Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Typy osobowości w pracy

fot.123rf
1 czerwca 2016 in Psychologia by Ewa-Mazul
Biuro to przestrzeń, w której spotykają się różne charaktery, osobowości i nawyki. Jak wytrzymać z kimś, kto ma zupełnie inny temperament? A może nakłonić drugą osobę do zmiany irytujących przyzwyczajeń?

Beata jest wykończona zachowaniami koleżanki, z którą siedzi praktycznie biurko w biurko: Agnieszka ma zwyczaj głośno rozmawiać przez telefon, a kiedy odłoży słuchawkę, nie mniej donośnym tonem informuje otoczenie, które wcale nie jest ciekawe tych rewelacji, co jest nie tak z jej klientami czy kontrahentami.

Julia z kolei nie może wytrzymać towarzystwa Marcina, któremu w pracy bardzo dużo czasu zajmuje działalność z pracą niewiele mająca wspólnego: wyszukiwanie dzwonków do telefonu i głośne ich testowanie, puszczanie na cały regulator muzyki z YouTube („Posłuchajcie – fajne, prawda?”) oraz komentowanie tego, co robią inni.

Jak się okazuje, z tak błahego powodu jak dzielenie pokoju z irytującym kolegą ludzie przechodzą załamania nerwowe, mają wybuchy agresji, a nawet rzucają pracę z dnia na dzień. Większość z nas spędza w biurze średnio 7–8 godzin dziennie – ta aktywność jest więc dominująca w naszym tygodniowym kalendarzu. A jeżeli ten czas wiąże się z dyskomfortem – jego wpływ odciska się olbrzymim piętnem na naszym dobrostanie psychicznym.

Choleryk kontra neurotyk

Trudno oczekiwać, że zawsze będziemy mieli do czynienia z ludźmi o podobnym temperamencie, usposobieniu czy rytmie dnia. Nie jesteśmy klonami – mamy różne osobowości, zalety, zdolności, przyzwyczajenia i wady. I to jest wspaniałe! Nie da się jednak funkcjonować w zbiorowości bez wzajemnego dostosowania się do siebie. I to słowo „wzajemne” jest kluczem do najlepszego rozwiązania.

Aby wprowadzić jakąkolwiek zmianę, trzeba najpierw wyjść poza swoje „ja”. Tym, którzy nigdy nie podnoszą głosu (co wynika po prostu z ich wrodzonego temperamentu, a nie żmudnego treningu umiejętności), nie mieści się zazwyczaj w głowie, że ktoś inny może wrzeszczeć, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Jednak wielu choleryków tak funkcjonuje – rozkręcając się pod wpływem emocji, bezwiednie podnosząc głos. Jeśli w ich polu rażenia znajdzie się osoba ze skłonnościami neurotycznymi, przewrażliwiona na tle swoich emocji, obawiająca się konfliktów i konfrontacji – sytuacja bywa patowa. Mówi się, że psychotyk jest absolutnie przekonany, iż dwa plus dwa to pięć, i będzie uparcie bronił swojej tezy, natomiast neurotyk dobrze wie, że dwa plus dwa to cztery, ale obawia się, że może nie mieć racji, więc nie staje do pojedynku, pozostając w pozycji męczennika.

Strony: 1 2 3


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI