Zazwyczaj twierdzimy, że chcemy być szczęśliwi, poznać głębszy sens swojego życia, cieszyć się nim, doświadczać spełnienia i miłości. Dlaczego jednak zachowujemy się tak, żeby nie zaznać szczęścia? Warto poznać 14 najpowszechniejszych sposobów autosabotażu.
Pierwsza część tekstu – TUTAJ
Co nie pozwala Ci być szczęśliwym? Zachowując się w ten sposób, prowokujesz negatywne wydarzenia.
8. Ciągła czujność i życie w stanie niepokoju. Optymizm prowadzi tylko do rozczarowania. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby wierzyć, że twoje małżeństwo skończy się rozwodem, twoje dzieci okażą się niewdzięczne a firma, w której pracujesz, zbankrutuje. Poszukaj badań na temat prawdopodobieństwa przydarzania się nieszczęść i skupiaj się na wynikach przez co najmniej godzinę dziennie.
9. Obwinianie rodziców. Miej pełną świadomość, że ich wady, braki i niepowodzenia całkowicie zdeterminowały twoje nieszczęśliwe życie. Zauważaj, że odziedziczyłaś po nich wszystko co najgorsze. A poza tym oni okropnie cię skrzywdzili i nic już nie da się z tym zrobić. Pomyśl w tym kontekście o swojej wrednej nauczycielce od matematyki, która złamała ci karierę, i o swoim pierwszym podłym chłopaku, który uniemożliwił ci szczęśliwe życie w związku. Cierp z tych powodów codziennie.
10. Rezygnacja z przyjemności życia. Czerpanie przyjemności z jedzenia, słuchania muzyki, patrzenia na drzewa jest dla lekkoduchów. Jeśli jakoś przypadkowo ci się to zdarzy, przypomnij sobie od razu, że to przejściowe i nieznaczące przyjemności. Jeśli będziesz chodziła po malowniczej plaży czy robiła coś w tym stylu, myśl o wojnach, chorobach i tym, że przyroda jest dewastowana. Codziennie usuwaj ze swojego życia przyjemności. Wystrzegaj się ich.
11. Zamartwianie się. Dużo czasu spędzaj na koncentrowaniu się na swoich wadach, niedociągnięciach, przeżuwaj swoje problemy, kreśl jak najczarniejsze scenariusze. Promuj jak tylko możesz pesymistyczny pogląd na swoje życie. Ćwicz się w złowieszczych prognozach i podkreślaniu trudności. Usiądź w wygodnym fotelu i poszukaj negatywnych uczuć takich jak: złość, depresja, lęk, nuda. Skoncentruj się na nich przynajmniej przez 15 minut. Przez resztę dnia przechowuj je w głębi swojego umysłu bez względu na to, co robisz .
12. Trzymanie się przeszłości. Gloryfikuj ją, mów jak to kiedyś było fajnie, nie to, co dzisiaj. Tamte szczęśliwe chwile oraz lata już nie wrócą, nie miej czasami jakiejś nadziei. Bądź w pełni tego świadoma i mów to głośno, żeby wszyscy wiedzieli, jaka jesteś nieszczęśliwa i będziesz nieszczęśliwa. Ewentualnie możesz przeszłość malować w czarnych barwach, bo zawsze było źle i zawsze tak już będzie. Absolutnie nie żyj chwilą i nie projektuj szczęśliwej przyszłości. To zabronione. Zrób listę najważniejszych złych wspomnień i utrwalaj je w umyśle. Przynajmniej raz w tygodniu opowiedz komuś o swoim straszliwym dzieciństwie.
13. Wiązanie się z toksycznym partnerem. Zakochaj się w jakimś kobieciarzu, hazardziście, socjopacie, narcyzie, względnie syneczku mamusi albo brutalu seksoholiku. I podejmij decyzję, że go zmienisz. Wierz mocno, że tego dokonasz, nawet jeśli fakty temu przeczą. Nie odpuszczaj.
14. Nadmierny krytycyzm.Wobec wszystkich i wszystkiego. To nie takie trudne, można dojść do wprawy. Koleżanka z pracy? Ma brzydką czapkę. Mąż? Mało zarabia. Szef? Karierowicz. Pogoda? Zbyt wilgotno. Ktoś chce cię poczęstować jajkiem? Powiedz, że jajek nie lubisz i są niezdrowe. Generalnie okazuj niechęć i niezadowolenie. Na bieżąco twórz listę rzeczy ludzi oraz sytuacji, które można miażdżąco skrytykować. Ćwicz się w tym codziennie.