Załóż ogród w Pałacyku – akcja społeczna

Uwaga warszawiacy! Dziś, o godzinie 20.00, w Domu Kultury Praga, odbędzie się spotkanie poświęcone projektowi założenia społecznego ogrodu warzywnego przy Pałacyku Konopackiego.
Miejski ogród warzywny to idea, która coraz śmielej zakrada się do polskich miast. Mamy już pierwsze udane przykłady tego typu realizacji. Miejski ogródek warzywny, to poniekąd także przedłużenie silnej w Polsce tradycji działek pracowniczych, z jedną zasadniczą różnicą: pałacykowy ogród na Pradze Północ nie będzie niczyją własnością, ale dzielnicowym dobrem wspólnym, gdzie każda chętna dłoń się przyda. Zbiorami podzielą się osoby zaangażowane w doglądanie i podlewanie warzyw.

Podczas spotkania zostanie przedstawiony harmonogram prac przygotowawczych, w celu dostosowania fragmentu ogrodu do potrzeb miejskiego ogródka warzywnego. W dniach 6 – 15 czerwca lokalni działacze będą przekopywać, wyrównywać i nawozić teren przeznaczony pod uprawę warzyw. Z pomocą lokalnych architektek i architektów wykonają solidne rabaty, a specjaliści i specjalistki od kompostowników pokażą jak sporządzić naturalny nawóz, aby miejskie dynie i pomidory w niczym nie ustępowały swoim krewnym z łowickich wsi. Po zakończeniu prac przygotowawczych posadzą sadzonki pomidorów, dyń i cukinii. Zwieńczeniem powyższych działań będzie piknik, który odbędzie się w pałacykowym ogrodzie 16 czerwca.

Organizator wydarzenia – Kolektyw Precel – od kilku lat konsekwentnie realizuje działania zmierzające do adaptacji opuszczonego zabytkowego Pałacu Konopackiego na cele społeczno-kulturalne. W tym roku, oprócz zwyczajowego pikniku, zaplanowaliśmy bardziej długofalową akcję, której celem będzie zaadaptowanie ogrodu pod społeczną uprawę warzyw. Ta oddolna inicjatywa sprawi, że idea rewitalizacji zapuści mocne korzenie w pałacykowym ogrodzie. Ba, może oplecie nawet fundamenty budynku.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców i mieszkanek dzielnicy Praga Północ, którzy mają odrobinę czasu wolnego i ochotę, aby poeksperymentować z możliwościami praskiej gleby.

Spotkanie: 30 czerwca, godz. 20.00, Dom Kultury Praga, ul. Dąbrowszczaków 2.

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link