Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Teatr Nowy w Poznaniu, fot. Jakub Wittchen
Teatr Nowy w Poznaniu, fot. Jakub Wittchen
5 marca 2015 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Dziady” w Teatrze Nowym w Poznaniu. Recenzja

Spektakl Radosława Rychcika uhonorowanego Paszportem Polityki za rok 2014 „za brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej zbiorowej wyobraźni”, jest magicznym i przekonującym przekazem artysty w obronie równości, braterstwa i tolerancji. Już po zgaszeniu na kurtynie pojawia się projekcja z manifestem twórcy spektaklu, dedykowanym m.in. Malcolmowi X, Marcinowi Lutherowi Kingowi, Johnowi F. Kennedy'emu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Od pierwszej minuty, gdy na scenie pojawia się Guślarz Joker (rewelacyjny, porwany ze sceny w Kielcach Tomasz Nosiński) przedstawienie urzeka niesamowicie odważną wizją narodowego mitu − legendy Mickiewicza. W jednej chwili przenosimy się z miejsca na miejsce: jesteśmy w przydrożnym barze, na boisku koszykówki, oglądamy ostatnie chwile JFK… Gdy z upiornej otchłani wyłania się Dziewczyna, Marylin Monroe (Gabriela Frycz), a wiatr podwiewa jej sukienkę, trafiamy do Hollywood, gdzie upiorne bliźniaczki z „Lśnienia” w narastających dźwiękach oddają klimat grozy i nieuchronnego przeznaczenia. Idą w stronę proscenium, a napięcie wzrasta z każdą sekundą – widownia wstrzymuje oddech. Wszyscy razem wprowadzają nas w świat czarów, romantycznych baśni i zabobonów.

Magia w teatrze? Właśnie tak! Takie wyzwanie podjął reżyser i porwał ze sobą zespół aktorów i statystów. Wymieszani na scenie ze spektaklu na spektakl coraz bardziej się do siebie upodabniają. Są naturalni i zgrani.

Dramat o pogańskim obrządku, stracie i narodzie zostaje dopełniony historią współczesną. Największe wrażenie robi akt drugi, a zwłaszcza monolog Konrada w interpretacji Gustawa Holoubka. W ciemnej pustej przestrzeni, jedynie z migającym ekranem telewizora. Po nim następuje niezwykle przejmująca scena więzienna i wysyłki na Sybir – półnagie sine postaci w półmroku śpiewają i mamroczą słowa romantycznej przepowiedni:„ Zemsta, zemsta na wroga, z Bogiem i mimo Boga”, których dziś nie sposób nie odnieść do zmagań za wschodnią granicą Polski. W spektaklu wiele jest uniwersalnych odwołać, wszystkie padają ze sceny bardzo naturalnie i wprost. Rychcik nieustannie zaskakuje widza i nie pozwala na znużenie. I choć w przedstawieniu nie brak także muzyki solo, a nawet ciszy, to energia spektaklu nie siada ani na chwilę. A „Dziady” pulsują, żyją, trwają w nas długo po wyjściu z teatru.

22 marca 2015 „Dziady” Rychcika będą pokazywane w Teatrze Dramatycznym w ramach Warszawskich Spotkaniach Teatralnych w Warszawie. Musicie to zobaczyć!

Dziady, reż. Radosław Rychcik, premiera 22 marca 2014, Teatr Nowy w Poznaniu


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI