Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Typy osobowości w pracy

fot.123rf
1 czerwca 2016 in Psychologia by Ewa-Mazul
Biuro to przestrzeń, w której spotykają się różne charaktery, osobowości i nawyki. Jak wytrzymać z kimś, kto ma zupełnie inny temperament? A może nakłonić drugą osobę do zmiany irytujących przyzwyczajeń?

Beata jest wykończona zachowaniami koleżanki, z którą siedzi praktycznie biurko w biurko: Agnieszka ma zwyczaj głośno rozmawiać przez telefon, a kiedy odłoży słuchawkę, nie mniej donośnym tonem informuje otoczenie, które wcale nie jest ciekawe tych rewelacji, co jest nie tak z jej klientami czy kontrahentami.

Julia z kolei nie może wytrzymać towarzystwa Marcina, któremu w pracy bardzo dużo czasu zajmuje działalność z pracą niewiele mająca wspólnego: wyszukiwanie dzwonków do telefonu i głośne ich testowanie, puszczanie na cały regulator muzyki z YouTube („Posłuchajcie – fajne, prawda?”) oraz komentowanie tego, co robią inni.

Jak się okazuje, z tak błahego powodu jak dzielenie pokoju z irytującym kolegą ludzie przechodzą załamania nerwowe, mają wybuchy agresji, a nawet rzucają pracę z dnia na dzień. Większość z nas spędza w biurze średnio 7–8 godzin dziennie – ta aktywność jest więc dominująca w naszym tygodniowym kalendarzu. A jeżeli ten czas wiąże się z dyskomfortem – jego wpływ odciska się olbrzymim piętnem na naszym dobrostanie psychicznym.

Choleryk kontra neurotyk

Trudno oczekiwać, że zawsze będziemy mieli do czynienia z ludźmi o podobnym temperamencie, usposobieniu czy rytmie dnia. Nie jesteśmy klonami – mamy różne osobowości, zalety, zdolności, przyzwyczajenia i wady. I to jest wspaniałe! Nie da się jednak funkcjonować w zbiorowości bez wzajemnego dostosowania się do siebie. I to słowo „wzajemne” jest kluczem do najlepszego rozwiązania.

Aby wprowadzić jakąkolwiek zmianę, trzeba najpierw wyjść poza swoje „ja”. Tym, którzy nigdy nie podnoszą głosu (co wynika po prostu z ich wrodzonego temperamentu, a nie żmudnego treningu umiejętności), nie mieści się zazwyczaj w głowie, że ktoś inny może wrzeszczeć, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Jednak wielu choleryków tak funkcjonuje – rozkręcając się pod wpływem emocji, bezwiednie podnosząc głos. Jeśli w ich polu rażenia znajdzie się osoba ze skłonnościami neurotycznymi, przewrażliwiona na tle swoich emocji, obawiająca się konfliktów i konfrontacji – sytuacja bywa patowa. Mówi się, że psychotyk jest absolutnie przekonany, iż dwa plus dwa to pięć, i będzie uparcie bronił swojej tezy, natomiast neurotyk dobrze wie, że dwa plus dwa to cztery, ale obawia się, że może nie mieć racji, więc nie staje do pojedynku, pozostając w pozycji męczennika.

Strony: 1 2 3


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI