Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

gluten
1 października 2015 in Zdrowie by redakcja

Co Ty wiesz o glutenie?

Od dłuższego czasu coraz częściej słyszy się o tajemniczym glutenie. Jedni twierdzą, że jest niezdrowy, drudzy całkowicie eliminują go ze swojej diety na rzecz rzekomego chudnięcia. Trzecia grupa z kolei śmiało spożywa produkty przyrządzane na bazie białej mąki i nie obawia się żadnych konsekwencji.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Czym jest gluten?

Z encyklopedycznej definicji wynika, że jest to mieszanina białek roślinnych, gluteniny oraz gliadyny, występującej w ziarnach wybranych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia. To właśnie dzięki tym składnikom ciasta chlebowe i cukiernicze doskonale wiążą i wyrastają.

Kto nie powinien spożywać produktów zawierających gluten?

Są dwie grupy osób, które nie powinny jeść produktów z zawartością glutenu. Pierwsza z nich, to osoby z nietolerancją glutenu.

Objawy nietolerancji mogą być następujące:

 • problemy z trawieniem
 • rogowacenie mieszkowe skóry (tzw. gęsia skórka na łokciach)
 • uczucie zmęczenia po spożyciu posiłku zawierającego gluten (np. chleb, bułki, makaron, pierogi, naleśniki, pizza itp.)
 • zawroty głowy
 • problemy z równowagą
 • brak równowagi hormonalnej,
 • niewyjaśniona niepłodność
 • migrena,
 • bóle głowy
 • przewlekłe uczucie zmęczenia
 • problemy ze stawami
 • problemy na tle psychicznym (depresja, lęki itp.)

Jak widzimy reakcji niepożądanych jest cały szereg, ale u każdego nietolerancja może objawiać się inaczej – czasami może wystąpić jeden objaw o wyjątkowym natężeniu lub kilka. W takim wypadku warto zastosować próbę prowokacyjną. Polega ona na całkowitym odstawieniu produktów zawierających gluten najlepiej na pełne 60 dni, a następnie celowym zjedzeniu produktów bogatychw ten składnik. Jeśli faktycznie borykamy się z nietolerancją glutenu, nasz organizm z pewnością nas o tym poinformuje.

Drugą grupą są osoby z celiakią, czyli chorobą dolnego układu pokarmowego, zwanej chorobą trzewną. Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają jego powierzchnię i odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest niepełne, co prowadzi do wystąpienia różnorodnych objawów klinicznych. Niestety przy takiej przypadłości jedyną metodą leczenia jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej.

Czy osoba tolerująca gluten powinna go unikać?

Istnieje szeroko pojęte stwierdzenie, że gluten jest niepożądanym składnikiem w naszej diecie, którego autorami są fanatycy kuchni roślinnej, wegańskiej, bezlaktozowej i oczywiście bezglutenowej. Niektórzy dietetycy zalecają odstawienie glutenu w przypadku chęci zrzucenia dodatkowych kilogramów.

– Nie mam nic przeciwko weganom, ani dietetykom, ale mam wrażenie, że ludziom zdarza się popełniać o wiele większe grzeszki dietetyczne, niż spożywanie glutenu. Postrzegam całą tę sytuację, jako kolejny trend żywieniowy, który zapewne lada chwila przeminie. Tak samo przeminęła era makaronów, pizzy, gyrosa, czy nawet sushi, którego popularność przerodziła się w lekki snobizm. Obiektywnie patrzę na całość kultury jedzenia, która falami zalewa nas coraz to nowszymi wariantami. Reasumując, jeśli nie musimy, bo nie mamy choroby trzewnej, nie mamy również alergii i dobrze się czujemy po zjedzeniu białej mąki, nie rezygnujmy z niej dla tzw. mody, bo nie ma nic gorszego niż wyzbywanie się wartościowych składników odżywczych, w tym przypadku białka roślinnego w imię chwilowo panujących trendów. – mówi Justyna Pląskowska z Akademii Kulinarnej Whirlpool.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI