Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
17 października 2014 in onkologia, Seks by redakcja

Seks w chorobie nowotworowej

Rekordziści nie uprawiali seksu nawet dwa lata od zakończenia leczenia onkologicznego – wynika z badań* przeprowadzonych na zlecenie poznańskiej fundacji „Ludzie dla ludzi” i Axa Życie. Chorzy nie wiedzą, kiedy po operacji rozpocząć współżycie ani jak leczenie może wpływać na libido. Zadręczają siebie i partnerów. Seksualność pacjenta w polskiej onkologii w zasadzie nie istnieje. Lekarze nie inicjują rozmów o seksie, a chorzy boją się lub wstydzą zapytać.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

„W obiegu publicznym o raku mówimy niemal wyłącznie w kategoriach ostatecznych. Jakby przestawały istnieć seks, praca, konieczność utrzymania rodziny, zapłacenia rachunków” – mówi onkolog dr Dariusz Godlewski, specjalista zdrowia publicznego. „Choroba odbiera pewność siebie, niszczy pozytywną samoocenę, wpływa na fizyczność i nastrój. Ale przecież, na każdym etapie choroby czułość, bliskość partnera są ważne, często bardziej niż zwykle”.

Po zabiegach amputacji piersi, narządów rodnych, po operacji prostaty czy jelita, pacjenci nie tracą chęci ani możliwości uprawiania seksu. Często jednak nie wiedzą, jak zacząć, jak w nowych warunkach osiągnąć satysfakcję. Spadek libido, kłopoty z erekcją, bolesność przy stosunku, zniszczone chemią śluzówki, wrażliwa skóra po chemio- bądź radioterapii – przeważnie to przejściowe kłopoty. Tymczasem pacjenci albo w ogóle nie podejmują współżycia albo, po bolesnych doświadczeniach, unikają seksu. Lekarze onkolodzy, skoncentrowani na leczeniu, rzadko inicjują rozmowy o wpływie terapii na życie seksualne chorych. Wizyty kontrolne trwają krótko, chorzy w stresie, lekarze w pośpiechu – to nie są okoliczności sprzyjające rozmowom o emocjach, o życiu intymnym.

Lekarz mi życie uratował, to jak go tu pytać o przyjemności? Chorzy więc nie pytają. Efekt jest taki, że spora grupa osób, nawet po zakończeniu leczenia nie ma odwagi rozpocząć współżycia ze stałym partnerem lub zakochać się. Niski poziom świadomości seksualnej w Polsce nie pomaga w przełamaniu impasu. Pacjent, chory, może nawet nieuleczalnie, i seks – to temat tabu.

Ja nie wiem, kiedy mogę. (…) W listopadzie byłam operowana. Rok się nie kochaliśmy. Człowiek już tęskni za tym przytulaniem, za tym wszystkim… – mówi jedna z pacjentek. Chorzy w takich sytuacjach szukają pomocy w Internecie, gdzie mogą porozmawiać z innymi chorymi na temat współżycia, na temat reakcji organizmu, bólu, ewentualnych ograniczeń oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Polskie procedury leczenia pomijają ten aspekt zdrowia, stąd wiele pytań i wątpliwości chorych przez lata pozostaje bez odpowiedzi. Tymczasem często, do pełnej satysfakcji wystarczy dłuższa gra wstępna, użycie żelu nawilżającego lub zmiana pozycji. Nawet w przypadku trwałych okaleczeń osiągnięcie satysfakcji jest możliwe.

Warto nie bać się, nie wstydzić i pytać lekarzy. Seks jest jedną z ważniejszych sfer życia i choroba nie powinna nam odbierać bliskości z partnerem i radości z niej płynącej – mówi dr Małgorzata Adamczak, psycholog z Fundacji „Ludzie dla ludzi”, współautorka poradnika dot. seksu w chorobie nowotworowej, dostępnego na stronie www.policzmysie.pl

* Badanie „Choroba nowotworowa – doświadczenia pacjentów” zostało przeprowadzone latem 2014 roku na  zlecenie Fundacji Społecznej „Ludzie dla Ludzi” i Axa Życie. W 14 dyskusjach grupowych na terenie całego kraju  wzięło udział 125 osób w trakcie lub krótko po zakończeniu leczenia onkologicznego/ mat.pras.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI