Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123Rf.com
123Rf.com

Astma u dziecka

Astma może pojawić się w dowolnym wieku, ale w większości przypadków (do 80 proc.) choroba ta zaczyna się w dzieciństwie. W pierwszym okresie życia częściej na astmę chorują chłopcy niż dziewczynki, zaś w grupie dzieci starszych, po dwunastym roku życia proporcje się odwracają.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zdarzają się przypadki, że na astmę chorują nawet kilkumiesięczne niemowlęta, niestety objawy często są mylone z wirusową infekcją. Rozpoznanie tej choroby na tak wczesnym etapie sprawia pediatrom wielki problem. Dzieje się tak, gdyż małe dziecko nie jest w stanie wykonać prawidłowo badań diagnostycznych.

Astma to choroba najszybciej szerząca się wśród dzieci w ostatnich czasach. Lekarze uważają, że przyczyn jest kilka. Wiele wskazuje na genetyczne pochodzenie tej choroby, jeśli któreś z rodziców ma astmę, dziecko ma ponad dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na astmę niż to, którego rodzice są zdrowi. Alergie w rodzinie są kolejnym czynnikiem sprzyjającym: katar sienny czy egzema zwiększają ryzyko wystąpienia astmy.

Astma może zaczynać się niewinnie – od kataru siennego. Następnie choroba obejmuje środkowe drogi oddechowe, po czym reakcja sięga do najdalszych zakątków płuc, najdrobniejszych kanalików oddechowych.

Na liście sprawców astmy są także zwykłe wirusy RSV. To główni winowajcy sezonowego kataru i kaszlu u dzieci. Wirusy RSV powodują również zapalenie oskrzelików u niemowląt. Okazuje się, że na sto niemowląt, które przechodziły tę chorobę, jedna trzecia cierpi na astmę w wieku szkolnym. Dlatego lekarze uważają, że zapalenie oskrzelików przygotowuje tkankę płucną do tej ciężkiej choroby.

Astma jest chorobą przewlekłą, ale dobrze leczona nie przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia. Tylko jeden na dwudziestu chorych ma kłopoty z kontrolowaniem astmy. Lekarze nie do końca potrafią wyjaśnić dlaczego się tak dzieje – być może mają oni bardzo wrażliwy system immunologiczny, albo są bardziej podatni na skutki uboczne leków i trudno im je stosować przez dłuższy czas.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI