fbpx

W jakim zawodzie zarobisz najwięcej?

W jakim zawodzie zarobisz najwięcej?
123rf.com

To oczywiste, że lata i staż pracy są jednym z kluczowych czynników mających wpływ na pensje specjalistów. Ale co jeszcze ma wpływ na wysokość pensji? Na te pytania odpowiada analiza ponad pół miliona ankiet wypełnionych w serwisie zarobki.pracuj.pl.
Sprzedawcy są pod względem płac szczególną grupą zawodową. Ich zarobki w początkowym okresie zatrudnienia plasują się w samym dole stawki. Niechlubny rekord najniższych przeciętnych zarobków należy właśnie do sprzedawców z doświadczeniem zawodowym poniżej roku, zajmujących się sprzedażą odzieży/dodatków/biżuterii i wynosi przeciętnie 1 440 zł netto. Na nieco więcej mogą liczyć początkujący sprzedawcy z obszaru farmacja/medycyna czy IT/telekomunikacja – przeciętnie zarobią 2 000 zł netto.

Ten trudny start nie oznacza jednak, że ta grupa zawodowa nie może liczyć na wysokie dochody w przyszłości. Wręcz przeciwnie – z upływem czasu handlowcy stają się jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Wśród osób na poziomie kierownika znajdują się na czele stawki. Przykładowo, kierownik sprzedaży specjalizujący się w farmacji/medycynie zarabia przeciętnie 9 747 zł netto, a dyrektor sprzedaży tej samej specjalności otrzymuje przeciętnie 13 400 zł netto.

Jaki jest klucz do sukcesu zawodowego?

W niemal każdym analizowanym obszarze widać, że największy skok w wysokości płac następuje w momencie, kiedy specjalista przechodzi z poziomu operacyjnego na kierowniczy. Wtedy do odpowiedzialności za siebie i powierzone zadania dochodzi odpowiedzialność za zespół i realizowane przez niego projekty.

Przykładowo, specjalista marketingu odpowiedzialny za zarządzanie marką z kilkuletnim stażem pracy może liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4 717 zł netto, ale już na poziomie kierowniczym oferuje mu się przeciętnie 9 125 zł netto, co stanowi niemal 100% wzrost wynagrodzenia. Kolejny skok obserwować można przy wejściu na poziom najwyższej kadry zarządzającej – dyrektor marketingu w randze członka zarządu otrzymuje przeciętnie 15 000 zł netto. Ta zależność dobrze widoczna jest także w ubezpieczeniach, gdzie specjalista otrzymuje przeciętnie 4 427 zł netto, a dyrektor może liczyć przeciętnie na 12 633 zł netto.

Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń Grupy Pracuj wskazuje, że wyniki analiz dowodzą, że kluczem do sukcesu zawodowego jest staż pracy plus specjalizacja. „Umiejętności wykraczające poza specjalizacje stają się bardzo cenne, kiedy zadaniem pracownika jest nie tylko dobrze wykonać swą pracę, ale i umieć zmotywować zespół i odpowiednio nim zarządzić”, komentuje.

Wyjątkiem od reguły jest branża IT, która rządzi własnymi prawami. Specjaliści IT już na starcie mogą liczyć na przeciętne zarobki w wysokości 3 500 zł netto, a potem już coraz lepiej. Co więcej, w przypadku tej grupy stanowisk wzrost wynagrodzenia przy przechodzeniu z poziomu operacyjnego na zarządczy jest dużo mniejszy niż w innych specjalizacjach. Przykładowo, ekspert IT z kilkuletnim stażem, zajmujący się rozwojem oprogramowania otrzyma przeciętnie 8 000 zł netto, kierownik w tej specjalizacji może liczyć przeciętnie na 9 700 zł netto, a na poziomie dyrektora przeciętnie na 12 933 zł netto. Są to również znaczące zmiany, ale nie aż tak skokowe jak na przykład w marketingu.

Źródło danych: portal Zarobki.pracuj.pl. Metodologia wyliczania danych: Analiza ponad pół miliona ankiet zgromadzonych w serwisie zarobki.pracuj.pl. W analizie pokazano wartość mediany netto (50% zarabia mniej, 50% więcej), płacy całkowitej (płaca zasadnicza + premia), mat.pras. Pracuj.pl

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze