1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie tuż-tuż! Znamy datę otwarcia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie tuż-tuż! Znamy datę otwarcia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – znamy już datę otwarcia. (Fot. Marta Ejsmont/MSN)
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – znamy już datę otwarcia. (Fot. Marta Ejsmont/MSN)
Marzyliśmy o tym od lat! A więc z radością możemy dziś napisać, że już niebawem, bo na jesieni tego roku, otworzy przed nami podwoje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

MSN podał datę oficjalnego otwarcia budynku autorstwa Thomasa Phifera, który mieści się na placu Defilad w Warszawie. Inauguracja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nastąpi 25 października. Tym samym będziemy mogli zajrzeć do budynku w samym centrum Warszawy, który wśród mieszkańców budzi spore kontrowersje. Wiele osób uważa, że nowoczesna, minimalistyczna biała bryła nie pasuje do reszty zabudowy. Są jednak również entuzjaści tego gmachu, do których należę między innymi ja.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20000 m2 powierzchni, z czego ponad 4000 m2 to przestrzenie ekspozycyjne. Mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Charakterystycznym punktem budynku zaprojektowanego przez Thomasa Phifera jest też spektakularna klatka schodowa.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – znamy już datę otwarcia. (Fot. Marta Ejsmont/MSN) Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – znamy już datę otwarcia. (Fot. Marta Ejsmont/MSN)

Weekend i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w nowym budynku to w pierwszej kolejności prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek, jak: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña czy Sandra Mujinga. Wyeksponowanie dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby, o których opowie podczas otwarcia między innymi ich twórca Thomas Phifer. Przede wszystkim jednak to swoista zapowiedź zaplanowanej na luty 2025 wystawy prezentującej rozwijaną od 20 lat kolekcję MSN-u.

Nowy budynek będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego, miejscem spotkań integrujących różne inicjatywy, instytucje kultury, NGO-sy oraz środowiska twórcze. Położony w nowym centrum, w sercu miasta, na przecięciu wielu ścieżek miejskich, zaoferuje też swojej publiczności wiele sposobów spędzania wolnego czasu: od zwiedzania wystaw, przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych, po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów.

Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych MSN.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze