Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
23 lutego 2015 in Psychologia by krzysztof_kosciolek

Depresja, emocje, ciało

Depresja to często opisywany stan „coś ze mną się dzieje niedobrego, ale nie wiem, jak z tego wyjść”. Skąd zatem pojawił się ten stan cierpienia i zarazem braku wyjścia? Przyczyny depresji są bardzo różne, a opracowań na ten temat jest bardzo dużo, postaram się zwrócić uwagę na jeden aspekt – emocji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Kiedy przychodzi do mnie klient z diagnozą depresji, staram się dopytać, jak ją przeżywa, czego doświadcza. Klienci bardzo często przeżywają depresję w różny sposób. Jedni doświadczają uczucia letargu, braku energii czy czują zimno w ciele, inni skarżą się na napady gniewu, wybuchy złości, której źródła nie odnajdują i nie rozumieją. Często łączy ich jednak doświadczenie braku szczęścia, beznadzieja.

Osoby cierpiące na depresję mówią, że przeżywają dezorientację, brak motywacji, smutek, beznadzieję. Według Aleksandra Lowena tym, co wyróżnia depresję od innych stanów emocjonalnych, jest niemożliwość reagowania. Jeżeli jesteśmy przygnębieni, to po zniknięciu przyczyny smutku nasz stan się poprawi. Gdy przeżywamy załamanie, to możemy odzyskać wiarę w siebie i motywację, kiedy sytuacja się zmieni. „Nic nie wywoła reakcji u osoby tkwiącej w depresji. Często to perspektywa przyjemności lub poprawy sytuacji może pogłębić depresję”. Trudno rozróżnić przyczynę od skutku, ale wydaje się, że nieprzeżywanie emocji to zarazem efekt depresji i jedna z dróg do niej.

Zazwyczaj potrafimy rozróżnić emocje; wiemy, kiedy czujemy złość a kiedy czujemy radość. Co najwyżej nie zawsze potrafimy rozpoznać subtelności np. złości i gniewu. Emocje, które przeżywamy, które pobudzają nasze ciało, jesteśmy w stanie umiejscowić w ciele. Dzięki temu możemy wyrazić to, co przeżywamy, czujemy. W depresji uczucia i emocje mogą być zalane smutkiem, nostalgią i przygnębieniem. Odczuwanie ich bywa utrudnione. Zatem wyrażenie ich staje się bardzo trudne czy nawet niemożliwe.

Dlatego tak ważnym elementem zdrowienia w depresji wydają się być emocje. Pozwalanie sobie na nie, wyrażanie ich. Nie jest to prosty zabieg, szczególnie kiedy emocje zostały zepchnięte a ciało pozbawione życia. Dlatego w terapii tak ważną sprawą jest wyczulenie na emocje klientów, powiązanie emocje ze świadomością, jak ich doświadczamy w ciele. Odzyskanie ciała, które decyduje się przeżywać i czuć. W terapii to proces często powolny. Najpierw zaproszenie klienta do przeżywania emocji w gabinecie a później próba przełożenia tego, co jest dostępne w gabinecie na rzeczywistość klienta.

Czy wiesz, jak to jest pozwalać sobie na złość: czuć napinające się mięśnie, przyspieszony oddech, szybsze bicie serca? Czy wiesz, jak to jest pozwalać sobie na smutek: czuć drgającą brodę, łzy spływające ci po policzkach, szloch drgający w klatce piersiowej, silnie pracującej przeponie, falującym brzuchu?

Czy wiesz, jak to jest czuć emocje i pozwalać sobie na nie, uznawać, że każda z nich jest dobra?

Odzyskaj czujące ciało.

Na zdrowie !

Autor jest psychoterapeutą w Tarnowskim Centrum Psychoterapii i Gabinecie Psychoterapii Gestalt w Tarnowie.

Artykuł opublikowany w ramach akcji psychoedukacyjnej RE:akcja w depresji.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI