Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi
123rf.com

Rekonstrukcja piersi to zabieg o niebywałym znaczeniu dla kobiety, która utraciła tak widoczną część siebie. Utrata piersi jest jak utrata kawałka duszy. Na szczęście odtworzenie utraconej piersi jest możliwe – nawet, jeśli jest się długo po operacji.

Rekonstrukcja piersi
123rf.com

Najkorzystniejszym momentem jest jednak moment samej operacji, gdy jednocześnie usuwa się tkankę zajętą i zagrożoną nowotworem, a następnie z tkanki pobranej z okolic pleców lub brzucha odtwarza się pierś. Efekt kosmetyczny po takiej operacji jest znacznie lepszy, jak również psychologiczne poczucie okaleczenia jest mniejsze.

Jednak nie u wszystkich kobiet jest możliwe przeprowadzenie zabiegu rekonstrukcji piersi – decyzję o tym podejmuje lekarz, który kieruje się przede wszystkim zdrowiem fizycznym pacjentki.

Protezy zewnętrzne

NFZ oferuje kobietom możliwość otrzymania podstawowej protezy piersi – nie jest jednak ona wewnętrzna. Po złożeniu wniosku otrzymują one protezę, której limit cenowy ustanowiony jest przez państwo.

Protezy można nabyć w każdym sklepie ze sprzętem medycznym, przy szpitalach onkologicznych. Istnieje wiele rodzajów protez – zarówno umożliwiających całkowite wypełnienie piersi, jak i wyrównanie powierzchni piersi po zabiegu częściowego usunięcia tkanki. Taką protezę można nosić przez całą dobę, a nawet w niej spać. I choć poprawia ona samopoczucie, związane z wyglądem zewnętrznym, wiele kobiet czuje, że jest to ciało obce.

Zabieg rekonstrukcji piersi

Istnieje wiele możliwości rekonstrukcji piersi – za pomocą endoprotez, tkanek własnych, ekspanderów lub ich kombinacji. Niezależnie od wyboru metody, są niezastąpionym środkiem na problemy psychologiczne pacjentki po mastektomii.

Jeśli decydujemy się na rekonstrukcję z tkanek własnych, należy liczyć się z tym, że w miejscach ich pobrania będziemy mieć niewielkie blizny – na brzuchu, plecach. Zazwyczaj stosuje się również endoprotezy, by nadać piersi wypukłość i kształt. Taka pierś jest bardziej naturalna w odczuciu pacjentek.

Innym sposobem jest całkowite wypełnienie piersi protezą. Zazwyczaj zabieg przebiega dwuetapowo, z czego pierwszy etap polega na umieszczeniu pod skórą ekspandera, który rozciągnie skórę stopniowo przez kilka tygodni, aż do uzyskania przestrzeni, którą można wypełnić protezą.

Czytaj także: Badaj swoje piersi