Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
20 maja 2015 in Psychologia by redakcja

Czy Polacy głosują racjonalnie?

Czy racjonalne podejście zwiększa szanse na udział w wyborach obywateli? Czy głosowanie Polaków jest wykalkulowaną decyzją? Motywacje polskich wyborców zbadała dr Marta Żerkowska-Balas, socjolog SWPS.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

W ramach doktoratu pod opieką naukową prof. Radosława Markowskiego badaczka przeanalizowała sposób podejmowania decyzji i udział obywateli w wyborach w Polsce. Badania dowodzą, że podejmowanie decyzji według kryteriów racjonalnej kalkulacji pozytywnie wpływa na partycypację w wyborach. „Taki wyborca porównuje korzyści płynące ze zwycięstwa wybranej przez niego partii, szacuje prawdopodobieństwo wpływu jego głosu na wynik wyborów i co ciekawe, kalkuluje koszty swojego udziału w głosowaniu”, tłumaczy dr Żerkowska-Balas. Na poziomie wyborów parlamentarnych polscy wyborcy są rzadko jednak bywają racjonalni.

Element ten może mieć większe znaczenia przy głosowaniach lokalnych, ponieważ urzędnicy samorządowi podejmują decyzje, których skutki widać w najbliższej okolicy. Subiektywne korzyści płynące z głosowania w wyborach samorządowych mogą być postrzegane jako wyższe, ponieważ, jak ocenia socjolog SWPS, wyborcy uważają, że mogą sobie pozwolić na „głosowanie sercem”, popierając preferowanych kandydatów bez patrzenia na ich szanse na wygraną.

Jak zwiększyć frekwencję wyborczą?

„Problemem w Polsce jest przede wszystkim brak zainteresowania polityką i niski poziom poczucia politycznego sprawstwa. Zarówno w życiu codziennym, jak i w badaniach opinii publicznej, słyszymy odpowiedzi, że polityka nie interesuje Polaków, nie mają na kogo głosować, mówią: nie ważne kto wygra, to i tak niczego nie zmieni; mój głos nie ma znaczenia” , tłumaczy dr Żerkowska-Balas i dodaje, że sprawnie funkcjonująca demokracja wymaga z jednej strony władzy odpowiadającej na potrzeby obywateli, z drugiej zaś – udziału obywateli komunikujących swoje potrzeby i rozliczających władzę z ich realizacji. Brak obywatelskiego zainteresowania i zaangażowania w politykę na dłuższą metę prowadzi do podziału na dwie grupy: „my, obywatele” i „oni, politycy. W efekcie te dwie grupy przestają współpracować i traktują się wzajemnie jak przeciwników.

Badaczka uważa, że wyższy poziom uczestnictwa Polaków w wyborach wymaga edukacji od najmłodszych lat. Nie tylko przekazywania wiedzy, ale też angażowanie młodych ludzi w działania społeczności lokalnych, szkół, klas.

na podst. mat.pras. SWPS

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI