Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Fundacja Kamila Maćkowiaka
Fundacja Kamila Maćkowiaka
28 kwietnia 2016 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

Kamil Maćkowiak w „DIVA Show”

O talencie  tego aktora słyszałam wiele.  Od znajomych, którzy regularnie odwiedzają teatralne sale, gdzie Fundacja Kamila Maćkowiaka gości z kolejnymi projektami teatralnymi i filmowymi.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wreszcie i ja wybrałam się do łódzkiego Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, AOIA, słynącego z otwartości na ciekawe inicjatywy artystyczne, i zobaczyłam autorski monodram Kamila Maćkowiaka „DIVA SHOW czyli monorewia osobowości borderline”. Aktor sam napisał scenariusz spektaklu, wyreżyserował go i stworzył choreografię. Mam wrażenie, że jest to najbardziej osobista z jego artystycznych wypowiedzi. Premiera spektaklu odbyła się 26 i 27 października 2014 roku. Od tego czasu monodram  został zagrany 28 razy, przez większość wieczorów przy nadkompletach. Nie dziwię się, bo po prostu chwyta on za gardło.

Mimo szalonego tempa i brawurowych popisów tańca spektakl ma wyjątkowo wyważone proporcje śmiechu i łez. To brawurowy popis igrania z emocjami publiczności, wchodzenia z nią szybko w bliski i autentyczny kontakt, szalona chwilami historia chłopca, który całe życie marzył o tym, żeby być jak Tina Turner. I na naszych oczach staje się nią, tańczy i porusza się jak ona. Ale oczywiście wiemy od razu, że wszystkie przebieranki, gorsety, peruka i wysokie buty platformy to tylko pretekst do pokazania czegoś więcej, głębokiej rozpaczy samotnego człowieka, który uparcie próbuje odnaleźć swoją tożsamość. Maćkowiak jest więc divą, ale i jednocześnie dystansuje się od niej. Próbuje uwolnić się z mitu, który nim zawładnął do tego stopnia, że w wieku 36 lat nadal nie wie, kim jest. Sporo w tekście brutalizmów i odwołań do klasycznych stereotypów damsko-męskich, do których bohater wyraźnie nie pasuje. I tak dochodzimy do finału opowieści: dramatycznego monologu aktora przed lustrem, który mówi do własnej matki o tym, jak bardzo pragnął jej akceptacji.

Spektakl otrzymał nagrodę Plaster Kultury w kategorii „spektakl teatralny roku” oraz prestiżową nagrodę ZASP im. Leona Schillera dla twórcy sezonu za „oryginalność ujęcia w dziedzinie sztuki scenicznej”, ze szczególnym uwzględnieniem choreografii, reżyserii i wykonania aktorskiego projektu „DIVA Show”. Kamil Maćkowiak otrzymał także Grand Prix  Festiwalu WROSTJA (najstarszego festiwalu monodramu na świecie), nagrodę Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu  oraz nagrodę Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Oczywiście nagrody są bardzo ważne, ale chyba ważniejsze jest to, że widownia przed bite dwie i pół godziny siedzi jak zaczarowana i słucha opowieści o tym, jak trudno jest po prostu żyć. „Diva” to teatr w czystej i szlachetnej postaci. Kamil Maćkowiak jeździ ze spektaklem po Polsce. Nie wolno go przegapić!

„DIVA Show czyli monorewia osobowości borderline”, Fundacja Kamila Maćkowiaka w Teatrze AOIA


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI