Badania noworodka w szpitalu

123rf.com

Przez pierwsze trzy doby swojego życia nowy człowiek zdobywa punkty, zdaje testy i musi przejść wiele badań. Warto, by jego rodzice wiedzieli jakie badania czekają noworodka w szpitalu.

Zobacz także: Pielęgnacja paznokci

  1. Pierwsza minuta życia i już pierwszy test – ocena w skali Apgar, która pozwala szybko sprawdzić jak dziecko radzi sobie po przyjściu na świat. Test powtarzany jest w piątej i dziesiątej minucie. Malec zbiera punkty za: pracę serca, oddychanie, zabarwienie skóry, napięcie mięśni i odruch obronny przy wsuwaniu cewnika do nosa. Za każdą z nich może dostać po dwa punkty. Jeśli dziecko zdobędzie od 7 do 10 punktów jego stan określa się jako dobry. Ocena między 4 a 6 punktami oznacza stan średni, który wymaga obserwacji i czasem nawet podania tlenu. Mniej punktów to stan ciężki, który może oznaczać czasowe niedotlenienie, wady rozwojowe, trudny poród. Może on jednak poprawiać z minuty na minutę dlatego ocenę przeprowadza się kilkakrotnie.
  1. Krótko po porodzie ktoś z personelu oczyszcza buzię i oczy dziecka ze śluzu. Jeśli wody płodowe są zielone natychmiast po przyjściu dziecka na świat maluch ma odsysany płyn z buzi i noska (jeszcze przed położeniem go mamie na brzuchu). Zanim noworodek rozstanie się z mamą położna zakłada mu dwie opaski identyfikacyjne (na rączce i nóżce) z nazwiskiem mamy oraz datą i godziną narodzin.
  1. Po pierwszym przytulaniu młody człowiek zostaje zabrany na badanie, w trakcie którego zostanie zważony i zmierzony. Zwykle wydarzeniu temu towarzyszy wtedy tata, a mama w tym czasie odpoczywa po trudach porodu. Pielęgniarka lub położna obmywa wtedy dziecko, opatruje kikuta pępowiny, ubiera.
  1. Po dwóch godzinach (to zależy od zwyczajów panujących w szpitalu) mama i dziecko przenoszeni są z oddziału porodowego na noworodkowy. Kobietą opiekuje się tam ginekolog położnik, maluchem neonatolog. W pierwszej dobie noworodek zostaje zaszczepiony przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeśli ma poporodowe wybroczyny podaje mu się w zastrzyku witaminę K. Każdego dnia waszego pobytu w szpitalu dziecko bada pediatra. Między innymi obserwuje odruchy, kontroluje stawy biodrowe, sprawdza wagę.
  1. Każdy noworodek w pierwszych dobach traci na wadze do 10 proc., a wcześniaki nawet 15. Spadek ten jest normalny i wynika z tego że dziecko robi pierwszą kupkę (smółkę), wydala mocz, poci się, a je jeszcze mało.