1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Ekstrawertyk czy introwertyk – jaki typ osobowości ma każdy znak zodiaku?

Ekstrawertyk czy introwertyk – jaki typ osobowości ma każdy znak zodiaku?

Sprawdź, które znaki zodiaku są bardziej introwertykami, a które ekstrawertykami. (Ilustracja: iStock)
Sprawdź, które znaki zodiaku są bardziej introwertykami, a które ekstrawertykami. (Ilustracja: iStock)
Koziorożcowi ludzie właściwie nie są potrzebni, natomiast Waga, Bliźnięta czy Lew nie wyobrażają sobie życia w samotni i w pojedynkę. Ryby i Rak, preferując bliskie relacje, potrzebują od czasu do czasu odosobnienia, a Skorpion bywa zarówno introwertykiem, jak i ekstrawertykiem.

Podział ludzi na ekstrawertyków i introwertyków spopularyzował w latach 20. XX wieku Carl Gustaw Jung – szwajcarski psychiatra i twórca psychologii głębi. Kreśląc sylwetki psychologiczne tych dwóch typów osobowości, za decydujący czynnik uznał miejsce, skąd człowiek czerpie energię i gdzie ją kieruje. Dla introwertyków to źródło bije w ich wewnętrznym świecie, a dla ekstrawertyków odwrotnie – punktem odniesienie jest świat zewnętrzny. Dlatego pierwsi koncentrują się na swoich emocjach, myślach i przeżyciach, a drudzy – na interakcji z innymi. Każdy z nas ma w sobie cechy zarówno introwertyczne, jak i ekstrawertyczne, ale bliżej nam do jednego z tych biegunów.

Znaki zodiaku od najmniej do najbardziej ekstrawertycznych

Koziorożec

Jest ambitny, zdeterminowany i tak skoncentrowany na swoich celach, że obecność innych ludzi go rozprasza. Nie są mu potrzebni, aby czuł się zmotywowany i pełen energii do działania. Lubi mieć poczucie kontroli i tylko sobie ufa, więc sam planuje swój grafik i organizuje pracę nad projektami. Często bierze na siebie duże wyzwania i obciążające obowiązki, które wymagają zaangażowania. Nie starcza mu już energii, żeby poświęcać ją na sprawy relacyjne. Dla niego liczy się przede wszystkim produktywność. Może być dobrym graczem zespołowym, jeśli wie, że ta współpraca doprowadzi go do sukcesu. Wtedy można liczyć na jego lojalność, ale nie otwartość. Jest oddany swojej rodzinie.

Ryby

Są bardzo wrażliwe, a ich kreatywność rozkwita w samotności, ciszy i spokoju. Ryby są często głębokimi myślicielami, którzy wolą obserwować otoczenie z dystansu, niż być w centrum uwagi. Uwielbiają zatapiać się w refleksjach i dryfować w obłokach marzeń. W towarzystwie sprawiają wrażenie nieśmiałych i trochę nieobecnych, ale są doskonałymi rozmówcami, którzy angażują się w sensowne tematy. Ukazują wtedy zupełnie inną perspektywę niż większość ludzi, bo na świat patrzą subiektywnie i z duchowego poziomu. Są ciche, ale roztaczają aurę emanującą empatią i ciepłem. Kierując się silną intuicją, otaczają się niewielkim gronem bliskich osób, wobec których są oddane.

Wodnik

Jest bardzo niezależny – ta cecha najlepiej go określa, co zakłada, że może być sam. I rzeczywiście – Wodnik niczym tlenu potrzebuje okresów samotnictwa. Nie w jego stylu jest brylować w towarzystwie, ale ważne są da niego grupy przyjaciół. Bo Wodnik rozwija się, mając kontakt z innymi ludźmi. Najbardziej zależy mu na rozwoju intelektualnym – jest ciekawy świata i otwarty na idee humanitarne. Lubi kwestionować konwencjonalne podejście, jest odkrywczy i dąży do tego, żeby zaprowadzać w świecie pozytywne zmiany. Kiedy naładuje akumulatory w izolacji, szuka interakcji społecznych, żeby uzyskać feedback swoich niecodziennych nonkonformistycznych pomysłów.

Byk

Ma w sobie urok uprzejmości, jest gościnny i uwielbia biesiadować, ale tylko w gronie bliskich osób, którym ufa. To ich zaprasza do swojego domu, który jest jego królestwem. Na swoim terytorium Byk jest hojny, potrafi wesprzeć, gdy bliski mu człowiek jest w potrzebie. Można też liczyć na jego lojalność i zaangażowanie. Kiedy chce komuś zaimponować, potrafi się pokazać się z bardzo atrakcyjnej strony, nigdy jednak nie jest duszą towarzystwa. Potrzebuje czasu sam na sam, najlepiej tylko w otoczeniu natury. Komfortowo odpoczywa mu się we własnym ogrodzie lub na działce.

Panna

Nie jest przesadnie ekstrawertyczna, ale z pewnością nie jest zamknięta w sobie czy samotnicza. Wyróżnia ją inteligencja, której Panna lubi doświadczać w interakcji z innymi. Jest rozmowna, chce wiedzieć, co ktoś inny myśli i jak się zapatruje na dany problem. Zawsze szuka optymalnego rozwiązania i innych pespektyw. Panna na początku znajomości może sprawiać wrażenie powściągliwej i nieco chłodnej, a to dlatego, że zwraca uwagę na szczegóły i potrzebuje wszystko przeanalizować, zanim się zaangażuje. Ma w sobie gen perfekcjonistki, ale też pewność siebie – dlatego nie boi się krytyki czy konfrontacji. Potrafi docenić racjonalne argumenty i otwarty umysł. W życiu prywatnym – jeśli nie znajdzie partnera na swoim wyśrubowanym poziomie – wybiera życie w pojedynkę. Powód? Jest wybredna.

Rak

Jest mocno zorientowany na ludzi, ale na tych, którzy są mu bliscy emocjonalnie. „Stado” Raka to rodzina i przyjaciele, wśród których czuje się bezpiecznie ze swoją wrażliwą naturą. Jest znany z opiekuńczości, uważności na drugą stronę i tego, że jest świetnym słuchaczem, bo potrafi współodczuwać. Zawsze stara się, żeby inni ludzie w jego towarzystwie czuli się komfortowo. Przy tym Rak dość często bywa cichy i wycofany i potrzebuje czasu w odosobnieniu, żeby odetchnąć – rola tego, który empatycznie wspiera, jest dość wyczerpująca.

Skorpion

Ma magnetyczną obecność, która przyciąga ludzi. Może być zarówno ekstrawertykiem, jak i introwertykiem – w zależności od tego, czego w danym momencie potrzebuje i w jakim jest nastroju. Jest tajemniczy, co przybliża go do introwertyzmu, ale jego intensywność popycha go w stronę ekstremalnych doznań i zachowań. Na początku żaden Skorpion nie zdradzi zbyt wiele, będzie trzymał dystans, ale kiedy pozna i zaufa – odda się cały. Odznacza się głębokim zrozumieniem otaczających go ludzi. Partner jest dla niego najważniejszy.

Waga

Ma niesamowitą zdolność znajdowania wspólnego języka niemal z każdym. Nie wyobraża sobie życia bez towarzystwa innych ludzi i ciągłego nawiązywania kontaktów – co robi z wrodzonym sobie wdziękiem i wprawą. Uwielbia poznawać tych wszystkich, którzy podzielają jej zainteresowania i cenią sobie komfort życia. Wprost kocha wydarzenia kulturalne, które gromadzą grupy wyrafinowanych koneserów – tam można ją spotkać z kieliszkiem szampana w ręku. Jeśli chodzi o intymne relacje, Wagi uwielbiają być adorowane. Zrobią wszystko, żeby pożycie układało się spokojnie i harmonijnie. Są kochliwe, ale nie przepadają za emocjonalną wylewnością i nie robią dramatów.

Baran

Odważny, energiczny i entuzjastyczny. Bez trudu nawiązuje nowe kontakty i otacza się ludźmi, żeby było ciekawie i żeby się na ich tle wyróżnić oraz z nimi wygrać. Jest urodzonym przywódcą, który stawia na swoim – wie, jak osiągać cele i jak do mety poprowadzić innych. Nie ogląda się za nimi, ale ma charyzmę, dzięki której i tak za nim idą. Zaraża energią do działania. Jego żywiołem jest akcja, dlatego zalicza się do ekstrawertyków, którzy nie tolerują nudy i stagnacji. Baran zajmuje miejsce w centrum uwagi, jeśli jest w szerszym gronie, ale i w związku chce grać pierwsze skrzypce. Jeśli jest skoncentrowany na celu, który chce osiągnąć sam, bez trudu to zrobi.

Strzelec

Największy imprezowicz zodiaku – wesoły, głośny, spontaniczny. Nieustannie poszukuje okazji, żeby się zabawić, i je znajduje. Przy nim nie można się nudzić. Jest żądny przygód, uwielbia poznawać świat i doświadczać nowych rzeczy. Przy tym jest bardzo niezależny. W związku musi mieć dużo przestrzeni dla siebie, ale nie po to, żeby rozmyślać w samotni, tylko samodzielnie szukać wiatru w polu. Strzelec potrzebuje mieć wiele opcji do wyboru, żeby być naprawdę szczęśliwym, co sprawia, że jest ekstrawertykiem.

Lew

Świetnie czuje się na każdym piedestale otoczony wianuszkiem wielbicieli. Wyróżniają go: pasja, pewność siebie i hojność. Bez ludzi traci zapał i entuzjazm, a rozkwita w sytuacjach społecznych. Wśród innych potwierdza swoje poczucie własnej wartości. Zaraża swoim uwielbieniem życia i rozmachem, z którym działa. Dlatego właśnie ludzie lgną do Lwa i wybierają go na swojego przywódcę, doradcę i pocieszyciela. Jeśli chodzi o miłość i inne bliskie relacje, jest otwarty, szczery, nie boi się bliskości i zaangażowania. Będąc z nim, trzeba mieć na uwadze, że długo nie posiedzi w domu, a jeśli mu się zdarzy – zaprosi gości.

Bliźnięta

Podszyte wiatrem ciągle są w ruchu. Ciekawskie, poszukujące nowych podniet, miejsc, doznań, ludzi. Zawsze gotowe do tego, żeby z kimś nawiązać interakcję – porozmawiać, wymienić się informacjami i poplotkować. Są niezwykle towarzyskie i lubią wymieniać się swoimi pomysłami i inspiracjami z innymi. Bliźnięta mogą być czasami nieco rozproszone, bo przeskakują z jednego tematu na drugi, ale ich entuzjazm i energia udzielają się innym. Lubią zmiany i podekscytowanie. Często nie są w stanie zaangażować się w długoterminowe związki. Nie można powiedzieć, że są zainteresowane światem uczuć drugiego człowieka. Swoim zresztą również, dlatego nie wytrzymują długo w jednym miejscu.

Zapisy na sesje astrologiczne: sesjeastrologia.com
Astrologiczne aktualności na IG: @sesjeastrologia

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze