Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
10 maja 2015 in Praca i Finanse by redakcja

Czy Polacy płacą rachunki w terminie?

Agencja badawcza TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów zapytała Polaków o ich stosunek do terminowego płacenia rachunków; wartości, jakimi kierują się podczas regulowania własnych zobowiązań; tendencje do zadłużania się, a także ocenę aktualnej sytuacji finansowej. Analiza wyników pozwoliła wyłonić 5 typów postaw: zamożnych, luzaków, zadłużających się, odpowiedzialnych oraz wolne ptaki. Do jakiej grupy należysz?

Badanie podstaw finansowych wykazało, że najliczniejszą grupę w społeczeństwie stanowią „odpowiedzialni” (29%), a najmniej jest „wolnych ptaków” (12%). Pomiędzy pozostałymi typami: „zadłużającymi się”, „luzakami” i „zamożnymi” proporcje rozkładają się po równo. „Typologia, jaka powstała w trakcie analizy, jest o tyle ciekawa, że podważa wiele stereotypowych przekonań na temat naszych rodaków – na przykład to, że kobiet nie trzymają się pieniądze, czy też mężczyźni rozważniej dysponują domowym budżetem”, zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Jaki jest typowy przedstawiciel grupy „odpowiedzialnych”?

 • Regularnie płaci swoje zobowiązania, nie był windykowany, a terminowe opłacanie własnych rachunków uważa za przejaw uczciwości.
 • Nie ma też dodatkowych zobowiązań takich jak pożyczki czy kredyt hipoteczny.
 • W grupie tej przeważają kobiety – stanowią one 58% wszystkich jej przedstawicieli.
 • Najwięcej znajdziemy tu też osób po 50. roku życia – jest to prawie połowa opisanych w ten sposób Polaków.

„Wolne ptaki” to w połowie osoby bardzo młode i bez zobowiązań

 • To grupa, która nie jest w stanie określić ani własnych zarobków, ani wydatków w najbliższych 12 miesiącach, a własną aktualną sytuację finansową uważa za średnią.
 • 1/3 osób z tej grupy zdarza się nie uregulować własnych rachunków na czas, ale zdecydowana większość nie miała jeszcze kontaktu z windykacją. Być może dlatego, że nie mają dłuższych zobowiązań finansowych, takich jak kredyt hipoteczny ani nie planują również brania pożyczek w najbliższym czasie.
Kim są „zadłużający się”?
 • W tej grupie przeważają kobiety (59%).  Najczęściej zapominają o zapłacie za raty pożyczek i innych kredytów oraz rachunków telefonicznych i potrafią znaleźć wiele wytłumaczeń tego stanu rzeczy.
 • Spośród osób, które zostały określone jako zadłużające się, aż 1/3 przyznała się do zapominania o swoich rachunkach.
 • Wśród  zadłużających się tyle samo osób ocenia swoją sytuację finansową jako średnią lub złą, ile spodziewa się tego, że …. w najbliższym czasie się zadłuży.
 • Co dziesiąty przedstawiciel tej grupy miał w przeszłości do czynienia z firmą windykacyjną jako dłużnik.

„Wyluzowany”, czyli kto?

 • Osoby te uważają, że terminowe płacenie rachunków oznacza uczciwość, dlatego twierdzą, że lepiej byłoby je płacić, ale często wpadają w opóźnienia w płatnościach.
 • Zwłoka w płatności rachunków nie wiąże się na pewno z sytuacją finansową badanych – ponad połowa określiła ją jako dobrą.
 • W tej grupie więcej jest mężczyzn (55% ), a blisko 1/3 jej przedstawicieli przyznaje, że zapomina o zapłacie rachunków, jakie otrzymali.
 • Jednocześnie opóźnienie w realizacji płatności ani wizja windykacji nie jest dla nich powodem dyskomfortu psychicznego.
„Zamożni” płacą w terminie
 • „Zamożni” to w 54 % mężczyźni.
 • Osoby reprezentujące ten typ w 95% nie doświadczyły na własnej skórze kontaktu z firmą windykacyjną.
 • W zdecydowanej większości deklarują terminowe regulowanie płatności oraz dobrą osobistą sytuację finansową.
 • Jeśli zdarza się im opóźnienie z zapłatą rachunku, to jest to rata kredytu hipotecznego, ale rzadko szukają wymówek do niepłacenia rachunków. Można tu zauważyć także ciekawą prawidłowość.
na podst.mat. Krajowego Rejestru Długów

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI