1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Podróże
  4. >
  5. Gdzie na weekend niedaleko Warszawy? 7 wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić

Gdzie na weekend niedaleko Warszawy? 7 wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić

Park romantyczny Arkadia (Fot. Marian Zaburzycki/Forum)
Park romantyczny Arkadia (Fot. Marian Zaburzycki/Forum)
Kilkudniowy urlop nie wchodzi w grę? Nic nie szkodzi. Czasem wystarczy nawet jednodniowy wypad za miasto, żeby naładować baterie i dać głowie odpocząć. Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic, koniecznie zapoznaj się z naszą listą polecanych miejscówek, które będą świetnym kierunkiem wyjazdowym na weekend.

Fajne miejsca niedaleko Warszawy na weekend – lista 2025

Nie trzeba jechać daleko, żeby naprawdę odpocząć. Wystarczy dobrze zaplanowany weekend pod Warszawą – może być aktywnie, może być leniwie, ale zawsze z dala od miejskiego zgiełku. Wokół stolicy znajdziesz mnóstwo inspirujących pomysłów na krótkie wypady. Mazowsze oferuje piękne miejsca pod Warszawą, które łączą przyrodę, historię i spokój – często z dala od tłumów. Część z nich jest bezpłatna, inne wymagają biletu wstępu, ale wszystkie są warte uwagi.

Bez względu na to, czy szukasz miejsca na spacer, piknik, wycieczkę rowerową czy rodzinne zwiedzanie – te ciekawe miejsca pod Warszawą zachwycają przez cały rok. Spakuj termos z kawą, aparat albo książkę i ruszaj w drogę. Oto nasza subiektywna lista – może i dla ciebie któraś z tych atrakcji w pobliżu Warszawy stanie się nową weekendową tradycją?

Spis treści:

  1. Fajne miejsca niedaleko Warszawy na weekend – lista 2025
  2. Park Romantyczny w Arkadii
  3. Bagno Całowanie i/lub Goździkowe Bagno
  4. Spływ kajakowy rzeką Liwiec i zamek w Liwie
  5. Podkowa Leśna
  6. Skansen w Kuligowie
  7. Czerwińsk nad Wisłą
  8. Arboretum w Rogowie

Park Romantyczny w Arkadii

Ok. 1 godz. 15 min od Warszawy; obowiązuje bilet wstępu

Na leniwe niedzielne popołudnie poleca się jeden z najpiękniejszych parków romantycznych w Polsce, założony pod koniec XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłową, żonę Michała Hieronima Radziwiłła, właściciela pobliskiego pałacu w Nieborowie. To ciekawe miejsce pod Warszawą inspirowane jest ideą „szczęśliwej krainy”, czyli właśnie antycznej Arkadii – symbolicznego raju i życia w harmonii z naturą, wolnego od trosk i chaosu świata. Ogród urządzono w stylu angielskiego parku romantycznego, z unikalnymi budowlami, ruinami oraz wolnostojącymi rzeźbami. Do najpopularniejszych obiektów należą Świątynia Diany, Domek Gotycki oraz Akwedukt. Po niespiesznym spacerze malowniczymi alejkami warto usiąść na brzegu stawu – na ławeczce lub kocu rozłożonym na trawie – i oddać się błogiemu odpoczynkowi.

Z kolei jeśli masz ochotę poczuć klimat dawnych epok i zobaczyć, jak wyglądało życie polskiej arystokracji, wybierz się także do wspomnianego Nieborowa, w którym znajduje się imponujący pałac z końca XVII wieku. Rezydencja zachwyca barokową architekturą, bogato zdobionymi wnętrzami i przepięknym ogrodem francuskim. We wnętrzu pałacu znajdziesz oryginalne meble, dzieła sztuki i pamiątki rodowe Radziwiłłów.

Bagno Całowanie i/lub Goździkowe Bagno

Ok. 45 minut od Warszawy

Bagno Całowanie i Goździkowe Bagno to wyjątkowe atrakcje w pobliżu Warszawy, które znajdują się w obrębie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i leżą niedaleko siebie, dlatego oba rezerwaty można odwiedzić w ramach jednej wycieczki.

Bagno Całowanie to jedno z największych torfowisk niskich na Mazowszu (ma ok. 15 km długości i do 3 km szerokości) i świetne miejsce na obserwację ptaków, zwłaszcza z wieży widokowej. Prowadzi przez nie długa drewniana kładka oraz ścieżka edukacyjna z tablicami przyrodniczymi. To jednak bardzo popularna atrakcja, szczególnie w weekendy, tak więc bywa tam tłoczno – ale mimo to warto, bo widoki są imponujące, a ponadto istnieje szansa na zobaczenie żółwia błotnego.

Goździkowe Bagno z kolei to niewielkie torfowisko wysokie o wyjątkowym, kameralnym klimacie – jest zdecydowanie mniej uczęszczane, ale równie warte odwiedzenia. Przez jego środek prowadzi malownicza, kręta, drewniana kładka o długości ok. 150 m, z pomostem widokowym – nie jest długa, ale pozwala bezpiecznie podziwiać bogactwo roślinności bagiennej i obserwować rzadkie gatunki, takie jak owadożerna rosiczka okrągłolistna, borówka bagienna, żurawina błotna czy mchy torfowe. Po przejściu kładki można z kolei wejść na zarośnięte wydmy i skorzystać z leśnej ścieżki zdrowia.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, na pewno będziesz zadowolona.

Spływ kajakowy rzeką Liwiec i zamek w Liwie

Ok. 1,5 godz. od Warszawy; do zamku obowiązuje bilet wstępu

Od leżenia na kocu wolisz aktywność fizyczną? Koniecznie wybierz się na spływ kajakowy rzeką Liwiec – to świetny pomysł na weekend pod Warszawą. Trasa jest dość spokojna (choć przy niskim stanie wody przeprawa może stać się bardziej wymagająca) i bardzo malownicza. Po drodze będziesz mijać sielski krajobraz łąk, lasów i małych wiosek, a cisza przerywana będzie jedynie śpiewem ptaków i szumem wody (przy tym bardziej optymistycznym scenariuszu, że nie trafisz na tłumy kajakarzy). Jak ci się uda, może nawet spotkasz bobra. Spływy mają różną długość – od kilku do kilkunastu kilometrów – i można je połączyć z piknikiem nad wodą lub noclegiem na polu namiotowym.

Po spływie warto zatrzymać się w Liwie – nie tylko na smaczny obiad, lecz także na zwiedzenie gotyckiego zamku z XV wieku, który powstał na sztucznej wyspie wśród bagien. Niegdyś był warownią strzegącą granic Mazowsza, dziś mieści niewielkie muzeum z ekspozycją broni i pamiątek historycznych. Spacer wśród jego murów bez dwóch zdań wprowadza w klimat dawnych czasów, a widok na okolicę naprawdę robi wrażenie. PS Podobno w każdą pełnię księżyca można tu spotkać Żółtą Damę.

Czytaj także: Na majówkę z psem. 5 miejsc w Polsce, gdzie będziesz mile widziany ze swoim pupilem

Podkowa Leśna

Ok. 40 min od Warszawy

Na pytanie „Gdzie pojechać na Weekend z Warszawy?” odpowiadamy: do Podkowy Leśnej. To nie tylko jedna z najpiękniejszych miejscowości podwarszawskich, ale też kwintesencja idei slow weekendu (naprawdę, czas zdaje się tu płynąć trochę wolniej!). Otoczona Lasem Młochowskim kusi spokojem, zielenią i artystyczną duszą.

Największą atrakcją Podkowy Leśnej jest… sama Podkowa, zaprojektowana według idei harmonijnego połączenia architektury z naturą. Spacerując jej zacisznymi, urokliwymi alejkami, można podziwiać przepiękne modernistyczne wille z lat 20. i 30 XX wieku tonące w rozległych terenach zielonych – w końcu to jedno z pierwszych miast-ogrodów w Polsce. Zieleń jest tu dosłownie wszędzie, a śpiew ptaków to codzienna ścieżka dźwiękowa.

Warto odwiedzić klimatyczne Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, gdzie czas zatrzymał się w epoce międzywojnia, oraz przejść się Aleją Lipową – niemal stuletnią aleją uznaną za pomnik przyrody – z pałacykiem myśliwskim Stanisława Lilpopa. Idealną nagrodą po spacerze będzie zaś pyszna kawa z domowym ciastem w jednej z klimatycznych lokalnych kawiarni.

Skansen w Kuligowie

Ok. 1 godz. od Warszawy; obowiązuje bilet wstępu

Skansen Kultury Ludowej i Ziemiańskiej w Kuligowie to żywe muzeum na świeżym powietrzu, położone nad malowniczym zakolem Bugu. Jeśli tęsknisz za „prawdziwą” wsią – z pewnością ci się tu spodoba. Skansen przeniesie cię bowiem w czasie do tradycyjnej polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku – Wojciech Urmanowski zgromadził tu oryginalne budynki i tysiące eksponatów związanych z codziennym życiem Mazowsza i Podlasia. Zobaczysz tu kuźnię z 1898 roku, wiejską chatę, karczmę, spichlerz czy dworek drobnoszlachecki, a także bogatą kolekcję sprzętów rolniczych i rękodzieła.

Ponadto organizowane są tu warsztaty i pokazy rzemieślnicze, ogniska i występy lokalnych zespołów, a skansen słynie z warsztatów kulinarnych i degustacji regionalnych potraw. Można tu spróbować m.in. zupy rybnej, blinów, chłodnika litewskiego czy domowej szarlotki – wszystko przygotowywane według tradycyjnych przepisów. Sam Kuligów zaś to raj dla miłośników nadbużańskich krajobrazów, a wizyta w skansenie stanowi doskonałą okazję do spacerów nad Bugiem, podziwiania rozlewisk, łąk i starorzeczy. Okolica jest idealna na rowerowe wycieczki i odpoczynek na łonie natury.

Czerwińsk nad Wisłą

Ok. 1 godz. 15 min od Warszawy

Okolice Warszawy to też Czerwińsk, małe, urokliwe miasteczko z ponad tysiącletnią historią, położone na wysokiej skarpie nad Wisłą. Co ciekawe, to właśnie Czerwińsk był miejscem przeprawy wojsk Władysława Jagiełły przez Wisłę w drodze na bitwę pod Grunwaldem w 1410 roku, co upamiętniają m.in. tablice i pomniki. Przez wieki miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, portem rzecznym i centrum religijnym Mazowsza. Nic dziwnego, że Czerwińsk był tłem dla wielu filmów i seriali.

Do największych atrakcji miasta należy bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny – perła architektury romańskiej z XII wieku. Zbudowana z granitowych bloków zachwyca surowym pięknem i freskami, które przetrwały wieki. Bazylika została uznana za pomnik historii i jest jednym z najcenniejszych zabytków tego typu w Polsce. Przy bazylice działa też klasztor salezjanów, a z tarasu rozpościera się piękny widok na dolinę Wisły.

Ponadto warto przespacerować się po brukowanym rynku otoczonym drewnianymi domkami oraz odwiedzić bulwar wiślany z tablicami edukacyjnymi. A może skusisz się na piknik z widokiem na nurt rzeki? Dla miłośników aktywnego wypoczynku Czerwińsk oferuje zaś spływy kajakowe po Wiśle oraz liczne trasy rowerowe i piesze szklaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze lasy i łąki. Słowem: każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Arboretum w Rogowie

Ok. 1 godz. 20 min od Warszawy; obowiązuje bilet wstępu

Jeśli szukasz atrakcji z kategorii „piękne miejsca pod Warszawą”, nieco ponad godzina drogi z Warszawy dzieli cię od prawdziwego ogrodu botanicznego z duszą. Arboretum w Rogowie to jedno z największych i najcenniejszych arboretów w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Położone jest na terenie dawnego siedliska leśnego, co nadaje mu unikalny, parkowo-leśny charakter. Znajdziesz tu tysiące (a pisząc dokładniej: ponad 5 tysięcy) gatunków drzew, krzewów i roślin z całego świata – od unikalnych roślin pochodzących z Chin po gatunki zagrożone wyginięciem. Wiosną pachnie tu magnolią i kwitnącą wiśnią, latem królują róże, hortensje i liliowce, a jesienią feeria barw przypomina o tym, jak pięknie potrafi wyglądać natura przed zimowym snem.

Zresztą ogród zachwyca nie tylko bogactwem roślin, ale i malowniczymi alejkami, stawami, strumieniami oraz naturalnymi fragmentami lasu sosnowego i dębowego. Ponadto prowadzona jest tu szeroka działalność edukacyjna: warsztaty i lekcje przyrodnicze oraz porady ogrodnicze. To idealne miejsce na spokojny spacer, rodzinny piknik albo po prostu oddech od miejskiego zgiełku. PS Arboretum w Rogowie jest wyjątkowo „instagramowe”, więc powstają tu przepiękne fotografie.

Czytaj także: Majówka z dziećmi – 5 miejsc idealnych na krótki wypad z rodziną

To tylko kilka propozycji, które pokazują, jak wiele do odkrycia czeka w okolicach Warszawy. Od klimatycznych miasteczek i parków krajobrazowych po zabytki i ciekawe rezerwaty – piękne miejsca pod Warszawą są na wyciągnięcie ręki. Niezależnie od tego, czy planujesz romantyczny wypad we dwoje, aktywny dzień z dziećmi, czy chwilę oddechu w pojedynkę – weekend pod Warszawą potrafi zaskoczyć. A gdy już znajdziesz swoje ulubione miejsce, być może będziesz tu wracać częściej, bo – jak się okazuje – nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby poczuć się jak na miniwakacjach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze