Ten typ tak ma – jakim typem osobowości jesteś? Część 1

Jakim typem osobowości jesteś?
123rf.com

Dlaczego myślisz, zachowujesz się i reagujesz właśnie w taki, a nie inny sposób? Co jest dla ciebie ważne w relacjach, w pracy? Dlaczego pewne rzeczy cię cieszą, a inne denerwują? Poznaj klasyfikację, która pomoże ci odpowiedzieć na te pytania i określić twój własny wzór osobowości.
Przychodzisz na świat z określonym zestawem genów i predyspozycji. To twój potencjał. Z biegiem czasu nabierasz życiowego doświadczenia, kształtuje cię rodzina, środowisko, kultura, znajomi – i z gliny tworzy się człowiek. Niepowtarzalny, unikalny. Ty. Ze swoimi dobrymi i złymi cechami, swoim wyjątkowym sposobem odczuwania i patrzenia na świat. Ze swoimi talentami i ograniczeniami. Człowiek, który wie, co dla niego jest dobre i czego chce od życia. Wystarczy tylko dotrzeć do tej wewnętrznej mądrości.

Psychologowie John M. Oldham oraz Lois B. Morris postanowili ułatwić nam zadanie. Zebrali i opisali 14 ludzkich typów, opartych na klasyfikacji zaburzeń osobowości, podanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. – Osobowość jest jak talia kart – piszą w książce „Twój psychologiczny autoportret”. – Karty są rozdawane w chwili poczęcia, a doświadczenia życiowe decydują o tym, które z nich zostaną wyłożone na stół, a zatem, jaka będzie twoja rzeczywista natura.

Zwykle dominuje w nas jeden lub dwa typy osobowości, ale każdy ma domieszkę także kilku dodatkowych. Przeczytaj ich charakterystykę i zastanów się, do którego ci najbliżej.

Perfekcjonista. Typ Sumienny

Masz silne zasady moralne, jesteś lojalna wobec rodziny, przyjaciół, przełożonych i spraw, których się podjęłaś? Zdarza ci się zabierać służbowego laptopa nawet na wakacje i zadręczać się niedokończonym projektem? Jeśli na każde z tych pytań odpowiedziałaś: „tak”, w twoim wzorze osobowości dominuje Sumienność. Biografie osób tego typu charakteryzuje ciężka praca i dążenie do celu. Nie rzucasz słów na wiatr i zawsze robisz to, co do ciebie należy. Nie cierpisz niedoróbek i niedociągnięć w żadnej strefie życia. Trzymasz się twardo swoich przekonań i poglądów, a czyjś sprzeciw tylko wzmacnia twój upór. Lubisz mieć wokół siebie porządek, jesteś dobrą organizatorką, co miesiąc odkładasz określoną sumę na konto oszczędnościowe. Dalekie ci są dzikie ekscesy i bezsensowne ryzyko. Lubisz chomikować różne przedmioty, zapasy, niczego nie wyrzucasz – bo przecież „jeszcze się może przydać”. Kluczową sferą w twoim życiu jest praca. To tu wspinasz się na prawdziwe wyżyny. Jesteś kompetentna, zorganizowana i dokładna. Na emeryturę prawdopodobnie odejdziesz nie w wieku 67, ale nawet 75 lat, bo tak lubisz swoją pracę. Mylą się ci, którzy myślą, że trzeba ci współczuć, bo urabiasz się po łokcie. Ty kochasz wyzwania! Osiągasz sukces dzięki staroświeckiej pilnej i rzetelnej pracy. Jako przełożona możesz mieć jednak problemy z podejmowaniem szybkich decyzji, bo zbytnio skupiasz się na szczegółach.

Lubisz udzielać rad innym, a słowo, które najczęściej występuje w twoim słowniku, to „powinnam”. Kierujesz się głównie rozsądkiem, rzadko poddajesz się chwilowym emocjom, kaprysom czy zachciankom. Niechętnie wyrażasz uczucia, dlatego otoczenie może postrzegać cię jako suchą czy zimną. Rzadko zdajesz się na intuicję czy przeczucie. Zamartwiasz się byle czym i jesteś podatna na stres. Potrafisz być jednak wspaniałą żoną, matką i przyjaciółką. Cenisz sobie bliskie związki z ludźmi i zwykle otaczasz się wąskim gronem wypróbowanych przyjaciół. Lubisz towarzystwo, ale zachowujesz emocjonalny dystans. Choć darzysz uczuciem, wyznanie: „kocham cię” z trudem przechodzi ci przez gardło.