Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Czy skok na bungee jest bezpieczny?

123rf.com
20 kwietnia 2016 in Styl Życia by redakcja
Wiele osób zaczyna swoją przygodę ze sportami ekstremalnymi od skoku na bungee. Czy to bezpieczne?

Pierwsze skoki na bungee oddano w 1979 w Wielkiej Brytanii z Mostu Clifton Suspension w Bristolu. Obecnie skoki odbywają się częściej z obiektów ruchomych typu dźwig czy wysoki podnośnik niż z mostów i wiaduktów. Podstawową zasadą jest odpowiednia wysokość i tyle miejsca, żeby podczas swobodnego spadania nie uderzyć w pobliski obiekt. Można skakać już z 40 metrów, ale wtedy długość skoku ogranicza się do kilku metrów swobodnego spadania, więc najczęstsze skoki oddaje się z wysokości 70-100 metrów, co pozwala poczuć fazę lotu, a dzięki stosowaniu bardziej elastycznej liny sam skok jest płynniejszy.

Często początkujący skaczący boją się ostrego szarpnięcia za nogi. Faktycznie, przy źle oddanym skoku można gwałtownie się przekręcić głową w dół, ale to jest bardziej nieprzyjemne niż niebezpieczne. Instruktorzy wyraźnie tłumaczą więc, jak oddać skok, żeby opadać swobodnie i żeby lina naprężała się stopniowo. W ten sposób do pozycji z głową w dół przechodzi się płynnie.

Najważniejszym zabezpieczeniem w skoku na bungee jest lina, która jest niemal kosmiczną konstrukcją, gdyż nie może się zerwać. Najbardziej newralgicznymi elementami są łączenia lin z elementami mocującymi. Dlatego właśnie stosowane są tam podwójne zabezpieczenie, które dodatkowo chronią w przypadku zerwania podstawowego przyczepu. Także skaczący jest przypięty do liny na dwa sposoby: niesamowicie mocnym zabezpieczeniem wokół kostek i liną łączącą bungee ze specjalną uprzężą. Praktycznie nie ma mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie.

„Bezpieczeństwo skaczącego zapewniają także instruktorzy, którzy są na miejscu każdej profesjonalnej realizacji skoku na bungee. Wydają oni bardzo jasne komunikaty, które należy bezwzględnie wykonywać i przygotowują merytorycznie skaczącego przed oddaniem skoku”,  wyjaśnia Kornel Piesio z serwisu Prezentmarzeń.

Skoki na bungee, jak każda forma sportów ekstremalnych niosą ze sobą pierwiastek ryzyka i stres, ale po oddaniu skoku pozostaje odczucie odprężenia, mnóstwo pozytywnych wrażeń i niesamowite wspomnienia.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI