AfryKamera 2016 od 18 kwietnia

AfryKamera 2016

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Stany rewolucji” i będzie poświęcona wpływowi Arabskiej Wiosny na społeczeństwa regionu. W programie znalazło się więc postrewolucyjne kino Afryki Północnej oraz wystawy i spotkania przybliżające kulturę krajów afrykańskich. AfryKamera zawita do Warszawy, Białegostoku, Gdańska, Konina, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia.
AFRYKAMERA-2016-plakat. internet„AfryKamera 2016 odbywać się będzie pod hasłem Stany rewolucji, gdzie zamierzamy odkrywać nie tylko samą sytuację w regionie Afryki Północnej w 5 lat po wydarzeniach Arabskiej Wiosny, ale przede wszystkim chcemy stworzyć bogate portrety stanów ducha całego kontynentu ogarniętego rewolucyjnym fermentem. Choć nie wszystkie przemiany potoczyły się w kierunku liberalizacji i demokratyzacji na kontynencie zauważalny jest skokowy wzrost wolności słowa, myśli, ekspresji, w tym w szczególności w kontekście kobiet. Kobiety dźwigają Afrykę na swoich barkach i to głównie dzięki nim kontynent przeżywa najlepszy swój okres burzliwego rozwoju w historii. Kobieta rozbrzmiewa szczególnie głośno w afrykańskim kinie i prawdopodobnie poza tymi stricte kobiecymi nie ma kinematografii równie kobiecej co właśnie kino afrykańskie, co widać w naszej selekcji – rok w rok kobiety tworzą znaczny odsetek reżyserek tytułów AfryKamery”, mówi o tegorocznej edycji Przemysław Stępień, dyrektor programowy festiwalu.

Na otwarcie filmowej część festiwalu wybrano znakomitym tunezyjski filmem „Hedi” w reż. Mohameda Ben Attia. Obraz został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem dla Najlepszego Aktora oraz nagrodą za Najlepszy Debiut Reżyserski na Międzynarodowym Festiwalu Filmowych w Berlinie 2016. „Hedi” inauguruje zarazem cykl filmów z nowej fali postrewolucyjnego kina egipskiego i tunezyjskiego, które pozwalają zrozumieć społeczne źródła transformacji oraz siłę i znaczenie oddolnego ruchu sprzeciwu. Ich uzupełnieniem będą m.in. koncert tunezyjsko- szwajcarskiej śpiewaczki Soraya Ksontini, jednego z głosów tunezyjskiej rewolucji, i wystawa zdjęć Mosa’ab Elshamy z Egiptu, zdobywcy licznych nagród i wyróżnień.

AfryKamera 2016

Poza filmami z północy kontynentu w programie znalazły się najciekawsze produkcje fabularne i dokumentalne z Afryki Subsaharyjskiej, takie jak osadzony w górzystych krajobrazach Etiopii, film „Owca” („Lamb”) w reżyserii Yared Zeleke (Cannes 2015) czy „Ta rewolucja nie będzie transmitowana” („The Revolution Won’t Be Televised”) w reżyserii Senegalki Rama Thiaw, przejmujący dokumentalny zapis oddolnego ruchu artystów Yen A Marre (pl. „Mamy dosyć!”), który otrzymał nagrodę FIPRESCI na niedawnym Berlinale.

Organizatorzy zaplanowali także specjalny blok pokazów poświęcony polskiej twórczości filmowej na kontynencie afrykańskim, w którym znalazły się m.in. obrazy: „Ludzie duchy” Martyny Wojciechowskiej oraz „Afryka oczami Ryszarda Kapuścińskiego” („L’afrique vue par Ryszard Kapuscinski”) w reżyserii Olgi Prud’homme, prezentujący nieznany w Polsce wywiad z 2006 roku z reporterem.

Kompletny program na stronie AfryKamera

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link