Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
20 kwietnia 2016 in Styl Życia by redakcja

Czy skok na bungee jest bezpieczny?

Wiele osób zaczyna swoją przygodę ze sportami ekstremalnymi od skoku na bungee. Czy to bezpieczne?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Pierwsze skoki na bungee oddano w 1979 w Wielkiej Brytanii z Mostu Clifton Suspension w Bristolu. Obecnie skoki odbywają się częściej z obiektów ruchomych typu dźwig czy wysoki podnośnik niż z mostów i wiaduktów. Podstawową zasadą jest odpowiednia wysokość i tyle miejsca, żeby podczas swobodnego spadania nie uderzyć w pobliski obiekt. Można skakać już z 40 metrów, ale wtedy długość skoku ogranicza się do kilku metrów swobodnego spadania, więc najczęstsze skoki oddaje się z wysokości 70-100 metrów, co pozwala poczuć fazę lotu, a dzięki stosowaniu bardziej elastycznej liny sam skok jest płynniejszy.

Często początkujący skaczący boją się ostrego szarpnięcia za nogi. Faktycznie, przy źle oddanym skoku można gwałtownie się przekręcić głową w dół, ale to jest bardziej nieprzyjemne niż niebezpieczne. Instruktorzy wyraźnie tłumaczą więc, jak oddać skok, żeby opadać swobodnie i żeby lina naprężała się stopniowo. W ten sposób do pozycji z głową w dół przechodzi się płynnie.

Najważniejszym zabezpieczeniem w skoku na bungee jest lina, która jest niemal kosmiczną konstrukcją, gdyż nie może się zerwać. Najbardziej newralgicznymi elementami są łączenia lin z elementami mocującymi. Dlatego właśnie stosowane są tam podwójne zabezpieczenie, które dodatkowo chronią w przypadku zerwania podstawowego przyczepu. Także skaczący jest przypięty do liny na dwa sposoby: niesamowicie mocnym zabezpieczeniem wokół kostek i liną łączącą bungee ze specjalną uprzężą. Praktycznie nie ma mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie.

„Bezpieczeństwo skaczącego zapewniają także instruktorzy, którzy są na miejscu każdej profesjonalnej realizacji skoku na bungee. Wydają oni bardzo jasne komunikaty, które należy bezwzględnie wykonywać i przygotowują merytorycznie skaczącego przed oddaniem skoku”,  wyjaśnia Kornel Piesio z serwisu Prezentmarzeń.

Skoki na bungee, jak każda forma sportów ekstremalnych niosą ze sobą pierwiastek ryzyka i stres, ale po oddaniu skoku pozostaje odczucie odprężenia, mnóstwo pozytywnych wrażeń i niesamowite wspomnienia.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI