Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

Asymetryczna komunikacja

fot.123rf
25 grudnia 2015 in Styl Życia by Tomasz Sobierajski
Na co dzień nie zastanawiamy się zbytnio nad komunikacją. Po prostu TO robimy. Budzimy się, otwieramy oczy, wstajemy z łóżka i od tego momentu zaczyna się nasz kontakt ze światem. Sprawdzamy wiadomości w telefonie, pocztę w komputerze.

Komunikujemy się z bliskimi przy śniadaniu, z sąsiadami na klatce lub przed domem i z kierowcami zajeżdżającymi nam drogę podczas jazdy samochodem do pracy. Komunikujemy się ze współpracownikami, szefem, szefem szefów, sprzedawczynią w sklepie, kosmetyczką, fryzjerem, mechanikiem u którego zmieniamy opony, rodzicami, przyjaciółmi, dziećmi, mężem, żoną i dziesiątką innych osób, które… no właśnie – wypadałoby napisać, które „spotykamy” na swojej drodze. Tymczasem w wielu wypadkach komunikujemy się z większością powyższych ludzi, nie widząc ich nawet na oczy. Współczesna komunikacja międzyludzka to proces niezwykle złożony. Jak zauważają Hofmann, Lee i Olofson w wydanej niedawno książce The Future X Network, ma ona w XXI wieku charakter asynchroniczny. Co to znaczy? Otóż to, że nie jest już prosta, linearna. Dzięki rozwiniętym nowym technologiom możemy wysłać jeden komunikat do wielu osób, włączać się w czasie bieżącym w rozmowę innych, decydować o tym, kiedy i gdzie odpowiemy na wiadomość i czy zrobimy to natychmiast, czy może jednak odczekamy. Przechodzić niepostrzeżenie w nadawaniu komunikatów z przestrzeni prywatnej do publicznej lub odwrotnie i pomimo różnicy czasu być z kimś w kontakcie w „jednym czasie”. A co najważniejsze – możemy komunikować się z setką osób jednego dnia, nie wypowiadając przy tym ani słowa! Nie zmieniło się tylko jedno – wysyłając komunikat cały czas mamy nadzieję, że ktoś na niego odpowie. W końcu jesteśmy tylko ludźmi.

SobierajskiTekst: Tomasz Sobierajski socjolog, kulturoznawca, metodolog, adiunkt UW

Czytaj blog Tomasz Sobierajskiego „Socjolog w podróży”


Warsztaty Wojciecha Eichelbergera w wersji online

Nie wstydź się wizyty u urologa! Działaj!

Patrząc na wydłużające się kolejki do lekarzy – szczególnie specjalistów – oraz czytając raporty o wydatkach ponoszonych na leki, można dojść do wniosku, że Polacy ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI