Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Velux
Velux
29 sierpnia 2014 in Styl Życia by redakcja

Okna dachowe – od wyboru do montażu

Planując zainstalowanie okien dachowych w posiadanej nieruchomości, musisz wiedzieć, że oferta jest bardzo szeroka, dlatego decyzja może być trudna. Zwróć jednak uwagę na konkretne parametry tych produktów, a nie tylko na sam wygląd okna.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Po pierwsze: rozmiar i kształt

Dostępne na rynku okna dachowe są w bardzo wielu rozmiarach. Ponieważ jest ich tak dużo, bez problemu wybierzesz okno, które zmieści się na twoim dachu. Najczęściej rozmiar dobiera się do rozstawu krokwi na dachu. Szerokość okna powinna być ok. 6 cm węższa niż ich rozstaw, długość dobiera się do kąta nachylenia dachu: im dach jest bardziej stromy, tym okno może być krótsze.

Istnieje możliwość łączenia okien w rzędy i kolumny. W tym pierwszym przypadku wszystkie muszą mieć tę samą wysokość, w drugim – szerokość. Niezależnie od tego, jaki rozmiar okien dachowych wybierzesz, ważne aby dobrze doświetlały pomieszczenie; powinny mieć powierzchnię szyby stanowiącą ok. 10% powierzchni podłogi.

Po drugie: funkcjonalność

Składa się na nią dobór typu okna i sposobu jego otwierania oraz rozwiązania wentylacyjne. Okno uchylno-obrotowe ma dwie niezależne funkcje otwierania: uchylną i obrotową, z kolei okna obrotowe mogą być otwierane od góry lub od dołu. Przykładowo producent okien dachowych Velux poszedł o krok dalej i umożliwił domontowanie w oknach z górnym otwieraniem dodatkowo klamki u dołu. Wybór sposobu otwierania okna zależy od wysokości ścianki kolankowej. Jeśli jest niższa niż 1,5 m, zalecane są okna z otwieraniem górnym.

Odpowiednia wentylacja to podstawa do zapewnienia dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Z uwagi na to, że polskie przepisy wymagają, aby co godzinę następowała wymiana powietrza w całym pomieszczeniu, w którym pracują ludzie, producenci okien dachowych instalują w oknach nawiewniki zintegrowane z systemem otwierania albo też wyposażają okna w wentylację z regulowanym stopniem nawiewu. W oknach dachowych wentylacja jest szczególnie przydatna, gdyż najlepiej nie zostawiać uchylonego okna, kiedy wychodzi się z domu, bo w razie nagłej ulewy grozi to zalaniem. Bez problemu można zostawić otwartą wentylację.

Po trzecie: bilans energetyczny i bezpieczeństwo

Światło słoneczne wpadające do wnętrza może nie tylko je oświetlać, ale także ogrzewać. Dlatego dobrą miarą energooszczędności okna jest jego bilans energetyczny, czyli różnica pomiędzy energią słoneczną, która dociera przez okno, oraz ciepłem, które przez nie ucieka. Jest to wartość składająca się z kilku zmiennych, inna dla każdego typu okna i wariantu szyby, a także tego, czy i jak stosujemy na oknie rolety. Dlatego przy wyborze okna należy decydować się na takie modele, które mają dobre właściwości izolacyjne, ale mają także jak największą powierzchnię szyby i w wysokim stopniu przepuszczają energię słoneczną. Mogą to być okna, w których konstrukcji stosuje się dodatkowe nowoczesne komponenty, jak na przykład polistyren lub drewno poddawane obróbce termicznej.

Dobrym dodatkiem zabezpieczającym przed chłodem, przegrzewaniem lub przed zniszczeniem okna np. podczas gradu są rolety zewnętrzne, które całkowicie odcinają dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia. Rolety lub żaluzje wewnętrzne w zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą w różnym stopniu odbijać, rozpraszać lub pochłaniać światło. Z akcesoriów montowanych na oknie od strony pomieszczenia najsilniejszą ochronę przed silnie operującym słońcem dają produkty pokryte powłokami aluminiowymi.

Po czwarte: montaż okien dachowych

Producenci zawsze dołączają instrukcję, jak wstawić okno dachowe. Zazwyczaj są to ilustracje i teksty przedstawiające proces w sposób zrozumiały. Możesz poszukać też filmów instruktażowych w internecie. Najlepiej do tych prac zatrudnić profesjonalistę, bo najlepsze okno źle zamontowane nie spełni swoich funkcji. Obróbka okna dachowego jest możliwa do samodzielnego wykonania, jeśli otwór okienny został przygotowany w sposób należyty. Element górny wnęki ma być ułożony poziomo, a dolny – pionowo. Jeśli uważasz to za trudne, zatrudnij ekipę, która wykonuje prace wykończeniowe i układa płyty g-k, ona z pewnością poradzi sobie z łatwością z tym zadaniem. Najważniejszą sprawą w montażu okna dachowego jest otworzenie wszystkich warstw konstrukcyjnych dachu, a także staranne wykonanie wszystkich prac. Można skorzystać z gotowych materiałów montażowych producenta dostosowanych do rozmiaru okna – ułatwiają one pracę, ale dają też pewność prawidłowego wykonania.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI