Typy osobowości w pracy

fot.123rf

Biuro to przestrzeń, w której spotykają się różne charaktery, osobowości i nawyki. Jak wytrzymać z kimś, kto ma zupełnie inny temperament? A może nakłonić drugą osobę do zmiany irytujących przyzwyczajeń?
Beata jest wykończona zachowaniami koleżanki, z którą siedzi praktycznie biurko w biurko: Agnieszka ma zwyczaj głośno rozmawiać przez telefon, a kiedy odłoży słuchawkę, nie mniej donośnym tonem informuje otoczenie, które wcale nie jest ciekawe tych rewelacji, co jest nie tak z jej klientami czy kontrahentami.

reklama

Julia z kolei nie może wytrzymać towarzystwa Marcina, któremu w pracy bardzo dużo czasu zajmuje działalność z pracą niewiele mająca wspólnego: wyszukiwanie dzwonków do telefonu i głośne ich testowanie, puszczanie na cały regulator muzyki z YouTube („Posłuchajcie – fajne, prawda?”) oraz komentowanie tego, co robią inni.

Jak się okazuje, z tak błahego powodu jak dzielenie pokoju z irytującym kolegą ludzie przechodzą załamania nerwowe, mają wybuchy agresji, a nawet rzucają pracę z dnia na dzień. Większość z nas spędza w biurze średnio 7–8 godzin dziennie – ta aktywność jest więc dominująca w naszym tygodniowym kalendarzu. A jeżeli ten czas wiąże się z dyskomfortem – jego wpływ odciska się olbrzymim piętnem na naszym dobrostanie psychicznym.

Choleryk kontra neurotyk

Trudno oczekiwać, że zawsze będziemy mieli do czynienia z ludźmi o podobnym temperamencie, usposobieniu czy rytmie dnia. Nie jesteśmy klonami – mamy różne osobowości, zalety, zdolności, przyzwyczajenia i wady. I to jest wspaniałe! Nie da się jednak funkcjonować w zbiorowości bez wzajemnego dostosowania się do siebie. I to słowo „wzajemne” jest kluczem do najlepszego rozwiązania.

Aby wprowadzić jakąkolwiek zmianę, trzeba najpierw wyjść poza swoje „ja”. Tym, którzy nigdy nie podnoszą głosu (co wynika po prostu z ich wrodzonego temperamentu, a nie żmudnego treningu umiejętności), nie mieści się zazwyczaj w głowie, że ktoś inny może wrzeszczeć, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Jednak wielu choleryków tak funkcjonuje – rozkręcając się pod wpływem emocji, bezwiednie podnosząc głos. Jeśli w ich polu rażenia znajdzie się osoba ze skłonnościami neurotycznymi, przewrażliwiona na tle swoich emocji, obawiająca się konfliktów i konfrontacji – sytuacja bywa patowa. Mówi się, że psychotyk jest absolutnie przekonany, iż dwa plus dwa to pięć, i będzie uparcie bronił swojej tezy, natomiast neurotyk dobrze wie, że dwa plus dwa to cztery, ale obawia się, że może nie mieć racji, więc nie staje do pojedynku, pozostając w pozycji męczennika.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »