Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
10 listopada 2014 in Edukacja, Parenting, Wychowanie by Ewa-Nowak

Kto ty jesteś? Polak mały

Zastanawiamy się nieraz, na kogo wyrośnie nasze dziecko. Jakim będzie rodzicem, małżonkiem, pracownikiem, człowiekiem… Rzadko myślimy: a czy będzie patriotą?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

To truizm, ale… Kim byśmy byli bez korzeni? Bez silnego poczucia przynależności? Mając za sobą oparcie w postaci wielowiekowej kultury, tradycji i historii, czujemy się silniejsi, bezpieczniejsi, umiemy dokonywać ważnych wyborów, intuicyjnie przestrzegamy konkretnych zasad etycznych. Patriotyzm to bycie świadomym tej zależności i szacunek dla niej.

Jako mądry rodzic pragniesz zapewne, żeby twoje dziecko odebrało dobrą edukację i nauczyło się przestrzegać przyjętych zasad społecznych i kulturowych, bo wiesz, że wtedy zwyczajnie więcej w życiu osiągnie. Spróbuj w podobny sposób spojrzeć na wychowanie go w duchu patriotyzmu. W to warto zainwestować czas i energię. Nie tylko dla Polski, ale przede wszystkim dla samego dziecka, bo ojczyzna, jakkolwiek pompatycznie by to nie zabrzmiało, z czysto psychologicznego punktu widzenia jest dla człowieka życiową podporą.

Bez szabli, ale z tornistrem

Patriotyzm to jedno z najtrudniejszych pojęć w pedagogice. Zmienia się wraz z aurą polityczną. Teraz, w czasach swobody, spokoju, braku granic i mieszania się kultur, stało się jeszcze trudniejsze do zdefiniowania. Skoro problem z tym mają sami rodzice, co ma powiedzieć dziecko? Przeważnie jest zagubione. „Nie ma wojny, nie mam z kim walczyć w obronie kraju. Co właściwie mam robić?” – pyta.

Najlepszą odpowiedzią jest dać mu przykład swoim postępowaniem. Przestrzegać prawa, dbać o rodzinę, dom, otoczenie, interesować się sprawami regionu, dobrze znać swój kraj, nieść pomoc innym, włączać się w różne inicjatywy, np. ochronę zabytków i przyrody, dbanie o bliższą i dalszą okolicę. W ten sposób pokazujesz dziecku, że patriotą można być w każdych warunkach. Także, choć pewnie maluch nie zdaje sobie z tego sprawy, pilnie się ucząc, pomagając kolegom w szkole, słuchając się rodziców czy poprawnie się zachowując.

Wychowujesz swoje dziecko na patriotę, jeśli:

  •  Wdrażasz je w polską kulturę, np. ucząc hymnu, popularnych rodzimych wierszyków („Wlazł kotek na płotek” – wiedziałeś, że to zachowanie propatriotyczne?), tradycyjnych prostych rymowanek i piosenek („Szła dzieweczka do laseczka”, „O, mój rozmarynie…” czy „Drewniany mosteczek ugina się”).
  •  Starasz się, żeby dziecko ładnie i poprawnie mówiło po polsku. Przywiązujesz wagę do tego, w jaki sposób formułuje myśli i chwalisz je za bogate słownictwo. Zaznajamiasz je z gwarami i dla żartu używasz w domu anachronizmów. Posługujesz się też przysłowiami, powiedzonkami, porzekadłami.
  •  Czytasz mu te same książki, które tobie czytali rodzice. Wspominasz swoje dzieciństwo, pokazujesz zdjęcia dziadków. Patriotyzm musi mieć umocowanie w najbliższym otoczeniu dziecka. Do obrony spraw abstrakcyjnych potrzebna jest dojrzałość, dziecku zaś musimy dać konkret.

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI