1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Most pieszo-rowerowy na Pragę-Północ już otwarty

Most pieszo-rowerowy na Pragę-Północ już otwarty

Otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę-Północ (Fot.  Jacek Szydłowski/Forum)
Otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę-Północ (Fot. Jacek Szydłowski/Forum)
„To piękny obiekt i nowa wizytówka Warszawy” – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas oficjalnego otwarcia nowego mostu łączącego Śródmieście z Pragą-Północ – pierwszego w mieście tylko dla pieszych i rowerów.

Będzie gdzie spacerować w te Święta Wielkanocne. Wczoraj, 28 marca, odbyło się oficjalne otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pracę-Północ, którego budowa rozpoczęła się ponad dwa lata temu. W wydarzeniu wziął udział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który następnie odbył inauguracyjny spacer nową przeprawą wraz z mieszkańcami stolicy. – To piękny obiekt i nowa wizytówka Warszawy. Myślę, że na pewno wtopi się w krajobraz Warszawy, mam nadzieję, że będzie popularny – powiedział prezydent.

Nowy most na Pragę – samochodom wstęp wzbroniony

Nowy most pieszo-rowerowy na Pragę budzi tym większą ekscytację, że jest pierwszą taką przeprawą dostępną jedynie dla pieszych i rowerzystów.

To pierwsza taka przeprawa przez Wisłę. Piesi i rowerzyści nie będą musieli uciekać przed pędzącymi samochodami – cały most jest dla nich! Niemniej nie ma podziału na ruch pieszy i rowerowy, co jest przemyślaną decyzją, tłumaczoną troską o bezpieczeństwo pieszych. – Gdybyśmy wyznaczyli tu pas rowerowy, niektórzy mogliby się naprawdę porządnie rozpędzić – skomentował Rafał Trzaskowski. Rowerzyści muszą jednak pamiętać o tym, że to piesi mają pierwszeństwo. Jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce? Czas pokaże, jednak jest spore ryzyko, że stworzy to różne sytuacje konfliktowe.

Otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę-Północ (Fot.  Jacek Szydłowski/Forum) Otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę-Północ (Fot. Jacek Szydłowski/Forum)

Most pieszo-rowerowy na Pragę-Północ jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie

Nowy most pieszo-rowerowy łączy oba brzegi Wisły: Śródmieście z Pragą-Północ na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Stefana Okrzei na Pradze. Konstrukcja liczy 452 metry długości, co czyni ją jedną z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych na świecie. Most jest dłuży o 127 metrów od londyńskiego Millennium Bridge, jednego z najbardziej znanych obiektów tego typu. Szerokość mostu – wygiętego na kształt błyskawicy – jest zmienna: w najwęższym punkcie wynosi 6,9 m, nad nurtem rzeki zaś rozszerza się do 16,3 m.

Z bardziej praktycznych informacji: średnio piesi pokonają most w 6 minut, rowerzyści zaś w 2.

Otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę-Północ (Fot.  Jacek Szydłowski/Forum) Otwarcie mostu pieszo-rowerowego na Pragę-Północ (Fot. Jacek Szydłowski/Forum)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze