animatorka, procentuje w przyszłości. – Kreatywność to jak supermoc dla mózgu. Dzieci, które ją rozwijają, uczą się myśleć nieszablonowo, radzić sobie z problemami i adaptować się do zmieniającego się świata. Najczęściej to my, dorośli, „zabijamy” w dzieciach kreatywność i tłumimy ich pomysłowość chcąc, by od razu robiły coś poprawnie, szablonowo i jak należy. Rozwijanie w nich kreatywności może sprawić, że dziecko poprzez doświadczanie, próbowanie i eksperymentowanie samo odkryje swoje talenty, może nawet pasję, która w przyszłości stanie się jego sposobem na życie – mówi. Pegadożka porównuje kreatywność do zasiania nasionka, które kiełkuje przez całe życie i przekłada się na innowacyjność, umiejętność rozwiązywania problemów i otwartość na nowe doświadczenia w późniejszym życiu. Twórcze działania w dzieciństwie sprawiają, że dorosły człowiek jest otwarty na zmiany i z łatwością wchodzi w różne role – społeczne czy zawodowe.

(Fot. Materiały partnera) (Fot. Materiały partnera)

W pierwszych latach dziecka odpowiedzialność za rozwój jego kreatywności leży głównie na rodzicach. Warto więc uświadomić sobie, że kolejne zabawy, opowieści i pytania rodzące się w głowie dzieci powinny nam posłużyć jako płótno do rozwoju ich kreatywnego myślenia. Jak to wykorzystywać w praktyce? Dorota Jastrzębska-Sabała uważa, że kluczem do tego jest dawanie dzieciom jak najwięcej przestrzeni do swobodnej zabawy. – Nuda to pierwszy krok do kreatywności. Niech nasze dziecko maluje poza liniami, chodzi po krawężniku, buduje z klocków wieże o dziwnych kształtach, wymyśla historie, w których smok je pizzę, a słoń potrafi latać. Ważne, by zachęcać do eksperymentowania i wyrażania siebie, a zabawa jest do tego idealnym narzędziem – mówi.

Kreatywność u dzieci – jak ją rozwijać?

Współczesny świat daje nam ogrom możliwości do rozwijania kreatywności najmłodszych. Tę funkcję mogą pełnić chociażby... bajki – te mądre i pełne opowieści z morałem. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego kanał POLSAT JimJam, który prezentuje bezpieczne, inspirujące i angażujące programy wspomagające rozwój emocjonalny, intelektualny oraz społeczny dziecka. – Bajki to świetne źródło inspiracji – przekonuje Dorota Jastrzębska-Sabała. – Dzieci uczą się od bohaterów, rozwijają wyobraźnię i często przenoszą to, co widzą na ekranie, do własnych zabaw. Programy oparte na odkrywaniu, przygodach i eksperymentach, jak te na POLSAT JimJam, potrafią być prawdziwym zastrzykiem kreatywności. I choć czas przed ekranem powinien być ograniczany i kontrolowany, to jest częścią świata naszych pociech. Więc jeśli już oglądają bajki, niech będą one pełne dobrych pomysłów, ciekawych przykładów i wartości, jakie chcemy przekazywać naszym pociechom – dodaje.

(Fot. Materiały partnera) (Fot. Materiały partnera)

Na antenie POLSAT JimJam emitowane są uwielbiane przez dzieci na całym świecie produkcje, do których przyporządkowywane są edukacyjne odznaki. Mają one być znakiem dla rodziców i dzieci, że z seansu danego programu płyną konkretne wartości.

POLSAT JimJam i bajki z odznaką „Kreatywność”

Co właściwie oznacza odznaka „Kreatywność”? Są nią odznaczone bajki, które zachęcają małych widzów do swobodnego tworzenia: malowania, rysowania czy układania puzzli. Dzięki tej kategorii dzieci poznają kształty, kolory i liczby. Uczą się też nowych piosenek, rymowanek, a nawet ruchów tanecznych. W ramach cyklu „Kreatywność” najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć między innymi: „Timmy uczy i bawi”, „Gryzmołki Gryzmołka” oraz „Messy jedzie do Okido”.

„Gryzmołki Gryzmołka”

Bohaterem bajki „Gryzmołki Gryzmołka” jest mały artysta o wielkim sercu, który uwielbia dzielić się swoją pasją do rysowania z przyjaciółmi. Gryzmołek jest zawsze chętny do zabawy i z pewnością ma do zaprezentowania jakąś zagadkę. Wystarczy kilka pociągnięć ołówkiem i już powstają zabawne rysunki, które ożywają, gdy tylko je pokoloruje. Najlepszym przyjacielem Gryzmołka jest Sketchy – to pełen wigoru flamaster uwielbiający łamigłówki, dzięki którym ma świetną okazję do puszczenia wodzy fantazji. Kiedy dwaj dobrzy przyjaciele grają w swoją ulubioną grę – rozwiązywanie zagadek – udowadniają maluchom, że rysowanie może stać się prawdziwą przygodą!

„Messy jedzie do Okido”

„Messy jedzie do Okido” to serial dla przedszkolaków o ciekawskim niebieskim stworku o imieniu Messy. Kiedy Messy ma pytanie, udaje się do Okido, miasta, w którym mieszkają jego przyjaciele Zoe i Felix. Wszyscy otrzymują pomoc od ekspertów naukowych Zim, Zam i Zoom. Bohaterowie znajdują odpowiedzi na różnorodne pytania z wielu dziedzin, na przykład z czego powstają skały księżycowe albo dlaczego ludzie tracą głos.

Przygotuj zdrowe przekąski, usiądź razem ze swoim maluchem wygodnie na kanapie, włącz POLSAT JimJam i przekonaj się, jak mądre i wartościowe są programy z odznaką „Kreatywność”. Być może po seansie razem puścicie wodze wyobraźni?

Na maraton bajek z odznaką „Kreatywność” zapraszamy codziennie w listopadzie od 9:45 i 13:15 w POLSAT JimJam.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze