Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

fot.123rf
28 grudnia 2016 in Parenting by redakcja

Dzieci częściej chorują przez brak ruchu

W Polsce zaledwie 45% Polaków ruszą się więcej niż 30 minut tygodniowo. Problem z brakiem aktywności fizycznej dotyczy głównie najmłodszych. Każdego roku będzie przybywać 400.000 dzieci z nadwagą, a w tym 80.000 z otyłością.

Do aktywności fizycznej należy przyzwyczajać dzieci od najmłodszych lat. Zalecenia WHO mówią, że powinny przeznaczać na ćwiczenia co najmniej 60 minut dziennie. Niestety w dobie nieograniczonej dostępności do nowych technologii wzrost liczby najmłodszych osób, które odczuwają niechęć do wysiłku jest naprawdę duży. Bardzo często to brak nawyku spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, który wynoszą z rodzinnego domu powoduje, że w późniejszych latach nie łatwo przekonać je do jakiegokolwiek wysiłku.

Podróże do szkoły samochodem, godziny przesiedziane w ławce i przerwy spędzone z nosem w telefonie, a później już tylko domowe zabawy na komputerze i podjadanie słodkich przekąsek – to coraz częstszy widok w dzisiejszych czasach. Jeżeli dzieci nie trafią na nauczyciela wychowania fizycznego, który ich zainspiruje i zachęci do ruchu kończy się na długim zwolnieniu z zajęć WF. To od rodziców i ich aktywności zależy, jak dzieci będą podchodziły do tego tematu.

Genetyka czy nawyki?

Pracę z dziećmi należy zacząć od edukacji ich rodziców, ponieważ gdy oni są otyli, dziecko ma 70% szansę bycia również otyłym. Gdy oboje rodzice są szczupli, ryzyko otyłości u dziecka wynosi tylko 10%. Otyli rodzice często nie zauważają otyłości u swoich dzieci i nie są świadomi jej roli w wywoływaniu problemów zdrowotnych. Ich złe nawyki żywieniowe stają się nawykami dzieci.

Motywowanie do zmniejszenia wagi ciała jest niezwykle trudne, niezależnie od wieku. Z dziećmi jest trudniej, ponieważ nie mają jeszcze świadomości konieczności utrzymania prawidłowej wagi ciała. W chęci zmotywowania dziecka do zdrowej diety i ruchu najważniejsze jest zatem dotarcie do samych rodziców, bo największe znaczenie ma dobry przykład. Dzieci dużo bardziej zwracają uwagę na to co robią rodzice i jak to robią, dużo mniej natomiast reagują na to, co mówią.

– Jeżeli rodzice tłumaczą, że należy jeść zdrowo i ruszać się, a jedyną ich aktywnością jest czytanie gazety przed telewizorem, to taki przekaz jest dla dziecka najważniejszy. Niezwykle ważna jest rozmowa z rodzicami, którzy mogą po prostu nie wiedzieć, jakie są zasady zdrowej diety i ile ruchu powinny mieć ich dzieci – komentuje Małgorzata Perl, założycielka klubu Perła Wellness, oraz wiceprezes Fundacji “Zaskoczeni wiekiem”.

Strony: 1 2


Wiosenne trendy w manicurze z Indigo Nails: konkurs

Zadbane dłonie i ładne paznokcie to powód do dumy i niepodważalny atut każdej kobiety. Elegancki manicure, tak samo jak biżuteria czy makijaż, doda nam pewności ...

Przetrwać rozwód. Zwyciężanie w pokoju według Bruce’a Lee

Z czym kojarzy ci się Bruce Lee? Większość ludzi łączy tę słynną postać z technikami sztuk walki. A jednak pozory mogą mylić. Bruce Lee był ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI