fbpx

Rekonstrukcja piersi

Rekonstrukcja piersi
123rf.com

Rekonstrukcja piersi to zabieg o niebywałym znaczeniu dla kobiety, która utraciła tak widoczną część siebie. Utrata piersi jest jak utrata kawałka duszy. Na szczęście odtworzenie utraconej piersi jest możliwe – nawet, jeśli jest się długo po operacji.

Rekonstrukcja piersi
123rf.com

Najkorzystniejszym momentem jest jednak moment samej operacji, gdy jednocześnie usuwa się tkankę zajętą i zagrożoną nowotworem, a następnie z tkanki pobranej z okolic pleców lub brzucha odtwarza się pierś. Efekt kosmetyczny po takiej operacji jest znacznie lepszy, jak również psychologiczne poczucie okaleczenia jest mniejsze.

Jednak nie u wszystkich kobiet jest możliwe przeprowadzenie zabiegu rekonstrukcji piersi – decyzję o tym podejmuje lekarz, który kieruje się przede wszystkim zdrowiem fizycznym pacjentki.

Protezy zewnętrzne

NFZ oferuje kobietom możliwość otrzymania podstawowej protezy piersi – nie jest jednak ona wewnętrzna. Po złożeniu wniosku otrzymują one protezę, której limit cenowy ustanowiony jest przez państwo.

Protezy można nabyć w każdym sklepie ze sprzętem medycznym, przy szpitalach onkologicznych. Istnieje wiele rodzajów protez – zarówno umożliwiających całkowite wypełnienie piersi, jak i wyrównanie powierzchni piersi po zabiegu częściowego usunięcia tkanki. Taką protezę można nosić przez całą dobę, a nawet w niej spać. I choć poprawia ona samopoczucie, związane z wyglądem zewnętrznym, wiele kobiet czuje, że jest to ciało obce.

Zabieg rekonstrukcji piersi

Istnieje wiele możliwości rekonstrukcji piersi – za pomocą endoprotez, tkanek własnych, ekspanderów lub ich kombinacji. Niezależnie od wyboru metody, są niezastąpionym środkiem na problemy psychologiczne pacjentki po mastektomii.

Jeśli decydujemy się na rekonstrukcję z tkanek własnych, należy liczyć się z tym, że w miejscach ich pobrania będziemy mieć niewielkie blizny – na brzuchu, plecach. Zazwyczaj stosuje się również endoprotezy, by nadać piersi wypukłość i kształt. Taka pierś jest bardziej naturalna w odczuciu pacjentek.

Innym sposobem jest całkowite wypełnienie piersi protezą. Zazwyczaj zabieg przebiega dwuetapowo, z czego pierwszy etap polega na umieszczeniu pod skórą ekspandera, który rozciągnie skórę stopniowo przez kilka tygodni, aż do uzyskania przestrzeni, którą można wypełnić protezą.

Jest dostępny nowy rodzaj protezy, której nie trzeba z zewnątrz dostrzykiwać płynem fizjologicznym w miarę jak rozciąga się skóra. Proteza zawiera bardzo stężony roztwór, który pochłania płyny tkankowe, dążąc do wyrównania stężenia pomiędzy płynem w protezie, a płynami tkankowymi organizmu. W ten sposób proteza zwiększa swoją objętość i stopniowo rozciąga tkanki, natomiast efektem zewnętrznym jest „rośnięcie” piersi. Po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru, koryguje się kształt, kształtuje sutek ze skóry i pigmentuje skórę wokół sutka.

Odbudowa piersi to cały szereg zabiegów, więc na końcowy efekt trzeba cierpliwie poczekać. W przepadku utraty obu, pocieszająca może być myśl, że masz szansę wybrać swój wymarzony rozmiar. Natomiast ostanie słowo w kwestii tego, co jest możliwe w chirurgii plastycznej – w odniesieniu do indywidualnej klientki – ma zawsze chirurg plastyk.

Polki coraz częściej decydują się na rekonstrukcję piersi, gdyż zabiegi tego typu stają się bardziej powszechne. Nie jest to zabieg refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ nadano mu znaczenie wyłącznie korekty kosmetycznej. Kobiety zainteresowane rekonstrukcją piersi muszą szukać pomocy w prywatnych klinikach chirurgii plastycznej i pokryć koszty zabiegu z własnej kieszeni. Pocieszające jest to, że nie trzeba już żyć bez piersi.

Portal Menopauza

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze