Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

14 kwietnia 2016 in Kultura by redakcja

AfryKamera 2016 od 18 kwietnia

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Stany rewolucji” i będzie poświęcona wpływowi Arabskiej Wiosny na społeczeństwa regionu. W programie znalazło się więc  postrewolucyjne kino Afryki Północnej oraz wystawy i spotkania przybliżające kulturę  krajów afrykańskich. AfryKamera zawita do Warszawy, Białegostoku, Gdańska, Konina, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia. 

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

AFRYKAMERA-2016-plakat. internet„AfryKamera 2016 odbywać się będzie pod hasłem Stany rewolucji, gdzie zamierzamy odkrywać nie tylko samą sytuację w regionie Afryki Północnej w 5 lat po wydarzeniach Arabskiej Wiosny, ale przede wszystkim chcemy stworzyć bogate portrety stanów ducha całego kontynentu ogarniętego rewolucyjnym fermentem. Choć nie wszystkie przemiany potoczyły się w kierunku liberalizacji i demokratyzacji na kontynencie zauważalny jest skokowy wzrost wolności słowa, myśli, ekspresji, w tym w szczególności w kontekście kobiet. Kobiety dźwigają Afrykę na swoich barkach i to głównie dzięki nim kontynent przeżywa najlepszy swój okres burzliwego rozwoju w historii. Kobieta rozbrzmiewa szczególnie głośno w afrykańskim kinie i prawdopodobnie poza tymi stricte kobiecymi nie ma kinematografii równie kobiecej co właśnie kino afrykańskie, co widać w naszej selekcji – rok w rok kobiety tworzą znaczny odsetek reżyserek tytułów AfryKamery”, mówi o tegorocznej edycji Przemysław Stępień, dyrektor programowy festiwalu.

Na otwarcie filmowej część festiwalu wybrano znakomitym tunezyjski filmem „Hedi” w reż. Mohameda Ben Attia. Obraz został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem dla Najlepszego Aktora oraz nagrodą za Najlepszy Debiut Reżyserski na Międzynarodowym Festiwalu Filmowych w Berlinie 2016. „Hedi” inauguruje zarazem cykl filmów z nowej fali postrewolucyjnego kina egipskiego i tunezyjskiego, które pozwalają zrozumieć społeczne źródła transformacji oraz siłę i znaczenie oddolnego ruchu sprzeciwu. Ich uzupełnieniem będą m.in. koncert tunezyjsko- szwajcarskiej śpiewaczki Soraya Ksontini, jednego z głosów tunezyjskiej rewolucji, i wystawa zdjęć Mosa’ab Elshamy z Egiptu, zdobywcy licznych nagród i wyróżnień.

AfryKamera 2016

Poza filmami z północy kontynentu w programie znalazły się najciekawsze produkcje fabularne i dokumentalne z Afryki Subsaharyjskiej, takie jak osadzony w górzystych krajobrazach Etiopii, film „Owca” („Lamb”)  w reżyserii Yared Zeleke (Cannes 2015) czy „Ta rewolucja nie będzie transmitowana” („The Revolution Won’t Be Televised”) w reżyserii Senegalki Rama Thiaw, przejmujący dokumentalny zapis oddolnego ruchu artystów Yen A Marre (pl. „Mamy dosyć!”), który otrzymał nagrodę FIPRESCI na niedawnym Berlinale.

Organizatorzy zaplanowali także specjalny blok pokazów poświęcony polskiej twórczości filmowej na kontynencie afrykańskim, w którym znalazły się m.in. obrazy: „Ludzie duchy” Martyny Wojciechowskiej oraz „Afryka oczami Ryszarda Kapuścińskiego” („L’afrique vue par Ryszard Kapuscinski”) w reżyserii Olgi Prud’homme, prezentujący nieznany w Polsce wywiad z 2006 roku z reporterem.

Kompletny program na stronie AfryKamera


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI